Lista działów » Technika » Podłoże


Ocet test, twadość wody i ADA Amazonia



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



Ocet test i twadość wody i ADA Amazonia

Witajcie
Mieszkam zagranicą. Tutaj są mało popularne akwaria roślinne. Powolutku krok po kroku w wolnym czasie robię moje pierwsze akwarium roślinne. Niedawno dotarły do mnie zamówione kamienie, którymi chcę rozdzielić podłoże ADA od plaży.
Kamienie oczyściłem szczotką, opłukałem pod dużym cieśnieniem wody, powoli oblałem wrzątkiem. Brakuje mi naczynia w którym mógłbym je wygotować. Są w akwarium od 2 dni. Wyglądaja ładnie.
Słyszałem, że aby sprawidzć czy nadają się do akwarium, warto polać je octem. Dopiero następnego dnia trzy małe kawałki zalałem octem. Bardzo cicho syczyły, po 10min woda pieniła się i zmieniła kolor.
Nie wiem czy dobrze rozumiem problem. Taki kamień wpływa negatywnie na pH wody a to na wzrost roślin. TAK ? I drugie pyanie, ADA Amazonia według opisu stabilizuje pH wody. Czy jak zostawię kamienie a ADA pokrykje dno w 60% akwarium, poziom pH wody pozostanie na rozsądnym poziomie ? Dodam, że kolejne 40% pokryje piasek, który również według opisu producenta nadaje się do akwarium roślinnego.

Dziękuję za pomoc

Pozdrawiam
Załączniki
DSC02129.JPG
(298.79 KiB) Pobrane 2099 razy
DSC02133.JPG
(310.04 KiB) Pobrane 2099 razy
DSC02149.JPG
(288.89 KiB) Pobrane 2099 razy
Ostatnio edytowano 25 lis 2014, 16:44 przez MrCzen, łącznie edytowano 1 raz

MrCzen
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 04 paź 2014, 10:39

Brakujące dwa zdjęcia
Załączniki
DSC02150.JPG
(271.65 KiB) Pobrane 2095 razy
DSC02161.JPG
(314.36 KiB) Pobrane 2095 razy

MrCzen
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 04 paź 2014, 10:39

Tak mała ilość kamieni nie powinna miec wpływu na parametry wody. Szczerze to zastanów się czy opłaca Ci się je tam umieszczać bo ani efektu wizualnego nie osiągniesz bo jest ich mało ani nie zrobisz z nich murku/tarasu dla podłoża.

kaboom
Aktywny użytkownik

Posty: 691
Dołączył: 29 sie 2011, 17:52

kaboom napisał(a):Tak mała ilość kamieni nie powinna miec wpływu na parametry wody. Szczerze to zastanów się czy opłaca Ci się je tam umieszczać bo ani efektu wizualnego nie osiągniesz bo jest ich mało ani nie zrobisz z nich murku/tarasu dla podłoża.


a kolega napisał:
Czy jak zostawię kamienie a ADA pokryje dno w 60% akwarium, poziom pH wody pozostanie na rozsądnym poziomie ?Dodam, że kolejne 40% pokryje piasek

Nie wiem, po co doradzasz, jak nie czytasz całego tematu. :shock:

Avatar użytkownika
duch amazonski
Poznaje temat

Posty: 140
Dołączył: 30 sty 2014, 00:17
Miasto: Lublin

Pytanie jest proste. Czy te kamienie będą źle wpływać na parametry wody w akwarium roślinym. A jeśli zaszkodza to czy ADA naprawi ten problem. Chciałbym, aby podłoże miało ładny trawnik, do tego zrobię drzewko. Bardzo skromny projekt. W każdym razie nie pytam czy będzie ładnie, lecz zdrowo :-)
Dziękuję za wszelką pomoc.

MrCzen
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 04 paź 2014, 10:39

Ja bym włożył kamienie na tydzień do wiadra z woda RO. Po 7 dniach zmierzyłbym kH i gH. Jeżeli te parametry nie zmienia się o więcej niż 5 st byłbym spokojnym o wode w akwa.

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

ADA po 3-6 miesiącach przestanie zbijać parametry i wtedy podskoczą ci twardości. Jeśli zamierzasz zalewać akwa bardzo miękką wodą to lekkie podniesienie twardości przez kamole nie zaszkodzi. Twarda woda powoduje trudności w zbiciu pH. Przy niższym pH i twardości (5-10 stopni) akwa się łatwiej prowadzi bez glonów, ale są też mistrzowie co sobie radzą na twardych wodach (15-20 stopni).

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Jeżeli po polaniu kamienia octem widzisz tak zwaną brudną pianę to masz do czynienia z dolomitem. Jest to skała węglanowa i będzie Ci podnosić twardość węglanową a co za tym idzie i ogólną oraz pH. Jak silnie - to zależy jaka jest budowa tej skały - dolomit dolomitowi nie równy. Oczywiście zależy to też o tego ile tego kamienia dasz do akwarium.

Czy podłoże będzie w stanie stabilizować parametry?
Może i da radę. Tylko ja mam taką filozofię, że po co utrudniać sobie życie.
Ja bym tych kamieni do akwarium nie kładł.

aworm
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 05 cze 2014, 21:49

moje akwarium jak widać na zdjęciu jest puste. Cztery małe rybi pływają. Działa filtr, lampa led zaprojektowana dla akwarium roślinnego. Trzy dni po umieszczeniu kamieni pojawia się coraz więcej zielonego glona na dnie akwarium. Nie wiem czy ma to związek z kamieniami. Sprawdzę wodę dopiero po paru dniach jak będę miał testy na pH.

MrCzen
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 04 paź 2014, 10:39

MrCzen napisał(a):moje akwarium jak widać na zdjęciu jest puste. Cztery małe rybi pływają. Działa filtr, lampa led zaprojektowana dla akwarium roślinnego. Trzy dni po umieszczeniu kamieni pojawia się coraz więcej zielonego glona na dnie akwarium. Nie wiem czy ma to związek z kamieniami. Sprawdzę wodę dopiero po paru dniach jak będę miał testy na pH.


W pierwszym zdaniu masz odpowiedź. W akwarium brak roślin, podłoża i do tego już świecisz. To przyczyna pojawiających się glonów, a będzie ich więcej. :mrgreen:

Anonim 35279


hahaha。 ok. Z rozpędu bez sensu kupiliśmy cztery rybki. Nie chciałem, aby siedziały w ciemnościach. No dobra. Temat z grubsza wyczerpany. Serdecznie dziękuję za rady.

MrCzen
Początkujący

Posty: 16
Dołączył: 04 paź 2014, 10:39











Powiązane tematy
  • Tetra ActiveSubstrate a twardość / odczyn wody

    Czy podłoże Tetra ActiveSubstrate może zmieniać twardość i odczyn wody? W moim „świeżym” akwarium 54l zastosowałem ten substrat jako samodzielne podłoże. Akwarium wypełniłem wodą RO . Po kilku dn...

    Wyświetlenia: 225 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Master soil powder - pH wody

    Cześć, Założyłem akwarium w stylu Iwagumi na podłożu aktywnym Master Soil w gramaturze powder. Posadziłem rośliny trawnikowe Eleocharis Parvula i Micranthemum Monte Carlo. Akwarium prowadzę na wodzie ...

    Wyświetlenia: 5259 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Samoczynne obniżanie pH wody

    Cześć od marca 2021 mam w akwarium podłoże aktywne JBL Aquabasis Plus. Do moje 54 podaje CO2, na komputerze mam ustawione 6,7 pH. Od jakiegoś czasu pH wody zaczęło po wyłączeniu świecenia się znacznie...

    Wyświetlenia: 9416 | Odpowiedzi: 28 czytaj więcej...

  • Test: ziemia, Tropica substrate, Platinum Soil, Controsoil

    W niedzielę 2022-10-09 rozpocząłem mini test kilku podłoży. Są to: 1. tropica plant growth substrate 2. ziemia (Kronen dla paproci, dodałem minimalną ilość suszonej gliny) 3. Platinum Soil 4. ControS...

    Wyświetlenia: 6023 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...

  • Stara Amazonia.

    Czy stare podłoże aktywne należy wyrzucić? Mam podłoże Amazonia, które ma prawie dwa lata. Czy przy restarcie powinienem zakupić nowe, a obecne skierować na zasłużony odpoczynek do osiedlowego kubła n...

    Wyświetlenia: 747 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Podloze aktywne ile czasu do zalania wody

    Witam ile czasu może być podloze aktywne w akwarium beż zalania wodą ? Chodzi mi o czas jaki mam do ułożenia aranżacji Czy dwa dni może tak leżeć w akwarium?

    Wyświetlenia: 1267 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • ADA power sand L do niskiego akwarium?

    Witam, Przystawiam się do założenia nowego zbiornika 90l na ADA amazonii II. Mam też akurat pod ręką 1l power sand special, wersję L. Stąd też moje pytanie, czy power sand L przy wysokości akwarium 30...

    Wyświetlenia: 1913 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Czym się różnią te podłoża (ADA)

    Czy wiecie jaka jest różnica między tymi podłożami i w "jakiej kolejności" pojawiały się na rynku. wstawiam zdjęcia produktów...

    Wyświetlenia: 2457 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Galeria ADA w Tychach!

    http://www.roslinyakwariowe.pl/images/stories/wiadomosci/2010/pazdziernik-akwarium/galeria-ada-tychy.jpg ADA przenosi Nature Aquarium Gallery do Polski! Nowa siedziba ma stanąć w Tychach pod koni...

    Wyświetlenia: 4269 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Ada aamazonia sprzed 4lat

    Czesc . Potrzebuje pomocy w sprawie tego podłoża (ADA AMAZONIA). Podłoże to leżało około 4 lat w piwnicy warunki suche ,opakowanie nie otwarte . Czy te podłoże po takim okresie nadaje się do użytku...

    Wyświetlenia: 2904 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 157 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.