Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Budowa lampy led do akwarium 240l



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



Mój eksperyment się powiódł w całej rozciągłości zgodzię się z marlowe.
Tydzień temu do 92watów ledów (zbiornik 112l)dołożyłam świetlówkę grolux, do tamtej pory diplis zieloniutki ani grama zażółcenia, poziom azotu i fosforu bez zmian, nawożenie bez zmian, parametry inne bez zmian
Oto jak wygląda diplis pod groluxem, jutro będzie tydzień.
Pozostawię to bez komentarza.
Sory za jpg bo z telefonu, w rzeczywistości jest bardziej czerwony, ale kolor wkońcu się zmienia od połowy wysokości zbiornika.
Załączniki
20150828_142806.jpg
(2.7 MiB) Pobrane 1133 razy

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Nie wiem dlaczego nie mogę z edytować. Odnośnie wybarwiania nawożeniem. Powiem tak, 2 mc zabaw, schodzenie do minimalnych ilości fosforu i azotu, podbijanie żelaza, i kilka innych zmiennych konfiguracji i diplis pod samymi ledami był zielony. Wiec to nie do końca tak
Teraz no3 10 po4 0,5 a dołożony tylko grolux. Dodam, że ledy mam 6500k 8500k 4000k czerwone i niebieskie , więc teoretycznie całe pasmo.
Ja utwierdzam się w przekonaniu, że na tę chwilę mimo olbrzymiego światła w led (świece 8g na 100%) coś diplisowi brakowało i nie była to konfiguracja nawozu, bo tak jak pisałam specjalnie się do testu przygotowałam a ten poziom parametrów testowałam na samych ledach i nie było wybarwienia.

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali75, same ledy nie dorównują pasmu świetlówki, choć już jest blisko. Tzn są nawet lepsze ale ze względu na barwę raczej nie do stosowania w akwarium.
Lali75 napisał(a):coś diplisowi brakowało

Hmm no właśnie czego brakowało?
dołożony tylko grolux

Dokładając gloruxa dołożone zostały dwie rzeczy:
Moc i szersze pasmo. Co zadziałało?

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

Twoim zdaniem ponad 90wat nad akwa 112 to mało mocy,? Teraz wisi tyle samo w led ach i 24w t5 grolux. Dla kogoś może to być zabujcza ilość światła wiec dla mnie odpowiedz jest oczywista. Zanim kupiłam ledy nad zbiornikiem wisiało 2x18 plus 2x24 i problemów z wybawieniem nie było. Stawiam na to ze jakby się nie mieszało ledow brakuje pasma. Zresztą ostatnio oglądam zbiorniki na ledach i nie widziałam tam wybarwionego diplisa zresztą nie tylko diplisa. W moim odczuciu estetycznym zbiornik na tą chwilę jest prześwietlony jak miałabym to jakoś nazwać,widać to zwłaszcza wieczorami z racji tego że jest widoczny z 3 stron to jedna wielka kula światła. Nad morszczyzna miałam dużo mniejszy przelicznik i spsy rosły jak głupie

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

A możesz płynnie zmniejszyć moc aby na ledach i T5 było podobnie jak na samych ledach?
Wtedy będzie jakaś informacja że to nie moc a pasmo poprawiło warunki do wybarwienia.

Avatar użytkownika
pietach
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2127
Dołączył: 14 maja 2014, 12:00
Miasto: Wschowa

Mogę to będzie następny etap eksperymentu chce go wybarwić do końca i zmniejszyć moc na okolo 75% a po kolejnych 2 tyg na 50%. Będzie okolo 50w w ledach i t5 24w jak kolor się nie zmieni to tylko potwierdzi moją teorię. Tym bardziej ze cięcie 2 lub 3 razy w tygodniu juz mnie męczy.

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali75 napisał(a):Twoim zdaniem ponad 90wat nad akwa 112 to mało mocy,?

Właśnie nie, dla mnie ogromne znaczenie ma barwa światła a raczej jego pasmo. Bo można walić mocnym światłem ale w nieodpowiednim paśmie i roślinki nie skorzystają. Stosując nawet słabsze oświetlenie ale z odpowiednim pasmem dla roślin można uzyskać lepszy wzrost i zarazem wybarwienie. To staram się zawsze podkreślić.
Wcześniej były zdania że to tylko moc światła ma znaczenie a z twojego eksperymentu wynika że nie tylko.

Choć zgadzam się również z marlowe że moc światła pomaga bo nawet gdy właściwego pasma jest mało w danym źródle światła to zwiększając moc ogólną zwiększamy zarazem te potrzebne pasmo.

A inna jest sprawa że przy nieodpowiednich ledach większość światła idzie w komin czyli albo dla oka albo dla glonów albo po prostu nakręca nam licznik energii :D

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

Powiem tak, u mnie nie idzie w komin bo wszytko rośnie jak na drożdżach a większość roślin które posiadam należy do tych trudnych. I nie mam z nimi problemu, mogę się czepiać tylko wybarwienia chociaż np stralis w miarę się wybarwial, wyleciał bo za szybko rósł. Kolor ledow dobrałam optymalnie a przede wszystkim tak jak pisałam wertowalam sporo zbiorników na samych ledach i zanim zaczelam eksperyment. A jeśli mam być szczera widzę że wszędzie jest podobnie, czyli do pełnego wybarwienia jeszcze sporo brakuje

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Ja też powiem że z tym rośnięciem jak na drożdżach to nie mam problemu. Mam full led i mocy nie brakuje. Nigdy nie zapalam 100%. A z wybarwieniem....
...to różnie, jedne za mocno a inne za słabo wg mnie.
Sam nie wiem, może zrobię eksperyment taki jak twój i dołożę jedną świetlówkę?

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

U mnie z roślinami "łatwymi" problemu nie było ludwiga wyleciała bo rosła jak chwast z diplisem walczyłam 2 Mc i teraz dopiero mogę powiedzieć że zaczyna przypominać to co chciałam osiągnąć. Spróbuj jeśli u Ciebie byłoby podobnie podsumowanie mojego eksperymentu byłoby jednoznaczne. JPG diplisa sprzed eksperymentu
Załączniki
20150818_193321.jpg
(3.29 MiB) Pobrane 460 razy

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali75 napisał(a):Powiem tak, u mnie nie idzie w komin bo wszytko rośnie jak na drożdżach a większość roślin które posiadam należy do tych trudnych. I nie mam z nimi problemu, mogę się czepiać tylko wybarwienia chociaż np stralis w miarę się wybarwial, wyleciał bo za szybko rósł. Kolor ledow dobrałam optymalnie a przede wszystkim tak jak pisałam wertowalam sporo zbiorników na samych ledach i zanim zaczelam eksperyment. A jeśli mam być szczera widzę że wszędzie jest podobnie, czyli do pełnego wybarwienia jeszcze sporo brakuje

Jeśli można wiedzieć jakich diód używasz? :)...Jeśli "chińczyków" to nie ma co się oszukiwać, ale ich pasmo w porównaniu do diód Cree to przepaść. Tym bardziej, że używasz kombinacji 6500K, 8000K itp. a tam jest dużo pasma niezbyt potrzebnego dla roślin. Dodatkowo kolimatory lub wszelkiego rodzaju plexi ograniczają sporo ledy, a o blokowaniu UV już nie wspomnę.

Avatar użytkownika
Mazur
Zainteresowany tematem

Posty: 203
Dołączył: 15 cze 2012, 19:54
Miasto: Wrocław

Tak ale co by nie powiedzieć znajdź mi na diodach cree wybarwione trudne rośliny, ponad tydzień przeszukiwalam fora, galerie i owszem były zbiorniki na cree ale wybarwienie pozostawało sporo do życzenia. Wiec chyba nie do końca o to chodzi
Ja nie skreślam ledów ale wydaje mi się że przynajmniej na razie trzeba to światło wesprzeć, podobnie jak zrobiłam. Nie skończyłam eksperymentu zobaczę za kilka tygodni jak zmniejszę moc led ów. Dam znać co z tego wyszło i wstawię jakieś jpg

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Mazur napisał(a): Dodatkowo kolimatory lub wszelkiego rodzaju plexi ograniczają sporo ledy, a o blokowaniu UV już nie wspomnę.

To mnie bardzo zaciekawiło. Masz jakieś linki, eksperymenty albo własne doświadczenia? Bo mam jedną taką lampę i nie wiem ile można stracić na kolimatorach czy plexi.

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

Lali
Jeśli chodzi Ci tylko o wybarwienie vs światło, to odpuść, nie tędy droga, przechodziłem już nią i jestem przez to chudszy o około 1 tys PLN ;) a wybarwienia nie osiągnąłem. Mowa oczywiście o trudnych roślinach. Mnie też mądrzejsi ode mnie mówili żebym nie szedł tą drogą, ale niebyłbym sobą gdybym nie spróbował... no i spróbowałem, doświadczenie odpowiednie zebrałem, ale nie wybarwiłem ;)

Wybarwienie to też nie balans z makro, jak tu ktoś wspominał, to nie głodówka przez N. Raczej diabeł siedzi w mikro, odpowiednie blokowanie jednego z pierwiastków przez inny, odpowiednie stężenia Cu:MG:Ca. Temat na razie dla mnie za trudny, nie rozumię, nie ogarniam, ale nie rezygnuje ;)

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Marlowe wiec ze mną jest tak ze kombinowalam i z mikro i z makro i podciagalam mobilen i stało jak zaczarowane. Nie będę budować lampy na cree ale do tej co mam dołożyłam t5 i jakimś cudem ruszyło. Jestem podobna do ciebie tez muszę się przekonać. Juz po kilku dniach patrząc na ditka wiedziałam że w przypadku mojej bańki to dobry trop.
Dziwne ze przez te moje zabawy zbiornik nie stał się glonowiskiem, bo stosunki między pieriastkami były tak nielogiczne.
Na dobrą sprawę ta ilość światła lub podłoże powodowało ze mimo wszytko zbiornik się nie rozchwilal.

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Mój eksperyment z dołożeniem groluxa uważam za udany, ditek na ta chwilę wygląda jak na jpg, resztę podciągnę nawożeniem :)
Załączniki
20150923_120053.jpg
(2.58 MiB) Pobrane 501 razy
20150923_120119.jpg
(3.16 MiB) Pobrane 501 razy

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Przecież na tych zdjęciach didek jest zieloniutki jak szczypiorek ;) Góra 1cm przed taflą wody lekko zabarwiony, to nie powód do zadowolenia-chyba, że tak miało być z założenia? Ewidentnie widać jak zaczynają produkować się antocyjany, ponieważ światła nad rośliną jest dużo;) Tyle filozofii.

Avatar użytkownika
Mazur
Zainteresowany tematem

Posty: 203
Dołączył: 15 cze 2012, 19:54
Miasto: Wrocław











Powiązane tematy
  • Tuba led

    Ave Obecnie tuba LED 12w 50cm standardowa lampa pokrywy diversa. Czy wymiana na wrgb przyspieszy rozrost roślinek w 60l akwarium bez CO2 ? Roślinki ponoć proste nie wymagające: Sagittaria Subulata E...

    Wyświetlenia: 527 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Nowe lampy ze stajni Chihiros

    No to oglądamy :-) https://www.youtube.com/watch?v=tM8hBHH0y10

    Wyświetlenia: 1216 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Belka LED, rozterki

    Witam Na horyzoncie belka Led która kiedyś chciałem robić a ostatecznie nie doszło do skutku. 1. Zasilacz 24V 2. Palabras leddimmer v6 3. Diody każda grupa danego spectrum jako osobna sekcja do ...

    Wyświetlenia: 2476 | Odpowiedzi: 47 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 657 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 436 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 713 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Oswietelnie LED do 90x45x40 OW

    Hej, Na wstępie napisze, że wracam po kilku latach, chyba 6-7lat do akwarystyki i dużo się pozmieniało jeśli chodzi o oświetlenie, wypadłem z obiegu i potrzebuje dobrych rad. Szukam oświetlenia d...

    Wyświetlenia: 616 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 78683 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Oświetlenie - akwarium holenderskie 530l - Aqualed

    Cześć, Muszę zmodernizować oświetlenie w 530 litrowym akwarium (160cm dł, 60cm wys, 55cm gł). Do tej pory miałem 4x 80W T5. Akwarium holenderskie, gęsto obsadzone, CO2, nawożenie, itp. Akwarium ma z...

    Wyświetlenia: 550 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Invital LED MA03-FT80PRO WRGB 42W

    Witam ma pytanie czy ta lampa ogarnie zbiornik 80x35x35 , akwarium ma być w stylu iwagumi, obsada roślina Micranthemum Monte Carlo.

    Wyświetlenia: 475 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Matrial i 374 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.