Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Prawidłowa kolejnosc wkładów filtracyjnych



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam

Czytając sporo na forum zgłupiałem i sam nie wiem jaka powinna być prawidłowa kolejność wkładów filtracyjnych od dołu.

Zawsze byłem przekonany ze najpierw należy oczyścić wodę mechaniczne stosując od dołu gąbkę ( o większej przepuszczalności żeby znacząco nie zmniejszyć przepływu wody) następnie złoże biologiczne do prawidłowej filtracji biologicznej, rozwoju bakterii tutaj im lepsza porowatość tym lepiej?? Mowa oczywiście o ceramice lawie lub kermazycie i od góry gąbka + wata dla wyłapania najdrobniejszych zanieczyszczeń.

Jednak większość od samego dołu daje ceramikę i dopiero później gąbki znów ceramikę czy tam lawe bądź kermazyt dalej gąbki i watę

Może ktoś mi wyjaśnić dlaczego tak a nie inaczej i jakie rozwiązanie jest lepsze i dlaczego????????

Stosując ceramikę od dołu zapycha się ona zanieczyszczeniami przez co zmniejsza się powierzchnia dla rozwoju bakterii czego następstwem jest nie wydajna filtracja biologiczna (ceramika nie działa w 100%)

Avatar użytkownika
Matss42
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 24 kwi 2016, 15:03

Tak na logikę wkłady od najrzadszych , po najgęstsze, ceramika mech ma za zadanie rozprowadzać wodę na całą powierzchnię pozostałych wkładów i wyłapywać co większe brudy, bakterie także potrzebują substancji organicznych , więc odwrotna kolejność powodowałaby głodowanie bakterii czyli spadek wydajności filtra, no i czyścimy rzadziej zachowując jednocześnie optymalny przepływ. Tak mi się wydaje:)

Stec
Początkujący

Posty: 42
Dołączył: 05 wrz 2013, 11:05

Wkłady u mnie w kolejności od dołu:

- gąbka
- ceramika
- absorbenty (u mnie purigen, phosguard, silicatex)
- cienka warstwa waty
- węgiel
- gąbka

Do filtra zaglądam co 2 tygodnie. Ceramiki nie ruszam. Płuczę jedynie gąbki, wymieniam watę na nową. Absorbenty wymieniam raz na miesiąc-dwa.

AquaMike
Zainteresowany tematem

Posty: 238
Dołączył: 11 kwi 2012, 19:54

Nigdy nie dawaj gąbki na dnie kubełka to zamula filtr. Na dno daje się pocięte rurki aby woda równo szła całą powierzchnią przez pozostałe wkłady a nie bokiem.
Zasada jest prosta co do ceramiki. Wkłady o największej porowatości umieszczane są na górze a mniejsza gradacja schodzi coraz niżej czyli na dno kubełka. Ja zawsze stosuję wkłady eheim i licząc od dołu mam eheim mech, bio-mech, substrat-pro. A gąbkę mam w prefiltrze.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Nie zaryzykowałbym nie włożenia gąbki przed biologią. Nie używam osobnego prefiltra, u mnie prefiltrem jest właśnie gąbka jako pierwszy wkład w filtrze :) Gąbkę należy często czyścić, więc to nie ma znaczenia, czy jako pierwsze dasz gąbkę, czy cokolwiek innego. Gąbka chroni biologię przed zamuleniem i dlatego daję ją na początek. Te wszystkie balle, mechy itp są wg. mnie całkowicie zbędne, bo zabierają miejsca niewiele przy tym oferując, a co gorsza przepuszczając syf z akwarium do biologii. Skoro stosujesz osobny prefiltr to też nie widzę sensu na mechy. Wg. samego producenta mechy mają iść na początek celem zatrzymania syfu, tyle, że w tym celu radzą sobie o wiele gorzej niż gąbka, co prawda wolniej się zamulają, ale za to puszczają syf do wyżej położonych wkładów. Z tego co piszesz to u siebie masz zdublowaną prefiltrację.

AquaMike
Zainteresowany tematem

Posty: 238
Dołączył: 11 kwi 2012, 19:54











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Matrial i 486 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.