Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


240l - Ziemniak czyli marlowe III



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



hodochwast napisał(a):Dlaczego przy Tropice ciężko?
Po prostu dodam fosforu.
Chodzi mi o podłoże, no chyba że Ci już nie wciąga fosforu.

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Lali75 napisał(a):Nafaszerowac go fosforem :P

Z tym fosforem to nie wiem czy tu przy nim coś pomoże nigdy nie pakowałem do wody dużych ilości fosforu, zawsze wahał się w granicach 0,25-0,50 no czasem może wyżej ale to rzadko i zawsze rósł piękny i soczysty
Na moje oko to u siebie chyba poczęstowałem go ostrą dawką azotu(przesz kilka tygodni) :) + zmiana twardości wody i mu się choruje :( szkoda bo dla mnie był super wyznacznikiem niskiego poziomu potasu
Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym.
Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia. :)

https://youtu.be/lPK8MuVKy14
https://youtu.be/93_1bb_lzMk

Avatar użytkownika
świerzak
Aktywny użytkownik

Posty: 555
Dołączył: 30 lis 2011, 23:13
Miasto: Lublin

Marcin, super! Tylko szkoda, że nie testujesz ammanii gracilis GREEN. Jest o wiele delikatniejsza od senegalensis.

Mam od Tropici nesea i ammanię senegalensis są identyczne! Nesea jest jednak wyższa taka potężniejsza.

Piszę o green, bo u niej wystarczy podnieś potas do 20ppm i ciągu nocy masz pomięte listki. To dosłownie spektakl.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Panowie co do samych nazw ammania-nesaea...


Ammannia praetermissa is a small, marsh dwelling herb from West Africa where it can usually be found growing emersed. Long known as Nesaea sp. 'red' and described as Nesaea praetermissa by Kasselmann in 2012, it, along with all other Nesaea have been transferred to Ammannia. This striking red plant is not too popular in the trade, perhaps due to the extreme difficulty of long term success. However, it can be easily obtained through stores that regularly import plants from southeast Asia.

I wszystko jasne :wink:

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

świerzak napisał(a):zawsze rósł piękny i soczysty

A powiedz, duży był? Bo u mnie jest soczysty tylko mały.
Sugerujesz że on nie lubi azotu?
Byłbym wdzięczny za podpowiedź, niby taka prosta roślinka ale mi się bardzo podoba.
Marlowe, nazwa dla niej "uzupełniacz" też mi się podoba. :wink:

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

hodochwast napisał(a):
świerzak napisał(a):zawsze rósł piękny i soczysty

A powiedz, duży był? Bo u mnie jest soczysty tylko mały.
Sugerujesz że on nie lubi azotu?
Byłbym wdzięczny za podpowiedź, niby taka prosta roślinka ale mi się bardzo podoba.
Marlowe, nazwa dla niej "uzupełniacz" też mi się podoba. :wink:

Dorastał do 10cm może trochę wyżej ale jak szedł za bardzo w górę to go przycinałem
Z tym azotem na to wychodzi że nie lubi go mieć dużo
Jako jedyna roślinka po trzy tygodniowym azocie po za skale nie dała rady :(
Jeżeli zrobienie czegoś sprawia ci trudność, pozwól zrobić to innym.
Praca uszlachetnia, lenistwo uszczęśliwia. :)

https://youtu.be/lPK8MuVKy14
https://youtu.be/93_1bb_lzMk

Avatar użytkownika
świerzak
Aktywny użytkownik

Posty: 555
Dołączył: 30 lis 2011, 23:13
Miasto: Lublin

macek.g napisał(a):Panowie co do samych nazw ammania-nesaea...


Ammannia praetermissa is a small, marsh dwelling herb from West Africa where it can usually be found growing emersed. Long known as Nesaea sp. 'red' and described as Nesaea praetermissa by Kasselmann in 2012, it, along with all other Nesaea have been transferred to Ammannia. This striking red plant is not too popular in the trade, perhaps due to the extreme difficulty of long term success. However, it can be easily obtained through stores that regularly import plants from southeast Asia.

I wszystko jasne :wink:


Jak Bóg mi świadkiem, miałem to napisać, że to ta sama roślina ;) ale tylko jeśli chodzi o praetermissa, bo już n/p nesaea crassicaulis jest zupełnie innym gatunkiem:

Nesaea crassicaulis from Africa is a beautiful and highly recommended aquarium plant, although it has high demands for light. It has red-brown, cognac-coloured leaves. Stems becomes 30-50 cm and 8-15 cm wide. Grows best in soft and slightly acidic water. Make sure the lower leaves get sufficient light, otherwise they will die off. This plant is similar to Ammannia species and is often mistaken for them. But in the aquarium it can be recognised by its yellow-green stems. Easy to propagate by side shoots or cuttings, which can be cut off and planted in the bottom.

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Ogolnie juz nie chodzi o to czy to ta,czy ta :D

Ammannia crassicaulis from Africa is also known as Nesaea crassicaulis. It is is a beautiful and highly recommended aquarium plant, although it has high demands for light. It has red-brown, cognac-coloured leaves. Stems becomes 30-50 cm and 8-15 cm wide and develop a reddish coloration under water.

Grows best in soft and slightly acidic water. Make sure the lower leaves get sufficient light, otherwise they will die off. Easy to propagate by side shoots or cuttings, which can be cut off and planted in the bottom.

kolejne:

The up to 50 cm high bog plant Ammannia crassicaulis, known in the hobby as Nesaea crassicaulis, is distributed in swamps, rice paddies and rivulets of the African and Madagascan tropics.

It is often confused with Ammannia gracilis, which indeed looks very similar, however, in the aquarium it has less intensively red hues, but is rather of a yellowish green to pale red. Most plants in trade that are sold under the name N. crassicaulis really are Ammannia gracilis. (It is possible that even the photo of this database entry shows A. gracilis.)

oraz;

http://huh.harvard.edu/files/herbaria/f ... gandhi.pdf

oraz;

Diese Pflanze ist im Aquarienhobby noch allgemein unter dem Namen Nesaea crassicaulis bekannt. Aufgrund neuer Erkenntnisse über die Verwandtschaftsverhältnisse haben Graham & Gandhi (2013)1 alle Nesaea-Arten in die Gattung Ammannia überführt. Somit hat die bisher N. crassicaulis genannte Art ihren alten Namen wiederbekommen ─ denn sie wurde ursprünglich von Guillemin & Perrottet im Jahre 1833 unter dem Namen Ammannia crassicaulis beschrieben.

Avatar użytkownika
macek.g
Znający temat

Posty: 1099
Dołączył: 06 lip 2005, 01:21
Miasto: UK

waska napisał(a):Marlow, jestem właścicielem Ammanii od 12 lat. W tamtym roku po raz ostatni wypróbowałem uprawę Nesei. Ammania jest większą rośliną od Nesei, ma grubszą łodygę, większe liście i cała jest koniakowa ( w kolorze lila). Zobacz ją w moich Przedpolach i w Nevraście. Na Twoim zdjęciu to z pewnością Nesea.




Czyli mamy już jasność ;)

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

No to Panowie i Panie, zapinamy pasy i startujemy :twisted:
Woda podmieniona (60%), zbiornik w miarę wyzerowany ( nie nawoziłem ostatni tydzień), dwie główne buteleczki (a właściwie słoiczki) przygotowane.

Boru w zbiorniku (w/g zooleka) winno być 0,015ppm, zwiększam do 0,028 na pierwsze 7 dni.

K dozuje dziennie żeby uzyskać 15ppm

reszta bez większych zmian, czyli fe=0,5, tyle samo PO3, NO3 10-15 ppm

mikro pół dawki zalecanej przez zooleka

wszystko lane nocą, po zgaszeniu światła

0S4A0359.JPG
(493.85 KiB) Pobrane 2863 razy

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

I co testujesz? W ogóle, czy ta Ammanię? Z boru Ci nic się nie stanie, bo to stara szkoła jazdy z glonami...

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

Marlowe widzę że używasz KHCO3 i mam pytanie czy wiesz jak się przelicza "ile o ile" :) podniesie się Kh bo nie mogę nic znaleźć na ten temat...

Avatar użytkownika
Biegronka
Zaawansowany użytkownik

Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

Bogdan testuje czy jakiś składnik mikro (jego nadmiar, na razie Bor) będzie miał wpływ na wybarwienie diplidisa, macrandry, innych Czy jego większe stężenie będzie miało wpływ na gęstość, wielkość liścia, na jego kondycję na dole łodygi, itd.

Chciałbym też przetestować czy potas na poziomie 15-20ppm nie przypali mi ammani, jeśli zadbam o inne wartości pierwiastków.

Biegronkia, z tego co czytałem khco3 wpływa na twardości, ale czy jest tak naprawdę, powiem za parę dni bo narazie wlewam go niewiele i dopiero drugi dzień, kh=0 ale to za krótko. Co do obliczeń, możesz użyć dostępnych kalkulatorów, ja osobiście uzywam tego:

http://holenderskie/?m=6/a/kalkulator_pmdd_p

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

No ja też osobiście używam tego kalkulatora bo na moje "potrzeby" jest najlepszy :)
Też mi się wydaje że te KHCO3 dużo nie podnosi bo jak dodaje do podmienianej wody 2ppm/15l to nie widzę po teście żeby coś wzrosło...
Myślałam że może jest jakiś prosty "wzór" na policzenie tego- może Mirek będzie wiedział... :)

Avatar użytkownika
Biegronka
Zaawansowany użytkownik

Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

W kalku Zulixa masz obliczenie twardości po podaniu khco3, jak i zresztą zawartości K:

khgh.jpg
(648.91 KiB) Pobrane 2448 razy

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Dzięki Marlowe- o to mi właśnie chodziło :D

Avatar użytkownika
Biegronka
Zaawansowany użytkownik

Posty: 977
Dołączył: 18 cze 2014, 17:05
Miasto: Kwidzyn

5 dzień nawożenia:
Bor powinien być w okolicach 0,041 (przypomnę zoolek zaleca 0,015). To wynik w/g moich skrzętnie prowadzonych obliczeń i notatek, przy okazji znacie jakis test na bor? :lol:

Macrandra nierównomiernie się barwi, część pędów zachodzi takim czerwono-pomarańczowym kolorem, a cześć jakby trochę zaczynała się skręcać:

1.JPG
(1.06 MiB) Pobrane 2126 razy


Jeśli chodzi o K, to w tej chwili powinienem mieć około 15ppm, pod lupę biorę tę oto juz w miarę odrośnięty łepek Ammani

2.JPG
(1.41 MiB) Pobrane 2126 razy


i przede wszystkim będę uważnie obserwował jak będzie się rozwijał ten maluszek, ale cos czuje że go juz z lekka przypala :roll:

3.JPG
(1.01 MiB) Pobrane 2126 razy

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45

Hej Marlowe. Ja się bacznie przyglądam, bardzo mnie to ciekawi.
Jaki poziom potasu już masz?

Avatar użytkownika
hodochwast
Stały bywalec

Posty: 470
Dołączył: 30 kwi 2015, 11:09

Nie chce pisać jeszcze raz, moim zdaniem podniesienie boru nic nie da :(
Przekroczysz magiczne 18 i będziesz zbierał stożki jak ja :(

Ja się poddaje obniżam potas, staraciłam sunset i prawie golden ...... po raz kolejny potas pokazał mi co potrafi w moim zbiorniku, już zaczynam myśleć że może cos w wodzie mam co tak destrukcyjnie działa mimo małych dolewek z kranu

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

A więc tak, bor podnosiłem stopniowo, co drugi dzień o około 0,015 domyślnie po 7 dniach wyszło boru 0,080 ppm. Ale nie wiem czy eksperymentu nie przedłużyć na kolejny tydzień bo mam bardzo wysoki NO3, około 40 ppm. Może jak @macek.g to czyta, cos doradzi, czy NO3 mógł cos przyblokować i doświadczenie z podbijaniem boru trzeba by powtórzyć przy azotanach mniejszych...? :roll:

Mikro pozostałe dawałem 1/3 dawki zalecanej przez zoolek, więc bardzo niewiele i oczywiście bor z mikro wliczony do łącznej puli.

K nawoziłem tylko z KHCO3, też powoli aż do 17,5 ppm. Na razie nic nie pali

Ten mały ledwo widoczny łepek ammani, z poprzedniego zdjęcia po 7 dniach wygląda tak:

maluszek 2.JPG
(755.81 KiB) Pobrane 1782 razy


Ten drugi jest juz rozwinięty i wypuszcza kolejne odrosty, niepopalone

duży2.JPG
(1.28 MiB) Pobrane 1782 razy


Super mini red moim zdaniem wzorowa kondycja:

rotala obok.JPG
(742.45 KiB) Pobrane 1782 razy



No i sprawy najważniejsze didek i macrandra słabo wybarwiona, trochę zagęściła sie macrandra, kondycja i rozrosty mam wrażenie bardziej gęste przy podwyższonym borze (a może to te duże azotany....? :shock: ):

macrandra.JPG
(572.61 KiB) Pobrane 1782 razy


A tu mała ciekawosta cały tydzień bez podłoża rosła macrandra i urosła pare cm:
kondycja identyczna jak tej w podłozu

macrandra bez podłoża2.JPG
(1019.49 KiB) Pobrane 1782 razy


Bardzo wydajnie, mozna powiedzeć ekstremalnie szybko rozrasta się althernatera:

althernatera.JPG
(810.47 KiB) Pobrane 1782 razy


Belem rosnie tez bardzo ładnie, bez zmian (50% tego co widzimy też rośnie na przyssawkach ;)

belem.JPG
(1.25 MiB) Pobrane 1782 razy


Didek nie wybarwiony w ogóle, zieloniutki (bielactwa nie ma to wina zdjęcia)
didek.JPG
(1.19 MiB) Pobrane 1782 razy


Macek.g jak to czytasz to doradz, czy jeszcze raz powtórzyc eksperyment z borem przy mniejszym azocie czy brac się za zn?

Avatar użytkownika
marlowe
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2216
Dołączył: 17 lut 2014, 17:45











Powiązane tematy
  • 240l - czarnykon

    240l Oświetlenie 3* Aquael d&n 17W CO2 Podłoże aquqsoil Parametry wody w normie ;) Temperatura 23' Filtracja Aquael ultramax 1500 Trochę problemu z zielenieniem szyb Co na to można poradzić?...

    Wyświetlenia: 788 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 240l - O Holender - Totik

    Wreszcie udało mi się zrobić zdjęcia mojego zbiornika, więc pokazuję. Nie jestem do końca zadowolony ze stanu zbiornika ani z jakości zdjęć. Mam nadzieję, że wybaczycie i dacie jakieś dobre rady jak c...

    Wyświetlenia: 3591 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • 240l - BN/T - Badi120394

    Image1674936514.482531.jpg 240 l Ultramax 2000 Położe jałowe z kulkami gt Chichiros a1201 Dzisiaj dołożona lampa diy 56 w. Co2 z butli wysokocisnieniowej Roślinek narazie pare, staram się k...

    Wyświetlenia: 1907 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 031l - kostka - Ziemniak

    Witam kolejna kostka w nowej odsłonie zalana około 7 dni temu Wymiary - 30x30x35h 31,5L Oświetlenie - Aquael Smart Sunny 2 Nawożenie – po podmianie mikro , makro , carbo Podłoże – Piasek i ziem...

    Wyświetlenia: 4433 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 027l - Ziemniak MiD tech - dariuszmachander

    Witam to mój nowy projekt który powstał miesiąc temu. Zlikwidowałem większe akwarium ale powstało to w łazience. Bo jakieś musi być :) Akwarium - 30x30x30 27L Filtr - FZN1 , Gąbka , ceramika Oświ...

    Wyświetlenia: 2964 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...

  • 240l - Powrót po latach - pafcio80

    Witam, postanowiłem odświeżyć przygody z akwarystyką, ostatnie moje akwarium było małe z 30 l, jakieś 25lat temu. Dzisiaj nowe technologie, dostęp do internetu i informacji pozwolił na reanimowanie ak...

    Wyświetlenia: 3530 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • 240l - Ogólne - Bartek

    Witam, Założyłem wątek z moim akwarium po trosze dlatego żeby mieć coś w rodzaju archiwum od A do Z oraz po to żeby dać na forum szybki wgląd w razie narodzenia się pytań a te, jak wiadomo się mnożą i...

    Wyświetlenia: 9524 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • 240l - Holenderskie aspiracje - Radiowiec

    Po półrocznej przerwie wracam do akwarystyki. Dawnemu zbiornikowi 500 l z pielęgnicami udało się znaleźć nowy dom, a ja przygarnąłem roczną 240 wraz z całym osprzętem. Zamarzyło mi się szkiełko na obr...

    Wyświetlenia: 3518 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • 300l - Ziemniak - Leśnik92

    Witam wszystkich! Chciałbym pochwalić się swoim szkiełkiem, restart był w ostatnich dniach lipca 2019. Akwarium 120x50x50 300l Filtr jbl 1501 Światło 4x54w 6500k Podłoże to żwirek kwarcowy barwiony 2-...

    Wyświetlenia: 1984 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • 160l - Ziemniak budżet na firmie - Mateusz

    Nowe życie starego firmowego akwarium 160 L: Założone: 02.03.2020 Oświetlenie: 4 X naświetlacz led z marketu 6500 k Nawożenie: sole Co2: stara gaśnica co2 6l Podłoże: keramzyt + zeolit + Ziemia o...

    Wyświetlenia: 2229 | Odpowiedzi: 6 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 591 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.