Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Filtracja i ogrzewanie


Efekt "pralki"? JBL e701 baniak 72l



Dobór filtra do wymiarów akwarium, opinie o sprzęcie i sposoby na wydajne wkłady.



Witam planuję kupić filtr JBL E701 do akwarium 72l. Zastanawiam się czy nie jest zbyt silny i nie spowoduję efektu "pralki" w końcu jego przepływ to 700l.
Planowana obsada-3x kolcobrzuchy 20xkrewetki neocardina yellow/red cherry jako dodatkowe źródło pożywienia.
Podłoże-piasek pył 0,1-0,5mm(podobno łatwo się unosi)
Rośliny-Rogatki oraz mchy
2 korzenie jako ozdoby i małych kilka kamyczków
Jakie są wasze opinie na temat e701, jak się sprawdza czy trzeba kombinować z przepływem oraz jaki jest w obsłudze(trudny a może łatwy)?
Czekam na rady :D

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20

A nie ma czegoś takiego jak regulacja przepływu. Niektóre pytania są naprawdę nie potrzebne.

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1643
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

Po mocniejszym przykręceniu ludzie mówili ,że jest szansa na lekki przeciek dlatego wolałbym tego nie robić gdyby była taka możliwość :D Niestety internauci na innym forum używali go w większych akwariach i tam nie mieli efektu o którym wspominałem wyżej. Może ktoś na roślinkach używał tego sprzętu w podobnym litrażu 60-80l dlatego napisałem ten temat,żeby się dowiedzieć jak to wygląda u innych posiadaczy o bardziej zbliżonych baniaczkach.

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20

Jeśli przepływ byłby duży. To dajesz większą ilość mediów filtracyjnych.

Ja np. Zamówiłem filtr hw 302 który ma przepływ 1000l do akwarium 54 litry

Przygotowałem się już by zapchac filtr. I do dolnego koszyka całą ceramika, do środkowego 3 gąbki z tego 2 szt średniej gradacji i jedna o małej gradacji. Oraz 3 górny kosz sama włóknina.

Jeśli filtr ma przepływ 1000l lub 700 litrów na godzinę to jest to przepływ bez mediów filtracyjnych.
Po dodaniu tych mediów co ja chce zastosować jestem pewien że z 1000l/h spadnie do 500litrów jak nawet nie mniej. Nie omieszkam tego wszytkiego sprawdzić. Narazie póki co czekam na kuriera.
Załączniki
20160213_001946.jpg
(2.29 MiB) Pobrane 1643 razy

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1643
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

Dzięki za odpowiedź poszukam takich gąbek na internecie. Dokupię jeszcze kilka sztuk włókniny i podążę za twoją radą. :)

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20

Kolego ja w takim litrażu mam podłączony e901 i wszystko jest ok. Mało tego przez dłuższy czas pracowały w tym akwarium dwa filtry e901 i e700 Jednocześnie ! Dodam jeszcze że pracowały na pełnych obrotach.

Więc odpowiadając na twoje pytanie nie nie będzie pralki.

Avatar użytkownika
bielu1985
Stały bywalec

Posty: 484
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

Wspieram stronę kontem Premium

Nie grozi Ci "pralka".
Mam ten filtr w 63l. Jest spoko, jeśli chodzi o wydajność pompy.

Avatar użytkownika
rrosi
Aktywny użytkownik

Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Bardzo wam dziękuje za rozwianie moich wątpliwości. Myślałem jeszcze nad wymianą gąbki w górnym pojemniczku na coś takiego https://www.roslinyakwariowe.pl/aquawild ... -3994.html. Słyszałem ,że filtr wtedy dużo lepiej pracuję ponieważ gąbki od JBL są średnie dlatego warto tą jedną kupić potem przyciąć i zamieścić na górze. Jaka jest wasza opinia na ten temat? :)

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20

Link nie działa.

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

Coś takiego.
Załączniki
BioSpongeS25.jpg

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20

Amorath napisał(a):Po mocniejszym przykręceniu ludzie mówili ,że jest szansa na lekki przeciek dlatego wolałbym tego nie robić gdyby była taka możliwość :D


I ja to potwierdzam. U mnie, przy takiej sytuacji jak proponują Ci koledzy, czyli zmniejszenie przepływu za pomocą gęstych mediów, po jakimś czasie JBL zaczął cieknąć. Tak samo jak w przypadku duszenia zaworami - moim zdaniem to jest prosta droga do tego, żeby coś tam uszkodzić i spowodować przeciek, choć rzecz jasna dokładnie na ich konstrukcji się nie znam, więc jeżeli ktoś ma pojęcie to chętnie posłucham ;) Niemniej ich budowa to z pewnością w dużej mierze indywidualne podejście danego producenta.
Zresztą duszenie zaworami to prosty wskaźnik - wskazuje, że filtr jest po prostu zbyt mocny do zbiornika. I wskazuje dobrze, bo kubeł do akwarium 60x30 to po prostu rozwiązanie złe - zarówno z punktu widzenia technicznego jak i finansowego.
BTW, co Cię skłoniło do takiego wyboru.

Anonim 46444


Obsada planuję posiadać kolcobrzuchy karłowate. Potrzebują bardzo czystej wody. Mam szczęście ludzie piszą o tym ,że w mniejszych akwariach nie ma efektu "pralki" więc nie będę musiał niczego tykać. Jedynie chciałbym wymienić 1 gąbkę na górze na drobniejszą ale co do tego nie mam pewności :(

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20

Amorath napisał(a):Obsada planuję posiadać kolcobrzuchy karłowate. Potrzebują bardzo czystej wody.

Okej, to wyjaśnij co masz na myśli pisząc: czysta woda?

Kolcobrzuchy karłowate przede wszystkim potrzebują bardzo spokojnej, niemal stojącej wody - jak zapniesz tam kubeł to zapewnisz im po prostu ciągłe męczarnie :(

Anonim 46444


Greek napisał(a):
Amorath napisał(a):Po mocniejszym przykręceniu ludzie mówili ,że jest szansa na lekki przeciek dlatego wolałbym tego nie robić gdyby była taka możliwość :D


I ja to potwierdzam. U mnie, przy takiej sytuacji jak proponują Ci koledzy, czyli zmniejszenie przepływu za pomocą gęstych mediów, po jakimś czasie JBL zaczął cieknąć. Tak samo jak w przypadku duszenia zaworami - moim zdaniem to jest prosta droga do tego, żeby coś tam uszkodzić i spowodować przeciek, choć rzecz jasna dokładnie na ich konstrukcji się nie znam, więc jeżeli ktoś ma pojęcie to chętnie posłucham ;) Niemniej ich budowa to z pewnością w dużej mierze indywidualne podejście danego producenta.
Zresztą duszenie zaworami to prosty wskaźnik - wskazuje, że filtr jest po prostu zbyt mocny do zbiornika. I wskazuje dobrze, bo kubeł do akwarium 60x30 to po prostu rozwiązanie złe - zarówno z punktu widzenia technicznego jak i finansowego.
BTW, co Cię skłoniło do takiego wyboru.

Trzeba wiedzieć co wsadzać do filtra by nie kumulowało nadmiernego osadzania się syfu który, spowoduje wzrost ciśnienia w filtrze. Wiele czynników na to się składa w przypadku tych filtrów. Same negatywy czytam na tym forum o jbl. Jak nie lewa woda, to uszczelki.
Duszenie zaworami filtra na starcie akwarium, to dobra rzecz i po czasie zwiększanie przepływu daje możliwość nie mycia mediów nawet pół roku.
Osobiście zawsze tak robię i nie miałem żadnych przecieków.
Niech niektórzy się zastanowią po co jest dźwignia do hamowania przepływu.
No chyba że odpalają filtr na max na starcie i myją kiedy spada przepływ. :wink: co po starcie akwarium następuje dość szybko.
Widywałem akwaria z e900 pod 54l i o szok w 25l. Jednak tam hamowanie przepływu nie stanowiło problemu. Problem przecieków z mojej strony w tych filtrach na pewno nie jest spowodowany hamowaniem ich przepływu :!:

Avatar użytkownika
kprusak
Znający temat

Posty: 1660
Dołączył: 23 sie 2014, 01:15
Miasto: Venlo

Dzięki za radę z przykręcaniem na start. Co do silnego prądu to zredukuje go deszczownicą i korzeniem.

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20

Amorath, możesz odpowiedzieć?

Greek napisał(a):
Amorath napisał(a):Obsada planuję posiadać kolcobrzuchy karłowate. Potrzebują bardzo czystej wody.

Okej, to wyjaśnij co masz na myśli pisząc: czysta woda?

Anonim 46444


Krystalicznie czysta,dobrze natleniona bez glonów oraz związków azotów na które są wrażliwe kolce.

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20

Amorath napisał(a):Krystalicznie czysta

Ryby te żyją w mocno zarośniętych wodach, więc unoszące się w toni cząstki nie stanowią problemu ;)
Amorath napisał(a):dobrze natleniona

Nie potrzebujesz pralki, aby wodę dobrze natlenić. Takie małe rybki zużywają minimalne ilości tlenu i leciutki ruch wody wystarczy, choć prawdopodobnie dałaby radę i sama dyfuzja.

Amorath napisał(a):bez glonów

W tej kwestii to ani filtr kubełkowy nie ma nic do powiedzenia, ani ryby nie są zainteresowane ;)

Amorath napisał(a):związków azotów na które są wrażliwe kolce.

Otóż to, dochodzimy do sedna! Zatem wiedz, że choćbyś postawił tam i sumpa to związków azotu z wody on sam z siebie usuwał nie będzie ;) Podstawowym celem filtracji jest nitryfikacja, a nie denitryfikacja.

Zasadniczą kwestią jest fakt, że te mikro kolcusie nabrudzą tyle co kot napłakał, więc jeżeli wystroisz im akwarium tak jak tego wymagają (gęsta roślinność) to z azotem będziesz mógł się pożegnać na zawsze, nawet bez podmian (które oczywiście też trzeba robić).
Powtórzę jeszcze drugi aspekt - to ryby wód spokojnych. Wystarczy spojrzeć na to jak pływają (a nawet wystarczy zerknąć na budowę), żeby zorientować się, że prąd wody jest dla nich niekorzystny. Spoko, możesz zdusić kubeł zaworami, tylko w jakim celu? Po cóż wydawać pieniądze na coś, czego nie będziemy używali? Coś czego nie potrzebujemy :)
Popatrz - jaki ja mam interes w tym, żeby Ci odradzać ten filtr? Ano nie mam żadnego, po prostu piszę szczerze.
Chcę Ci tylko przekazać, że kupno kubełka nie da Ci nic więcej niż jakiś najmniejszy filterek wewnętrzny, albo jakaś mikro-kaskada. A dlaczego tak będzie - ano dlatego, że nie da się poprawić czegoś co już jest perfekcyjne. Zwyczajnie najmniejsza gąbeczka obsłuży gromadkę kolcobrzuchów karłowatych - bardziej pojemne medium już nic nie da, bo nitryfikacja będzie i tak spokojnie wyrabiała.
Sprawa krystalicznej wody - tak jak pisałem nie jest to żadna konieczność, ale jeżeli Ci na tym zależy (choćby z punktu widzenia wizualnego) to jeżeli zapewnisz tylko bardzo delikatny prąd (taki jak kolce lubią) to ewentualne paprochy bez problemu będą Ci osiadać na dnie.

Czytając, że chcesz robić zbiornik pod te ryby, naturalnym wydaje się fakt, że będziesz chciał zapewnić im odpowiednie warunki bytowania - stąd moje rady dot. doboru filtra.

Ostatnio panuje taka tendencja, że ludziom się wydaje, iż wydanie dużej ilości pieniążków na sprzęt jest receptą na wszystko - otóż nie. Jeśli się dojdzie do pewnej granicy to "lepszy" sprzęt niczego nie poprawia. Nie wiem kto to lansuje, ale na pewno robi na tym dobry biznes.

Anonim 46444


Zobaczę jak to będzie wyglądać i wtedy zdecyduję.Filtr zamówiłem już kilka dni temu bo wszyscy mi go polecali. Ustawie deszczownice na tył akwarium gdzie będzie bardzo duży korzeń prąd powinien być minimalny ale zobaczymy co to będzie jak go podłączę.

Amorath
Początkujący

Posty: 43
Dołączył: 04 lut 2016, 22:20











Powiązane tematy
  • Akwarium 72l wlot i wylot

    Witam obecnie w akwarium 72l mam fluvala 207 chciałbym zmienić wlot i wylot i tu nie mogę się zdecydowac czy wybrać Neo flow z Skimmerem czy stalowe bez skimmera dodam jeszcze że będą węże 16/22 czy s...

    Wyświetlenia: 1002 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Mam 500 zł mój stary jbl cieknie co proponujecie?

    Hej. W moim akwarium 540l "skończył się" jbl 1901 zaczął cieknąć i nic nie pomaga.Szukam nowego w rozsądnej cenie i chciałem zapytać o wasze spostrzeżenia i co proponujecie. Wysłane z R...

    Wyświetlenia: 6168 | Odpowiedzi: 70 czytaj więcej...

  • Termometr cyfrowy JBL

    https://www.youtube.com/watch?v=32Jj6ts37lQ Zauważyłem, że ostatnio cieszą się coraz większą popularnością. Swój wypuściła firma JBL i przy okazji przygotowała filmik z montażu.

    Wyświetlenia: 990 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zapowietrzanie się jbl e901

    Witam Od jakiegoś czasu zauważyłem, że mój kubełek e901 jbl się mocno zapowietrza, przez co spada przepływ. Jak się nim potrząśnie to słychać jak powietrze próbuje się wydostać przez wylot. Filtr dzi...

    Wyświetlenia: 2766 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Juwel Bioflow M czy JBL i200 Greenline?

    Witam serdecznie. Chciałbym się poradzić szanowne grono w kwestii wyboru filtra wewnętrznego. W niedługim czasie będę zakładał akwarium roślinne z umiarkowaną obsadą małych ryb ok 100l i chciałbym ...

    Wyświetlenia: 1535 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Jbl e401 - cieknie.

    Witam, dostałem filtr jbl e401, historii jego wcześniejszej nie znam ale wiem ze pracował bez problemu, filtr pracuje w akwarium 54L, zaczął mi ciec z pod zacisków, wymieniłem uszczelkę pod głowicą, n...

    Wyświetlenia: 2422 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • JBL e901 + prefiltr SunSun HW-603A?

    Witam Zastanawiam się nad dołożeniem do mojego JBL e901 w 170l brutto prefiltra SunSun HW-603A z wymienionymi zaworami na 12/16mm. Ma ktoś może taki zestaw i się wypowie czy filtr sprosta dodatkowemu...

    Wyświetlenia: 1530 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Filtr do 72l

    Witam będę zakładał akwarium 72l do takiego litrażu w jaki filtr najlepiej celować jaki był by godny polecenia dobrze by było aby był cichy zastanawiam się nad prefiltrem aby był do niego dobry dostęp...

    Wyświetlenia: 4148 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • JBL e900 do nano akwarium

    Hej, Chce do swojego nano akwarium 27L założyć filtr zewnętrzny. Powtórnie musiałem nad zakupem multikani 800, maxikani 150, oase filosmart 100, eheim 2211. Jednak przypomniałem sobie że w piwnicy mam...

    Wyświetlenia: 2159 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Nowy filtr do 72l

    Witam Widzę dużo postów w sieci jaki filtr do 72l ale są z przed wielu lat i chciałbym się dowiedzieć jaki aktualnie niedrogi filtr zewnętrzny byłby dobry do 60x30x40 72l. Mam zapisany SunSun HW-302 1...

    Wyświetlenia: 3158 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 647 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.