Lista działów » Galeria » Konkursy i inspiracje


Do posiadaczy mcharium



Znalezione w sieci inspiracje, tutoriale, ciekawostki oraz informacje o konkursach.



25 lis 2014, 18:47 Do posiadaczy mcharium  (#1)  

Po trzech latach przygody z akwarystyką roślinną zdecydowałem się na restart. Przeszedłem przez chyba wszelkie gatunki glonów włącznie z zakwitem. Jakoś się uporałem. Nie podołałem jednak długim nitkom, do dzisiaj wiją mi się po akwarium pomimo odstawienia nawozów a nawet zmniejszenia światła do 0,3W/l. Kapituluję więc i zamierzam zacząć jakby od nowa, będzie mcharium. 60% akwarium zajmie Taiwan Moss. Pozostałe 40% to inne mchy (flame, willow, peacock, phoenix), microsoria oraz minimalna ilość anubiasa i staurogyne sp.
Pytanie więc do posiadaczy mcharium:
1. Przede wszystkim nie chcę powrotu nitek po restarcie. W związku z tym planuję po starcie pozostanie przy świetle na początku 2x24W przy akwarium 80x45x45. Czy to wystarczy ?
2. Czy dwie świetlówki Sylvania Lux line będą dobre dla mchów. Potem dojdzie 2x9W Aquael sunny - ok ?
3. Czy mchy trzeba nawozić ? Na forum są różne opinie. Proszę o odpowiedź doświadczonych "mcharzy".
4. Czy to prawda, że mchy lepiej rosną w temperaturze ok 22-23 stopni ?
5. Co jeszcze powinienem wiedzieć na początku startu z mcharium ?

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

25 lis 2014, 21:23 Re: Do posiadaczy mcharium  (#2)  

cześć!
tak jak piszesz różne są opinie i nie zawsze pokrywają się one ze sobą
każdy zbiornik to indywidualna sprawa.
to co zatem napiszę będzie miało zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników.
mchy hoduję od dziecka z różnym skutkiem.
moim zdaniem początek zbiornika z mchami to owinięcie mchami korzeni ,lawy,innych skałek lub po prostu sporządzenie sadzonek po 2-5 łodyżek danego gatunku i powciskanie pensetą w podłoże nawet piasek dołożę zdjęcia.
najważniejsze moim zdaniem na starcie to częsta podmiana wody w baniaku,oświetlenie
w twoim przypadku może zostać prowadziłem takie zbiorniki na oświetleniu
2x24w,4x24w,led 600 ,flexi m,flexi mini,solary ADA
wiele osób twierdzi ,że mchy potrzebują dużo światła,ja uważam ,że to niekoniecznie tak jest .zarówno w oświetleniu 2x24wt-5 i ten sam zbiornik 4x24w t-5 rozm banki 80x40x40
mchy zachowywały się podobnie ,zauważyć można ,że przy mniejszym oświetleniu
mchy zachowywały bardzo ciemny kolor soczysty (świetny klimat)
najważniejsze moim zdaniem jest cieńcie regularne mchów
jeśli nie będziesz miał na to czasu nawet nie bierz się za mcharium
mchy rosną szybko i zasłaniając w miejscach zacienionych plechę po prostu odrywają się od zastrzepionych przedmiotów i gniją od strony plechy,która robi się wiotka i po prostu gnije przybierając ciemno brązowy kolor.
dlatego właśnie tak ważnym jest cięcie któtko mchów,które po trimingu odwdzięczają sie nam piękną barwą aż do samego korzenia czy skałki.
istnieje również główna zależność doboru oświetlenia do wysokości zbiornika ,ale o tym można by napisać osobny artykuł.
podsumowując krótki wywód na temat:
1.częste podmiany wody
2.częste cięcie
3.temperatura 20-26stopni
4.światło im mniejsze tym dłuższe mchy
5.czas oświetlenia początek 6-8godzin potem do 12max
6.zakaz doprowadzenia do zamulenia wskutek nie cięcia lub małej cyrkulacji(zatkane filtry)
no na razie tyle pozdrawiam :wink:
Załączniki
DSC_9735 (640x231).jpg
nano studio art
DSCN0958.JPG
nano studio art
DSCN1197.JPG
nano studio art
WP_000250.jpg
nano studio art

Avatar użytkownika
xantia7
Zaawansowany użytkownik

Posty: 821
Dołączył: 05 paź 2009, 21:34
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

26 lis 2014, 14:26 Re: Do posiadaczy mcharium  (#3)  

Dziękuję za bardzo ciekawą odpowiedź. Fantystyczne mcharia są na zdjęciach. Mam nadzieję, że moje też mi kiedyś takie wyjdzie.
Ma jeszcze jednak pytanie odnośnie nawożenia. Czy jest ono w mcharium faktycznie potrzebne a jeżeli tak to w jakiej ilości i czego najwięcej mchy "zużywają" ?
Bo nieudanej batalii z długimi nitkami boję się ich powrotu i chciałbym bardzo ostrożnie podejść na nawożenia. Celowo robię całkowicie jałowe podłoże oparte tylko na czarnym bazalcie.
Czy razem z mchami mogą rośnąć staurogyne sp. ? Mam do nich sentyment i one chyba też bo jakoś dobrze mi rosną od początku przygody z akwarium.

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

26 lis 2014, 16:20 Re: Do posiadaczy mcharium  (#4)  

Dodam jeszcze jedno pytanie. Jakie świelówki proponujesz do mcharium ? Chodzi mi o 2x24W ?

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

26 lis 2014, 17:21 Re: Do posiadaczy mcharium  (#5)  

Witaj. Kolega wyżej ładnie ci opisał i ma swojego zwolennika z małym ale. Też lubię eksperymentować i powiem że zapuściłem kiedyś akwa z mchem to nie miałem żadnej plechy czy gnicia. Myślę że dzięki oświetleniu 1w/1l. Po prostu więcej światła docierało do zacienionej rośliny. Pamiętaj jeśli to będą same mchy to podawaj nawozy ale w bardzo małych ilościach bo mchy będą się robiły brązowe czarne. Rosną w każdym oświetleniu ale w wyższym ich gałązki są bardziej pierzaste i szybko rosną ale bardziej się płożą i płasko rosną. Przy mniejszym świetle bardziej sterczą. zauważyłem że też najlepiej mi rosły w barwie świetlówek 6500k i fajnie oddaje barwę zieleni. Przy groluxie słabiej rośnie i barwa dziwna. Przy barwie żółtawej 4000k już tak średnio ale rzecz gustu. Ja polecam barwe6500k. Częste podmiany wody i nie przenawożony zbiornik to podstawa. Rosną praktycznie w wodzie z kranu bez dodatków ale warto troszkę nawozów dać .;)

Avatar użytkownika
krystez83
Zainteresowany tematem

Posty: 163
Dołączył: 10 wrz 2013, 18:33
Miasto: Pomorskie

26 lis 2014, 18:06 Re: Do posiadaczy mcharium  (#6)  

Dzięki za odpowiedź. W takim razie postawię chyba na 2x sylvania luxline plus. Nawozy w takim razie będę stosować z serii easy life, zostało mi jeszcze ich sporo. Pytanie jeszcze o wodę. Do tej pory stosowałem 100% RO plus mineralizator (mg,ca,k). Czy przy mcharium sprawdzi się takie rozwiązanie czy lepiej przejść na kranówkę ?

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

26 lis 2014, 18:26 Re: Do posiadaczy mcharium  (#7)  

Tego Ci już nie powiem bo używałem tylko kranowki. Sam możesz sprawdzić użyj kranowki a jak bedzie lipa to ro albo odwrotnie. Jak masz za twardą wode w kranie to RO lej.

Avatar użytkownika
krystez83
Zainteresowany tematem

Posty: 163
Dołączył: 10 wrz 2013, 18:33
Miasto: Pomorskie

29 lis 2014, 17:00 Re: Do posiadaczy mcharium  (#8)  

Słuchajcie mam jeszcze jedno pytanie. Planowałem założenie świetłowek 2x24W 6500k (osram lub sylvania). Teraz tak prząglądam forum i wyczytałem, że może to być powód glonów. Czy faktycznie samo 6500k nie sprawdzi się w mcharium ?

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

30 lis 2014, 11:33 Re: Do posiadaczy mcharium  (#9)  

Ostatecznie postanowiłem postawić na 2x6500k ale mieszane tj. jedna będzie OSRAM a druga Sylvania. Mam nadzieję, że się sprawdzi.

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

01 gru 2014, 15:54 Re: Do posiadaczy mcharium  (#10)  

Widzę, że rozmawiam teraz sam ze sobą ale liczę jednak na to, że ktoś odpowie czy oświetlenie oparte tylko na 6500k jest dobre dla mchów czy proszę się o glony ?

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32

01 gru 2014, 18:24 Re: Do posiadaczy mcharium  (#11)  

Ja uzywam tylko 6500k w Ledzie i u mnie mech rosl bardzo ladnie... Wiecej nie pomoge bo mech u mnie to byl tylko dodatek
Teraz po restarxie mam troszke wiecej mchow w akwa i jak narazie tez sie poprzyjmowaly i powoli odbijaja
Powodzenia z mcharium ;)

Jemol
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 21 maja 2014, 16:21

01 gru 2014, 18:37 Re: Do posiadaczy mcharium  (#12)  

Dzięki za odpowiedź. W takim razie u mnie też powinny pociągnąć. W sumie rozwazalem także połączenie 4000 i 6500. Poczekam, może jeszcze ktoś się wypowie.

kristofer
Zainteresowany tematem

Posty: 194
Dołączył: 26 lut 2012, 18:32











Powiązane tematy
  • Mcharium-krewetkarium aranz 63l

    Witam.Baniak 60x35x30 Podloze sam drobny bazalt Filtr gabkowy,jak widac.. Ale moja prosba jest do was , bo jak ciezko znalesc mi koncepcje na duze akwarium to przy takim maluchu jeszcze masakra..Niby ...

    Wyświetlenia: 4274 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • [30l] Mcharium ;] ~Nie istnieje~

    A więc jak zawsze zaczynamy od opisu :wink: :arrow: Objętość : 30 l :arrow: Wymiary 50/20/30h :arrow: Oświetlenie Świetlówka 15W 6000K :arrow: Nawożenie Brak :arrow: CO2 Brak :...

    Wyświetlenia: 3784 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Mcharium [20L] by Tomanek

    Zbiornik : 20 litrów Oświetlenie : Moduł aquael 11 W Podłoże : Shrimp Sand Filtracja : Filtr zewnętrzny kubełkowy Nawożenie : Easy Carbo CO2 węgiel w płynie Planowan...

    Wyświetlenia: 2310 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Terrarium-mcharium

    Takie coś się rozwija u mnie od jakiegoś czasu... najpierw jako domek dla młodych traszek, które jednak przedwcześnie zamieszkały pod wodą, potem rezydował tam jeden Hyperolius , teraz jest pusto. Ni...

    Wyświetlenia: 10614 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Mcharium-kilka pytań.

    Witam.Mam do Was kilka pytań w sprawie mcharium.Zamierzam zrobić baniaczek 160l(100x40x40) z samymi korzeniami + 3-4 gatunki mchu.Zamieszkiwać ten zbiornik będą miały krewetki+kilka małych rybek(neon ...

    Wyświetlenia: 870 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 9,5l - Badiskowe mcharium - Waleń

    Zbiornik : 9,5l: 28x17x20cm (szkło float 3mm) Filtracja : Aquael fan-1 Oświetlenie : north star (żarówka energooszczędna) ok 1/3 z 15W Nawożenie : Aldesan E - 1ml codziennie, Florovit do papro...

    Wyświetlenia: 2187 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Mcharium - start

    Właśnie przymierzam się do startu mojego pierwszego krewetkarium dla Crystal Redów. Jedna z opcji jaką biorę pod uwagę, to typowe mcharium. Nigdy wcześniej nie miałem akwarium z samymi mchami i wątro...

    Wyświetlenia: 4051 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • [20 l] - mcharium

    akwa 30x30x30 grzalka : 25W oswietlenie : 8W hagen Aqua glo Filtr : kaskada + ceramika hagen+ biologiczny hagen CO2 : juz nie dlugo nawozy: przy podmianie planta gainer podmiana : co tydzien 5 l...

    Wyświetlenia: 1242 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • [200l] - korba6 - NOWY ARANŻ 22.12.06 - mcharium

    Witam! Objętość: 200l Wymiary: 100x40x50cm Oświetlenie: 2x30W Leuci 4000K + 2x39W Philips TLD 840 Nawożenie: jeszcze brak ale już idzie do mnie nawóz mikro domowej roboty :wink: CO2...

    Wyświetlenia: 4797 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • [300L] Mcharium

    akwarium: 120x50x50 (300 L brutto) podłoże: Żwir kwarcowy Oświetlenie: 2x 70W HQI Ogrzewanie: 200W parametry: temp- 25C pH- 7,2 TWO-22 TWW-11 Filtracja: Eheim 2215 Flora: We...

    Wyświetlenia: 3371 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Piotr Baszucki i 506 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.