Lista działów » Technika » Oświetlenie


Taśma LED do akwarium 240l



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



19 sie 2014, 21:34 Taśma LED do akwarium 240l  (#1)  

Witam wszystkich serdecznie .
Wkrotce zmieniam akwarium 112 l na 240 l
Stolik pod akwarium wykonalem sam z profila 2x2 cm. Posiada regulowana 4 nogi. Do tego solidny blat. Pokrywe zrobilem z materialu o nazwie TREKSTOLIT . Nie mylic z tekstolitem. Calosc oklejona okleina w kolorze ciemnego drewna. Nie zapomnialem o wentylacji pokrywy ...
Teraz mam dylemat jakie oswietlenie dobrac
Biotop to Ameryka
Myslalem o swietlowkach t5 lub t8 ew. Tasmie led w silikonie. Moc na 1m to ok 14W. Chce zamontowac 5 m tasmy.Barwa swiatla to 6000 K To swiatlo wystarczy jako oswietlenie dzienne. Tasme chce nakleic na aluminiowy plaskownik aby odprowadzic cieplo. Prosze o porady. Z gory dziekuje i przepraszam za pisanie bez polskich znakow. Pisze z telefonu . Laptop mi padl.

gruby
Zainteresowany tematem

Posty: 206
Dołączył: 19 sie 2014, 20:59
Miasto: Kalisz

zamiast 5m taśmy 14w proponuję 2m taśmy 5630 która ma około 30w/m...czyli sporo więcej...

Dadario
Stały bywalec

Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

Jestem otwarty na propozycje. Decyzji jeszcze nie podjąłem. Ta ktora podalem będzie zła ? Mało efektywna ? czy będzie miała inna barwę . Zapomniałem dodać że rośliny będą mało wymagające typu kryptokoryna mech.

gruby
Zainteresowany tematem

Posty: 206
Dołączył: 19 sie 2014, 20:59
Miasto: Kalisz

Te nowe taśmy 5630 mają całkiem sensowną wydajność - 60lm z diody, czyli 3600 z metra, a to jest ok. 10 razy więcej niż np. 5050. Nie wiem jak jest z odprowadzeniem ciepła, ale mam zamiar je wypróbować.

3promile
Aktywny użytkownik

Posty: 640
Dołączył: 30 paź 2009, 11:57

Te diody które chciałem założyć to jaki mają symbol ? chciałem właśnie takie które mają mniej W bo wydzielają mniejsze ciepło.
Jak dobrać zasilacz do taśm led 1 A na 1m taśmy wystarczy. Kupić większy zasilacz z zapasem amperazu żeby wydzielal mniejsze ciepło ?
Poczekam troszkę na rozwój tematu.
Diody led to dobra alternatywa dla swietlowek i może je zastąpić w 100% . Chciałem iść trochę z duchem czasu jak mówią tylko chce się upewnić czy dobrze kombinuje :)

gruby
Zainteresowany tematem

Posty: 206
Dołączył: 19 sie 2014, 20:59
Miasto: Kalisz

Tu masz linka jak ja to zrobilem
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 61260.html


Jak bedziesz mial mniej wymagajace rosliny to wystarcza te ledy co podales. Sa to 5050 i maja 14,4W na metr sam mam takie dwa paski po 70cm.
Spokojnie wystarcza ci 4 paski.
a co do zasilacza poradz sie sprzedawcy dobierze ci odpowiedni do

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

3promile napisał(a):Te nowe taśmy 5630 mają całkiem sensowną wydajność - 60lm z diody, czyli 3600 z metra, a to jest ok. 10 razy więcej niż np. 5050. Nie wiem jak jest z odprowadzeniem ciepła, ale mam zamiar je wypróbować.


Możesz podać linka do tej taśmy bo te 60lm na diode i to, że 5050 jest 10 razy słabsze czyli co 6lm na diode? Są taśmy Osram, które generują naprawdę mocne światło ale ich cena za metr to już są spore pieniążki.

Avatar użytkownika
Robinson85
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 09 sie 2012, 15:52
Miasto: Przemyśl - Exeter UK

Dobre taśmy ledowe 5050 mają około 15lm / diodę. Metr ma około 14W.
Dobre taśmy ledowe 5630 mają około 50lm / diodę. Metr ma około 28W.

Więc sumarycznie 5630 są wydajniejsze, ale trzeba pamiętać, że grzeją się i bardziej i więcej prądu ciągną. Jednak wydajność lm/w jest dla nich większa.

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

Taśma 5050 jest około 3 razy słabsza od 5630.
Zasilacz bym kupił na 3A będzie w zapasie, mniejszych nie ma sensu kupować.
I teraz - jak kupisz taśmę w gumie (IP67) to za bardzo ciepła nie odprowadzisz do profilu (mi taka taśma 5050 szybko się przegrzała), może lepiej kupić taśmę IP20 włożyć w profil i założyć szybkę ....

szukaj:
TAŚMA LED BIAŁA ZIMNA 300LED 1M 5050 SMD OKAZJA FV
Zasilacz impulsowy deskop 12V/3,5A wtyk DC 2,1/5,5
Profil Led SLIM profile 1000 mm aluminium taśma
PROFIL LED TAŚMA SURFACE 1000mm + KLOSZ TYPU KLIK
lub:
Taśma biała zimna 60 LED 5630 SMD IP20 1m 55lm/SMD

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Powiedz mi a jaka długość tej taśmy wystarczy żeby dostatecznie oświetlic moje przeszłe akwarium o długości 120 cm czyli standardowe 240 l

gruby
Zainteresowany tematem

Posty: 206
Dołączył: 19 sie 2014, 20:59
Miasto: Kalisz

Jeszcze jedno . Jak zamontować szybke do profila ?

gruby
Zainteresowany tematem

Posty: 206
Dołączył: 19 sie 2014, 20:59
Miasto: Kalisz

Szybke do profila montuje sie na wcisk. Zawsze mozesz kupic profil led wide.
Jaka długość tego akwarium?

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

Sorki macie rację! Na ebayu uk (tylko tam jestem w stanie się zaopatrywać w takie rzeczy :( ) są tysiące taśm ale wszystkie mają wydajność ok 20-30lm na diode, dlatego było moje zdziwienie o Waszych 60lm na diode, natomiast właśnie wszedłem na aledrogo i pierwsza lepsza taśma ma już taką wydajnoś, także fajnie, człowiek uczy się cały czas :) Pozdrawiam i zaraz zamawiam!

Avatar użytkownika
Robinson85
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 09 sie 2012, 15:52
Miasto: Przemyśl - Exeter UK

taką szybke na wcisk kupię u castoramie ? a jak nie to dorobić takie cos ?
akwarium ma długość 120 cm

gruby
Zainteresowany tematem

Posty: 206
Dołączył: 19 sie 2014, 20:59
Miasto: Kalisz

Można zakupić przecież profile led z gotowymi szybkami w komplecie i uchwytami spokojnie :)
W castoramie liczą jak za woły :/

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

To w takim razie gdzie tego szukać ?

gruby
Zainteresowany tematem

Posty: 206
Dołączył: 19 sie 2014, 20:59
Miasto: Kalisz

W sklepach internetowych,które sprzedają oświetlenie led.Założyłem na probe 120cm taśmy 5630 i wystarczy to na lekkie podświetlenie nocne w akwarium takim jak Twoje.Mniej jak 5 m bym nawet nie próbował.Dokup sobie chociaż jeden pasek RGB będziesz miał czerwony i niebieski kolor.Pasek mam naklejony na malutki profil alu. i od 3 miesięcy nic mu nie jest.Tasma jest w sylikonie.Ja do tak dużego akwarium nie polecam pasków LED,Chociaż to najtańsza alternatywa.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Proste jak drut: Kupujesz tasme led do tego plaskownik aluminiowy naklejasz na niego i wsadzasz do rurki z plexi i gotowe.

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

mój pierwszy projekt lamby był na taśmach led, jestem zadowolony z efektu, ceny i minimalnej pracy jaka trzeba włożyć w budowę lampy na listwach LED
w obecnej chwili na forum jest wiele rozwiazań oświetlenia na bazie diód PowerLed 1W i na Twoim miejscu w tym kierunku bym się kierował, wypali mi się świetlówka w większym akwa to wywalam pokrywe z PCV ze świetlówka i montuję lampę z PowerLedów 1W

PS jeżeli zdecydujesz się na taśmy LED, nie bierz bryzgoszczelnych w sylikonie, po pewnym czasnie pod wpływem temperatury i wilgoci robi się mleczno- ciemny i nie daje tyle światła co powinny

Avatar użytkownika
grlskce
Poznaje temat

Posty: 148
Dołączył: 10 gru 2013, 14:20
Miasto: Warszawa

Ok, znalzłem tylko jedną taśmę led, która ma 60lm na diodę, a reszta taśm ma max 20-30 także jak możecie to podeślijcie linki bo coś mi się tu nie zgadza, aby na 100 sprzedających tylko jedna osoba miała taką taśmę a Wy piszecie, że to normalna wartość.
Swoją drogą skoro taśmy są dobre to dlaczego RA nie sprzedaje ich?

Avatar użytkownika
Robinson85
Poznaje temat

Posty: 143
Dołączył: 09 sie 2012, 15:52
Miasto: Przemyśl - Exeter UK











Powiązane tematy
  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 637 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2701 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 744 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 516 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 853 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 688 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 79010 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Oświetlenie - akwarium holenderskie 530l - Aqualed

    Cześć, Muszę zmodernizować oświetlenie w 530 litrowym akwarium (160cm dł, 60cm wys, 55cm gł). Do tej pory miałem 4x 80W T5. Akwarium holenderskie, gęsto obsadzone, CO2, nawożenie, itp. Akwarium ma z...

    Wyświetlenia: 565 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Invital LED MA03-FT80PRO WRGB 42W

    Witam ma pytanie czy ta lampa ogarnie zbiornik 80x35x35 , akwarium ma być w stylu iwagumi, obsada roślina Micranthemum Monte Carlo.

    Wyświetlenia: 490 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Sinkor LED II 30 cm biały 10W

    Cześć, jak w temacie. Chciałem zapytać czy ktoś używał może tego oświetlenia. Obecnie w kostce 35x35x40 mam dedykowaną z zestawu aquaela lampke 10W i zamierzam ją zmienić na coś mocniejszego, ale w ro...

    Wyświetlenia: 618 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Homerus i 414 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.