Lista działów » Technika » Podłoże


Problemy z mineralizacja ziemi



Dobór podłoża. Granulaty aktywne, żwiry, piaski, substraty i podsypki związane z uprawą roślin w akwarium.



20 gru 2014, 22:16 Problemy z mineralizacja ziemi  (#1)  

Witam

Właśnie zacząłem przeprowadzać mineralizacje ziemi ogrodowej wg. tego poradnika:
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 30039.html
Przed wczoraj zalałem ziemie wodą i wymieszałem.
Dziś chciałem odlać trochę wody i znów dolać i wymieszać.
Problem jest w tym, że przez te 2 dni warstwa ziemi ciągle pływała po powierzchni. Jak chciałem odlać wodę, to ziemia również trochę popłynęła wraz z wodą.
Znów dolałem wody i czekam, ale widzę, ze jest ta sama sytuacja.

Jak tak dalej pójdzie to do końca mineralizacji nic mi ziemi nie zostanie.
Nie wiem czy to normalne, czy coś robię źle, dlatego założyłem temat by Was sie doradzić.

przemx23
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 23 wrz 2014, 16:37

Przedstawię moje zdanie, nie musisz sięz nim zgodzić.

Ja bym nie mineralizował. Uważam, że mineralizacja ziemi to jakieś pojęcie z kapelusza i nie widzę sensu w tym procesie jakkolwiek byśmy go nazwali.


Ziemia wypływa Ci bo nie nasiąka wodą. Materia organiczna (grunt próchniczny, grunt organiczny wg klasyfikacji gleboznawczej lub geotechnicznej) ma zdolność do otaczania się pęcherzykami powietrza, które izoluje cząstki materii przed nasiąknięciem wodą.

Wymieszaj dokładnie i pakuj do akwarium. Możesz dodać gliny jako źródło żelaza chociaż nie wiem ile go tam jest, ale obwiniam glinę u mnie za zatruwanie roślin żelazem. Dodać iłu jako ważny kompleks jonowymienny. Nie pomyl gliny piaszczystej z piaskiem gliniastym. Do złudzenia wygląda podobnie, ale nie to samo. To samo z iłem, mało kto umie go rozpoznać i poprawnie nazwać.

Nie kop gliny w ogródku, jest zanieczyszczona. Ja wydobywam czasem z przynajmniej 4m pod powierzchnią ziemi, a ił jeszcze głębiej.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

No też jest taka opcja, że bez mineralizacji.
Jako dodatki już mam zakupiony keramzyt, szukam również drobniejszego zeolitu.

Na glinie i tym drugim w ogóle się nie znam i nie wiem jak mógłbym to zdobyć.

przemx23
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 23 wrz 2014, 16:37

Ja wydobywam czasem z przynajmniej 4m pod powierzchnią ziemi, a ił jeszcze głębiej.[/quote]
Trudno chyba będzie znaleźć bardziej zapalonego akwarystę. :? Zrobić wykop w ogródku na głębokość czterech metrów lub głębiej po wiaderko gliny lub iłu :shock: .Co do mineralizacji.Po zalaniu we wiadrze wodą musisz dokładnie (solidnie) mieszać,rozcierać,rozdrabniać rękoma,wtedy powinny na powierzchni pozostać jedynie części roślin.Najlepiej użyć sitka do ich zebrania.Wodę zlewasz następnego dnia.A mokrą ziemię wykładasz w przewiewnym miejscu na kilka miesięcy.Pozwalasz jej schnąć,a następnie ponownie zwilżasz,oczywiście nie zapominając o mieszaniu.Po pół roku bakterie wykonają swoją robotę i będziesz miał zmineralizowaną ziemię.Skoro jednak nie chcesz czekać wystarczy,że po zlaniu wody z wiadra,włożysz ziemię do akwarium.Dodać możesz do niej keramzyt lub, albo dodatkowo lawę,perlit,węgiel aktywny lub drzewny(taki do grila bez dodatków czyli najtańszy).Przy stosowaniu miękkiej wody warto na dno położyć pokruszony dolomit.Można dać też glinę.Natrafisz na nią przy jakichkolwiek wykopach(budowy,roboty kanalizacyjne itp). Z dodatków polecam węgiel brunatny.

HorDem62
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

Cześć
Ciekawy temat poruszacie. Czeka mnie wymiana podłoża w 2 zbiornikach na podłożu ziemnym.

przemx23 napisał(a):Problem jest w tym, że przez te 2 dni warstwa ziemi ciągle pływała po powierzchni.

Nie mylisz ziemi z kompostem?
Ja korzystam z uprzejmości kretów. Po zalaniu ziemi z kretowiska nic albo prawie nic nie pływa po powierzchni wody. Do przesiewania używam sita wędkarskiego, takiego do przesiewania i napowietrzania zanęty wędkarskiej.

tomeksup napisał(a):Nie kop gliny w ogródku, jest zanieczyszczona. Ja wydobywam czasem z przynajmniej 4m pod powierzchnią ziemi, a ił jeszcze głębiej

Masz chłopie zdrowie. :shock:
A tak poważnie, to jeżeli w ogródku prowadzę uprawy bez chemii, to i glina nie jest zanieczyszczona.
Tak nawiasem, to chętnie oddałbym kilka ton gliny wydobytej z wykopu pod oczko.

edinio47
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 10 gru 2013, 12:00
Miasto: Góry Bystrzyckie

Ziemia z kretowiska ? Co wyście się uparli na ziemię z kretowiska ? Bierzcie pod uwagę deszcz. Czy ktoś widział czysty deszcz ?

Glinę można brać, ale nie z powierzchni. Minimum 0,5m spod terenu.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Krety preferują miejsca obfitujące w dżdżownice , te z kolei są jednym z ważniejszych czynników wpływających na żyzność i przewietrzenie gleb.
Ziemia że świeżych kopców jest pulchna, wstępnie rozdrobniona i łatwa do zebrania.
Mieszkam w czystym regionie naszego kraju, więc i deszcze są w miarę czyste.
Dlaczego miałbym takiej ziemi nie używać w akwarium?

Tak nawiasem, to używam "kreciej ziemi" również jako domieszki do podłoża dla roślin doniczkowych wymagających cięższego podłoża niż ziemia kompostowa.

edinio47
Poznaje temat

Posty: 93
Dołączył: 10 gru 2013, 12:00
Miasto: Góry Bystrzyckie

Zanieczyszczenia nie uznają granic.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Hmm, no dobra, to po świętach spróbuje wykopać jakiś dół w ogrodzie, może trochę gliny się znajdzie.
Podajcie mi jeszcze tylko proporcje dla keramzytu, zeolitu i gliny w stosunku do ziemi ogrodowej.

przemx23
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 23 wrz 2014, 16:37

A czy miał ktoś do czynienia z nieprzyjemnym zapachem spowodowanym użyciem ziemi ogrodowej?
Podobno to siarkowodór, który niesamowicie śmierdzi.

Tak samo obiło mi się o uszy, że przez ziemię ogrodową woda po pewnym czasie żółknie.

przemx23
Początkujący

Posty: 41
Dołączył: 23 wrz 2014, 16:37

Żółknie jak za dużo grzebiesz i masz za cienką warstwę przykrywającą. U mnie nie śmierdziało. Jedynie przy restarcie, ale bez przesady.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40

Zabieram się dzisiaj za restart.Proporcji nie podam bo dodaję na "oko".Chcę wypróbować bakterie do szamba.Skoro likwidują tzw nieprzyjemne zapachy w kanalizacji powinny sprawdzić się w akwarium.

HorDem62
Zainteresowany tematem

Posty: 277
Dołączył: 27 gru 2012, 12:49

Ciekawe z co w nich jest.

Avatar użytkownika
tomeksup
Aktywny użytkownik

Posty: 567
Dołączył: 01 lis 2012, 13:40











Powiązane tematy
  • 5 lat akwarium na ziemi ogrodowej

    https://www.youtube.com/watch?v=DML4XaNC650 Zapraszam do obejrzenia i dyskusji.

    Wyświetlenia: 1981 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • linki do stron - Akwaria na bazie ziemi ogrodowej (LT i HT)

    Popularność zbiorników na bazie ziemi ogrodowej (LT lub HT) rośnie i wiele osób szuka informacji na ten temat, stąd pomysł uporządkowania prezentacji oraz pokazanie nowych. W tym temacie wklejajcie ...

    Wyświetlenia: 39787 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Co zamiast ziemi bez nawożenia?

    Zakładam akwarium 124l, nie chcę stosować CO2 i nawozów, ale nie podoba mi się żółtawe zabarwienie wody przez ziemię ogrodową. W akwarium będzie mieszana obsada + niezbyt wymagające rośliny. (Nie zal...

    Wyświetlenia: 3692 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • ADA amazonia i problemy

    Witajcie, postanowiłem zrestartować swój nano zbiorniczek 30L. Chciałem spróbować sił z podłożem aktywnym. Wybrałem ada amazonię i po 9 dniach sytuacja nie wygląda za wesoło. Robię podmiany praktyczni...

    Wyświetlenia: 10121 | Odpowiedzi: 35 czytaj więcej...

  • Restart na ziemi ogrodowej 240L parametry wody,oświetlenie

    Witam Na skutek zmiany mieszkania musiałem restartować zbiornik I zaczęło się od błędu. Wyczyszczeniu filtra. I zmiany wkładów. Nowe podłoże i oświetlenie. No i o wiele gorsza woda. Zmiany wyczówalne ...

    Wyświetlenia: 20470 | Odpowiedzi: 33 czytaj więcej...

  • Pytanie dotyczące ziemi do akwarium

    Witam Czy ziemia, którą można kupić w biedronce czy innym markecie zastosowana jako podłoże wpływa na Kh i Gh wody w akwarium? Tzn. czy obniża lub podwyższa te parametry?

    Wyświetlenia: 4309 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Restart na ziemi ogrodowej - prośba o pomoc

    Witam, jest to moje pierwsze zapytanie na tym forum, więc jeżeli coś opisuje nie tak to bardzo proszę o poprawienie mnie. Hoduje Paletki od około 9 lat i ponad dwa lata temu postanowiłem połączyć je ...

    Wyświetlenia: 11071 | Odpowiedzi: 61 czytaj więcej...

  • Kilka pytań odnośnie ziemi ?

    Witam wszystkich . Mam dosłownie kilka pytań odnosnie baniaka na ziemi ogrodowej. 1 Jak wygląda sam start? Chodzi mi o to czy jest tak samo jak na substratach, czyli częste podmiany na początku i spr...

    Wyświetlenia: 811 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Akwarium na ziemi - brunatna woda

    Witam mam jedno pytanko .Zalozylem nowe akwarium na ziemi 112l po zalaniu. Na drugi dzien woda zabarwila sie na lekki brunatny kolor. W tym zestawie wszystko jest nowe fitr tez.Do filtra dodalem rowni...

    Wyświetlenia: 7328 | Odpowiedzi: 22 czytaj więcej...

  • Zastosowanie ziemi ogrodowej

    Czy udało Ci się utrzymać akwarium na ziemi ogrodowej w dobrej kondycji przez okres dłuższy niż 1 rok? Zachęcam chętnych do wzięcia udziału w ankiecie. Przeznaczona jest ona dla osób które stosował...

    Wyświetlenia: 61288 | Odpowiedzi: 162 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 214 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.