Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Pielęgnacja » Glony


Pomoc w identyfikacji glonów (wgraj zdjęcie)



Identyfikacja i walka z glonami i sinicami. Skuteczne metody zapobiegania.



Witam bardzo prosil bym o pomoc w identyfikacji i porady jak zwalczyc te upiorne :( glony wydaje mi sie ze sa to kranorosty i brunatnice wczesniej byly tylko na roslinach ale teraz zaczynaja porastac juz wszystko lacznie z podlozem stosowalem juz algizit i nawet ich nie ruszyl na jakis czas poprawila sie tylko klarownosc wody i nic pozatym glony jak byly tak sa
Moj Baniak:
1. 60x25x32
2. Oswietlenie 1x T8 Juwel Day-Light 12h Dziennie
3. Podloze z Czarnego Bazaltu bez dodatkow substratu
4. Co2 Brak
5. Filtracja Wewnetrzna 2 filtry Aqael Fan 1 Plus oraz Hailea HL-BT200
6. Wklady mechaniczne gabkowe
7. Filtracja 24h
8. Temperatura 24/26
9. Parametrow wody niestety nie znam
10. Nawoz przy podmiance wody Aquaflora Complete Drops
11. Podmianki 1 raz na 2 tygodnie 30%
12. W podlozu nie grzebie praktycznie wcale tyle co troche je wzrusze przy odmulaniu
13. 20 ryb w obsadzie
14. Akwarium 8 miesiac po restarcie
Z gory dziekuje za pomoc pozdrawiam.
Załączniki
20141215_183148.jpg
(1.06 MiB) Pobrane 539 razy
20141215_183605.jpg
(1.07 MiB) Pobrane 539 razy
20141215_184124.jpg
(1.21 MiB) Pobrane 539 razy
20141215_183241.jpg
(700.04 KiB) Pobrane 539 razy
20141215_183319.jpg
(1.27 MiB) Pobrane 539 razy
20141215_183751.jpg
(1.17 MiB) Pobrane 539 razy
20141215_184248.jpg
(1.33 MiB) Pobrane 539 razy
20141215_184259.jpg
(1.1 MiB) Pobrane 539 razy

Pakero
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 15 gru 2014, 18:58
Miasto: Kraków

Jak dla mnie.... za słabe oświetlenie ,okrzemki na podłożu, brak CO2 wiec pH pewnie wysokie, pewnie rośliny głodują .
za małe podmiany wody (DOC ) nitki i inne cholerstwo, polepszyć filtrację i obieg wody, ja bym tu widział jakiś kubełek.
Podmieniać częściej wodę, dołożyć światło, zastosować bakterie w płynie, i koniecznie zrobić test na N i P
To moim zdaniem na razie tyle, może bardziej doświadczeni coś dołożą od siebie.

Avatar użytkownika
dariusz_119
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
Miasto: Otmuchów

Z oswietleniem jest problem bo nie ma z tylu pokrywy na tyle miejsca zeby dolozyc druga swietlowke teraz mam odblysnik i pokrywe od spodu cala wyklejona folia odblaskowa. Hmm to postawie dzis bimbrownie na nowo 8) Wlasnie mysle o kubelku i licytowalem nawet fluvala 304 ale ktos mnie podkupil :? Dzieki za pomoc.

Pakero
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 15 gru 2014, 18:58
Miasto: Kraków

http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 10419.html
Cena znośna :-) szkoda tylko że to pokrywa...
Ale najpierw poprawienie filtracji, i częstsze podmiany..... reszta j.w :-)

Avatar użytkownika
dariusz_119
Zainteresowany tematem

Posty: 229
Dołączył: 18 lis 2011, 13:06
Miasto: Otmuchów

Lampa fajna :) Ale do akwarium otwartego a ja wole zamkniete :) Hmm tak mysle bo z tylu za akwarium mam tlo skrzynkowe i mam tez dwie zarowki halogenowe na diodach smd fajne biale jasne swiatlo i tak sie zastanawiam czy cos dobrego by to dalo gdybym je zamontowal od gory w tle skrzynkowym widmo swiatla napewno doswietlilo by tyl zbiornika ale nie wiem jak by sie rosliny zachowaly w takim swietle czy nie zaszkodzilo by im to. Rozgladam sie wlasnie za filtrem kubelkowym a jutro zrobie podmianke bo odstana wode mam w piwnicy i musi sie zagrzac teraz bede robil podmianki co tydzien.

Pakero
Początkujący

Posty: 9
Dołączył: 15 gru 2014, 18:58
Miasto: Kraków

Matu i Peterpl szczoteczkaelektryczna oral B poszła w ruch. Faktycznie czyści dobrze choć wmojej baterja siadła resztę zostawię ślimaką helmet :) Jestem cały czas na RO plus Aqadur JBL. Zaczołem nawozić micro i macro. NO3=10, PO4=0.5, tylko martwi mnie Fe dodaje codziennie 0.4mil Ferro EasyLife i test JBL na żelazo pokazuje 0 :( I teraz zwiększyć podawanie żelaza czy zostać przy tej samej dawce co dotychczas. Wyskoczyło troszkę nitek :(

cyrus4-1980
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 28 cze 2014, 12:57

Testy na Fe pokazuja 0 chyba, że mierzysz zaraz po podaniu nawozu. Dawaj mikro jak każe producent i tyle, test bym sobie odpuślił.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Wczoraj czyściłem szyby :) A dziś po powrocie z pracy mam zielony nalot :( Ręce mi opadają czym to jest spowodowane w zasadzie światło dzienne nie dochodzi. Czy nadal dojrzewa i potrzebuje stabilizacji? W sumie producent easylife pisze że ferro 10mil w 100l wody podnosi o 0.5ppm.
Ja podaje 0.4mil dziennie ok. 3godz przed włączeniem świała. Czytałem żeby z żelazem ostrożnie bo można nabawić się kolejnych problemów.

cyrus4-1980
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 28 cze 2014, 12:57

Trzymaj NO3 do PO4 jak 10:1, może to być 10ppm do 1ppm.
Wyłącz na razie groluxa lub świeć nim krócej, glony go za bardzo lubią. Najlepiej świeć dłużej 6500 a krócej groluxem.
Mikro odstaw jak się go obawiasz, nic się nie stanie złego, najwyżej rośliny zbledną ciut. Jak lejesz kran to mikro nie jest niezbędne. Powodzenia, dawaj znać.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

I tu się zaczyna jazda ponieważ mam obudowę juwel 2x28w aquastar i glorux i albo tym moge krócej świecić albo glo które dołożyłem 2x24w gdzie jest 830 i 865 sylvania. To nie jest problem przełożyć wtyczkę. Matu jak już mówiłem jestem tylko na RO. Staram się trzymać NO3 i PO4 na poziomie ale to nie jest takie łatwe :( I jak to zrobić przy stosowaniu RO podawać micro czy nie w sumie używam Flourish Seachem podaje 0.2mil dziennie netto wody mam ok 110l gdzie producent podaje raz lub dwa razy w tyg. 5mil na 240l wody :) Dosadziłem już rotale colorata z myślą że rośliny wygrają z glonem w sobote dosadzę jeszcze ammania sp. bonsai, staurogyne repens, oraz pogostemon helferi. Bo wydaje mi się że może za mało roślin :( Matu dzięki za zainteresowanie pozdrawiam i porszę o poradę
P.S. a co sądzisz o chemi mam algi exit easylife

cyrus4-1980
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 28 cze 2014, 12:57

Cyrus u mnie pomogło zmniejszenie oświetlenia (zbiornik 126l. Zmniejszenie z 2x18w+2x24w+2x10w led / na 2x18w i tak świece już 3 dzień+ ustawienie mniejszego przepływu wody + częstsze przycinanie roślin+ podmiana 2xw tygodniu po okolo 40%) Na razie nie leje żadnej chemii, glony nie przybierają.

metju87s
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 14 gru 2014, 21:34

Też bym przyciemnił niż lał chemię... Chyba, że CARBO ;)

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

HHmm z tym zaćemnieniem to nie wiem czy to dobry pomysł ponieważ od restaru świeciłem tylko na dwie świetlówki 2x28w aqastar i glorux po 2 tyg nabawiłem się okrzemków i brunatnic. Dlatego zaczełem doświetlać jak do tej pory tylko sylvania 865 stopniowo po godz co tydzień i wczoraj dołożyłem sylvania 830 na tył. Okrzemki i brunatnice znikły czyli sukces poradziłem sobie z dwoma glonami teraz został mi pył na szybie i te okrutne nitki :( Może kupię jakieś dwie małe kosiarki jak wyczyszcza to oddam spowrotem do sklepu :) Przypominam że jestem ok 2 miesięcy po restarcie. I tak pisząc mam rośliny światłolubne i nie wiem czy heniek wytrzyma te zaćemnienie i nie nabawię się czegoś kolejnego :( Jutro dokonam podmiany i będę montować sera flore CO2 active reactor 500 więc wyczyszczę przy okazji filtr :) Zmiejszenie filtracji chyba też nie będzie dobrym pomysłem ponieważ mam filtr Eheim 2073 przyduszony na 4 kreski i nabity dodatkowo 500mil matrix seachem :) Ręce mi opadają choć cierpliwość to cenny dar w akwarystyce tylko jak długo mam jeszcze walczyć z tymi glonami ?

cyrus4-1980
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 28 cze 2014, 12:57

P.S. wydaje mi się że nitki typu Chlorophytaceae - krótkie zielenice nitkowate i pędzelkowate oraz Oedogonium - delikatne krótkie nitki (bardzo podobne do moich w akwarium ale nie do końca jestem przekonany czy to te ale bardzo podobne) są spowodowane zbyt wysokim oświetleniem :) Przy najmniej tak wyczytałem ze http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... ium.html#1
Więc sam już nie wiem o co chodzi?

cyrus4-1980
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 28 cze 2014, 12:57

Nie chodzi o zmniejszenie filtracji tylko przepływu, filtr daj na 100 % ale przepływ przyduś żeby takiego wiru nie było, może skieruj wylot filtra w górę aby poruszał bardziej taflę wody, albo lepije jakiś dławik typu prefiltr na wylot. Chociaż nie wiem do końca czy to pomoże napewno z sinicami nitkowatymi tak a na resztę... hmm.

metju87s
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 14 gru 2014, 21:34

Chyba kolega mnie nie zrozumiał właśnie przepływ zdusiłem we filtrze :) Troszkę cieżko mi wylot ustawić na bok ponieważ mam akwarium zamknięte i są tylko wycięcia w rio125l a kupiłem lily pipe wymiar jak pod odkryte :( Ale pan z Torunia już dorobił mi pod wymiar żeby w całości zanurzyć poprosiłem o Calyx Pipe zobaczymy co przyjdzie po świętach :) Szczerze to nie wiem czy nie za duży filtr do mojego baniaka ale bardzoo mi zależało na ilości mediów i dobrej filtracji :)

cyrus4-1980
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 28 cze 2014, 12:57

Choć teraz tak sobie pomyślałem że coś musi w tym być ponieważ w miejscu wylotu prąd prowadzi po przekątnej na przednią szybę i w tym miejscu najszybciej się pojawiają glony na szybie :) Słuszna uwaga mam nadziję że jak przyjdzie wylot bardziej będzie mi rozbijać prąd żeby nie robić wirnika :)

cyrus4-1980
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 28 cze 2014, 12:57

Ktoś ogarnia co to za glonik? Jak się go pozbyć?
Załączniki
20141222_223046.jpg
(2.6 MiB) Pobrane 620 razy

Aquaril69
Zainteresowany tematem

Posty: 248
Dołączył: 18 paź 2013, 20:17

Brak nawożenia i krasnorosty, cofnij się o 1-2 strony i poczytaj.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Witam ponownie jak by tych nitek było mało to w podłożu przy szybie w sumie nie wiele ale wyszkoczyły mi cyjanobakterie :( Jakiś pomysł na usuniecie ?

cyrus4-1980
Początkujący

Posty: 33
Dołączył: 28 cze 2014, 12:57











Powiązane tematy
  • Pomoc w identyfikacji rodzaju glonów.

    Witam wszystkich posiadam akwarium w których mam około 30-40 krewetek Red Cherry i kilkanaście głupików rozmiar akwarium to 40x25x25cm 25l Przed latem trochę zaniedbałem obowiązki nad pielęgnacją akw...

    Wyświetlenia: 441 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • ławice glonów w stawie po wyrobisku piasku

    Staw ma 4 lata. Pierwsze te glony pojawiły się rok temu. W tym roku to już połowa stawu o powierzchni 1 ha. Co to za glon? W tym roku zmienił się odcień wody na jasno zielony. Woda jast nadal prz...

    Wyświetlenia: 749 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam serdecznie mam taki otóż problemik prowadze sobie akwarium 200l i mam problem od miesiąca walczę z sinicami punktowymi nie mogę zbytnio wyjść na prostą i potrzebował bym porady.Staram się korygo...

    Wyświetlenia: 1487 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Potrzebna pomoc z nitkami

    W ostatnim czasie przychorowałem i 2 tygodnie nic nie robiłem z akwarium. Po powrocie do żywych przykra niespodzianka w zbiorniku. Las nitek, na każdej roślinie i podłożu. Potrzebuję rady jak się ich ...

    Wyświetlenia: 8704 | Odpowiedzi: 73 czytaj więcej...

  • Brunatnice? Prosba o identyfikacje oraz pomoc

    Czesc, Jestem swiezym akwarysta roslinnym i niestety moja wiedza a co gorsza praktyka w tym temacie jest dosc mizerna co widac po moim akwarium. Dlatego tez zwracam sie z ogromna prosba do Was o ...

    Wyświetlenia: 2801 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Plaga okrzemek - jak pomóc roślinom

    Cześć. Moje akwarium nawiedziła plaga okrzemek. Zbiornik ma 5 tygodni więc jest relatywnie świeży, przy czym ja swoim niedoświadczeniem dodatkowo tą plagę wzmocniłem, gdyż: - W drugim tygodniu zmieni...

    Wyświetlenia: 1139 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Prośba o pomoc - niedobory w akwarium

    Witam, mam problem z glonami. Moglibyście mi pomóc? Glony to głównie zielenice punktowe, Oedogonium na liściach głównie hygrophili pinnatifida, trochę krasnorostów, które ostatnio potraktowałem wodą u...

    Wyświetlenia: 2108 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • Atak glonów

    Cześć. Przez ostatni czas mam atak glonów nie mogę sam sobie z tym poradzić , wymiana wody częściej niż zawsze. (Raz na tydzień) Świecenie 10h Po4. 1-1.5 No3 2 K myślę że jakieś 7 Nawożenie b...

    Wyświetlenia: 1708 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Start akwarium - atak glonów

    Witam Nowe akwarium 60l (50x30x40) Podłoże: zwirek 1-4mm i pod to substrat (ADA Amazonia Normal 1l) Oświetlenie LED 2060lm, 8h (z tym, że po 1h na świt oraz 1h zmierzch) Rośliny: V.asiatica, Micro...

    Wyświetlenia: 2629 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Pomoc z glonami

    Witam, od 2 miesięcy walczę z glonami, staram trzymać się je w ryzach, ale powoli przegrywam. Z początku było to pylenie na szybie, trochę zielenic na liściach. Teraz wygląda to tak, że w ciągu tygod...

    Wyświetlenia: 4225 | Odpowiedzi: 21 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 718 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.