Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Galeria » Galeria naszych akwariów


112l - Mrowisko - Marcin



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



14 wrz 2014, 11:38 112l - Mrowisko - Marcin  (#1)  

Witam.

Wymiary akwarium: 80x35x40h 112l
Oświetlenie: - 2x18W (Biolux + Lumilux) + 2x70cm LED 5630.
Nawożenie:
na start potas i żelazo.
CO2: brak, planowane ostrożne podawanie Carbo, główny producent CO2 to ryby.
Podłoże: bazalt 2-5mm
Parametry wody: akwarium świeżo po restarcie
Temperatura: 26C
Filtracja: JBL e901
Gatunki roślin: Microsorium ???, Cryptocoryne ???, Echinodorus ???, Ludwigia ???, Anubias ???, Vallisneria spiralis, mech ??? (przybłęda), Bacopa ???, Ceratophyllum demersum, Żęska (przybłęda), Zielone coś o okrągłych liściach (przybłęda).
Gatunki ryb: Gurami mozaikowy 2+1; Gurami złoty 1+1; kirys spiżowy 4x; neon zielony + Innesa 10x; Otosek 5x; Zbrojnik niebieski 1x.

Po około pół roku czytania i oglądania zbiorników przedstawiam moje pierwsze przemyślane (jak na moje możliwości) akwarium.
W związku z ugięciem się blatu poprzedniej szafki byłem zmuszony zamówić nową. Była to również idealna okazja do zmiany aranżu akwarium.
Ryby jeszcze czekają w przejściowym akwarium.
Zbiornik został wystartowany na dojrzałym filtrze więc spodziewam się szybkiej stabilizacji.
Zgodnie z radami szanownych forumowiczów zrezygnowałem z lania wody ze starego akwarium.

To chyba tyle. Czekam na Wasze opinie i rady.
Załączniki
1.jpg
(411.49 KiB) Pobrane 2958 razy
2.jpg
(422.33 KiB) Pobrane 2958 razy
3.jpg
(398.96 KiB) Pobrane 2958 razy

aworm
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 05 cze 2014, 21:49

14 wrz 2014, 12:57 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#2)  

na samym początku podajemy potas i carbo, żelazo (mikro) dopiero kiedy zbiornik się ustabilizuje. Powodzenia w prowadzeniu zbiornika :)

Avatar użytkownika
rafahgd
Stały bywalec

Posty: 479
Dołączył: 30 gru 2012, 22:36
Miasto: Möckmühl

14 wrz 2014, 12:59 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#3)  

Jak na pierwsze akwarium wyszło całkiem nieźle. Wpada w oko fakt, że masz do tego smykałkę.

Pilnuj żyzności podłoża - bazalt jest jałowy a ludwigie i cryptocoryny to gatunki preferujące żyzne podłoże. Jeśli nie masz CO2 - nie przesadzaj z długością świecenia.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

14 wrz 2014, 17:20 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#4)  

Kirys + bazalt to raczej złe połączenie ze względu na ich delikatne pyszczki, zdecydowanie bardziej preferują piaszczyste podłoża. Jak dla mnie zbyt duża ilość gurami w tak małym akwarium.O ile mozaikowe są łagodne to złote już nie bardzo tym bardziej z neonami. Pamiętaj gurami dorastają do 12cm a taki neonek może posłużyć im jako danie. Wiem to z doświadczenia (hoduję gurami już od jakiegoś czasu).

Avatar użytkownika
zegancio
Zainteresowany tematem

Posty: 212
Dołączył: 02 lis 2013, 12:23
Miasto: Wrocław

14 wrz 2014, 19:06 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#5)  

Witam.

Małe wyjaśnienia:

1. Leję wodę kranową w której stężenie Fe jest 0,02ppm. Testy akwarystyczne wykazują 0, podaję wynik z wodociągów. Czy w takim przypadku nie powinienem od początku podawać Fe?

2. Nie jestem przekonany tak do końca do Carbo ponieważ mam nurzaniec a czytałem, że jest to roślina wrażliwa na aldehyd.

3. Na dzień dzisiejszy świecę przez 8h, docelowo 11h. Tak świeciłem w akwarium przed restartem i nie było problemów z glonami - oczywiście na początku pojawiały się ale po ustabilizowaniu się zbiornika problemy minęły. Mam nadzieję, że teraz też tak będzie.

4. Podłoże pod kątem roślin - to problem, wiem o tym. Długo zastanawiałem się nad substratem (ceny powalają), ziemią ogrodową (po wielu opisach prowadzenia takiego akwarium też zrezygnowałem). W odwodzie mam kulki nawozowe. W poprzednim podłożu (żwir rzeczny - również jałowy) cryptocoryny i ludwigia rosły jak szalone i tak naprawdę to dlatego zrezygnowałem z ziemi ogrodowej. Liczę na to, że teraz też tak będzie.

5. Podłoże i kirysy - tak wiem. I to jest największy ból dla mnie. Nie wiedziałem jaki jest bazalt do czasu jak do mnie trafił - tuż przed restartem. To stadko kirysów to moje/nasze ulubione ryby - wesoła gromada. Zobaczę co się będzie działo. Jak pojawią się jakieś problemy to będę musiał je oddać ale zrobię to z wielkim żalem.

6. Guraminy - i tutaj zegancio Cię zadziwię. Do tej pory królem akwarium był samiec mozaikowy. Samiec Gurami złotego niewiele miał do powiedzenia. Zgadzam się, że 5 sztuk Gurami w 112l to za dużo, to po prostu błąd nowicjusza, który się za mną ciągnie. Złote prawdopodobnie zostaną oddane w dobre ręce. Nie obawiam się za to o neony. Gurami zupełnie się nimi nie interesują.

To chyba tyle.
Dzięki za rady.
Liczę na następne.

aworm
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 05 cze 2014, 21:49

14 wrz 2014, 20:22 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#6)  

Bardzo ładnie zrobione akwarium , fajnie się ogląda po zagęszczeniu roślin będzie super .

Avatar użytkownika
pagu
Znający temat

Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

14 wrz 2014, 20:52 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#7)  

Całkiem całkiem, czujesz bluesa :D Kiedy się rozrośnie, będzie naprawdę sympatycznie. Masz tak różne w wyglądzie gatunki roślin, że nawet, kiedy zrobi się busz, będzie widać jakieś ręce i nogi, a nie jednolitą plątaninę.
Co do rozmieszczenia roślin, to tak na moje własne osobiste i prywatne oko (nie jestem żadną wyrocznią!), wprowadziłabym parę drobnych poprawek. Zakładając, że chcesz iść w holendra.

Lewa strona: zieloną żabienicę przed korzeniem dałabym w sam lewy kąt. I niech tam sobie rośnie wszerz i wzdłuż do woli. Dużą kępę czerwonej żabienicy w miarę możliwości rozdzieliłabym na mniejsze porcje i względnie równomiernie rozsadziła na lewo od czerwonej linii na załączonym obrazku. Gdzie skończyć? Tam, gdzie pozwoli ilość sadzonek. Oczywiście im bliżej korzenia, tym większe to miejsce ma pierwszeństwo w obsadzaniu.
Ten znajda między czarnym kamieniem a korzeniem wygląda mi na jakąś wąkrotkę, po waszemu: hydrocotylę. Daj jej zrobić ładny, idący skosem ze środka na lewo wysoki trawniczek. Połówka alei lejdejskiej, a co.

Środek: bacopę cięłabym minimalnie krócej. Ale na razie lepiej dać jej czas na zadomowienie się. I brakuje drugiego planu...

Prawa: same długie łodygi, okrągłe liście... Jest przyzwoicie, ale zaszalej i rzuć jakąś różnorodność! Trawnik - to na pewno się przyda, jak nie tu, to na drugi plan na środku, ale może dasz już posiadanym roślinom zrobić tam dżunglę w szklance? Albo jeszcze coś innego? Z lewej zrobisz strzelisty gąszcz i dzicz, a tutaj niski, okrągłolistny ogródek?

Oczywiście nie sugeruj się nazbyt moim marudzeniem, bo w teorii to sobie można, a w praktyce wychodzi różnie. No i przede wszystkim każdy ma inne gusta. W każdym razie weny, darmowego żelaza z kranu i powodzenia życzę :mrgreen:
Załączniki
beztytylu.png
(568.72 KiB) Pobrane 2664 razy

Wroniarz


14 wrz 2014, 23:59 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#8)  

Lewa strona zbiornika rewelacja. Zagęścisz trochę ten prześwit na środku i będzie zbiornik jak z obrazka :wink:

Mając Nurzańce delikatnie z carbo lubią się rozpuszczać.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

15 wrz 2014, 12:42 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#9)  

Dzięki za opinie.

Weder - restart zrobiony zgodnie z Twoimi i Goodween'a radami, nie lałem starej wody :).
Środek akwarium będzie zagęszczany w ramach rozrostu obecnych roślin.
W oryginalnym planie obie strony akwarium były bardziej zrównoważone. Ale jak zaczęło się już finałowe układanie korzeni to pojawił się nowy pomysł.
Niestety była to już 2'ga godzina w nocy więc prawa strona została wykonana z tego co mi zostało, brakuje mi tam jeszcze jednego korzenia. Mikrozorium ma jeszcze kilka nowych sadzonek więc jak dorwę jakiś kawałek korzenia to dołożę do prawej strony.

Wroniarz - muszę przemyśleć Twoje rady przemeblowania (to nie są żabienice tylko zwartki). Na chwilę obecną nie chcę zbytnio grzebać w zbiorniku.

Moje dwa "startery" czyli dębówka i rogatek sprawdzają się - wystrzeliły w górę, mam nadzieję że te dwie rośliny uchronią mnie przed glonami.
Anubias wypuszcza nowy liść ale to chyba z rozpędu.
Mikrozorium, mech i anubias są sadzone na lignicie więc miałem łatwo je przenosić. Mam nadzieję, że to pomoże im też w aklimatyzacji.

Pod wszystkimi cryptocorynami są kulki nawozowe - mam nadzieję, że to im wystarczy.

Nurzaniec wyraźnie marnienie ale jak czytałem to podobno dla niego normalne po przesadzeniu.

Czy dobrze robię podając na starcie żelazo? Przypominam, że w wodzie wodociągowej mam praktycznie 0.

aworm
Poznaje temat

Posty: 54
Dołączył: 05 cze 2014, 21:49

17 wrz 2014, 09:38 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#10)  

Zbiorniczek bajerka :D pomyśl o jakiejś nie wysokiej roślinie na przód, polecam żabienicę magdalensis.

mar2509
Aktywny użytkownik

Posty: 590
Dołączył: 05 maja 2014, 09:55

17 wrz 2014, 11:10 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#11)  

mar2509 napisał(a):Zbiorniczek bajerka :D pomyśl o jakiejś nie wysokiej roślinie na przód, polecam żabienicę magdalensis.

jesteś pewny że magdalensis ? u mnie ma ona 20 cm wysokości :lol:

ja bym polecił niskiego echinodorusa np tenellusa ale w tej wersji mini, rośnie wolno ale systematycznie zarasta i nie sprawia tyle problemów co inne miniaturki np c. parva.

Pethro


18 wrz 2014, 10:36 Re: 112l - Mrowisko - Marcin  (#12)  

Pethro napisał(a):
mar2509 napisał(a):Zbiorniczek bajerka :D pomyśl o jakiejś nie wysokiej roślinie na przód, polecam żabienicę magdalensis.

jesteś pewny że magdalensis ? u mnie ma ona 20 cm wysokości :lol:

ja bym polecił niskiego echinodorusa np tenellusa ale w tej wersji mini, rośnie wolno ale systematycznie zarasta i nie sprawia tyle problemów co inne miniaturki np c. parva.


U mnie ma max 15cm a to akwarium jest wysokie więc myślę że była by ok, ale jest mnóstwo innych małych roślin, do wyboru do koloru ;) Taki tylko przykład dałem ;)

mar2509
Aktywny użytkownik

Posty: 590
Dołączył: 05 maja 2014, 09:55











Powiązane tematy
  • 112l - Na biłgorajskiej wodzie - szopcio2008

    Zbiornik 112l wymiary 80x35x40 założony tydzień temu Oświetlenie 2xretro fit sunny 16w+plant 10w Nawożenie na razie brak CO2 butla 2kg dozowane przez spiek Podłoże żwirek kwarcowy 2-3mm czarny (podło...

    Wyświetlenia: 47271 | Odpowiedzi: 107 czytaj więcej...

  • 112l - Ogródek domowy - makaveli12382

    Witam. Jest to mój drugi zbiornik, ponieważ wcześniejszy projekt niestety z racji przeprowadzki musiał zostać zlikwidowany. Ciągle mam się za początkującego, gdyż nadal się uczę więc takiż o tytuł po...

    Wyświetlenia: 89905 | Odpowiedzi: 372 czytaj więcej...

  • 112l - BN/T - Marcinox

    112l optiwhite - 80x35x40 światło: Chihiros A801 (na mocy 4/7, start od 5 godz, co tydzień zwiększam o 1 godz) filtr: Fluval 207 (gąbki, ceramika, dodałem trochę węgla aktywnego i waty) Co2: brak Nawo...

    Wyświetlenia: 1505 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 182l - Iwaguni - Marcin

    Start zbiornika: 24.03.2023 Wymiary akwarium: Akwarium OptiWhite RA 90x45x45 (10mm) 182l Oświetlenie: Lampa LED Skylight AQI-80H INTENSE + Sterownik lamp Skylight AQCT-3 WiFi TIMER Controller ( 14:00 ...

    Wyświetlenia: 8825 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • 045L - Mój LT - Marcin Cichosz

    Wymiary akwarium + objętość -> 50x30x30 45l. Oświetlenie -> Chihiros A501 II na 55% mocy, aktualnie 8h z 0,5h świtu i 0,5h zmierzchu. Nawożenie -> na tą chwilę tylko K z Qual Drop. CO2 -> ...

    Wyświetlenia: 11821 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • 112l - BN/T - DMM v2.0

    wymiary: 80x35x40 (112l) OptiWhite 6mm szafka: Aquael Glossy 80 czarna oświetlenie: Skylight AQI-80H Intense filtracja: Oase Biomaster Thermo 250 + Eheim Skim 350 nawożenie: co2 butla 5l + dyfuzor prz...

    Wyświetlenia: 2817 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • 112l - Pierwsza - FullObcyk

    Witam Wszystkich! Po długim kompletowaniu sprzętu powoli zaczynam przymiarki do startu mojej 112. Na razie ćwiczę na sucho. Takie coś popełniłem. Ma to jakiś potencjał? Szkło: Full OW 80x40x35 Oświetl...

    Wyświetlenia: 69100 | Odpowiedzi: 190 czytaj więcej...

  • 112l - BN/T - kaczmar202

    Witam, Chciałbym przedstawić swój zbiornik po zmianie aranżacji. Zbiornik standardowe 112l Oświetlenie chihiros WRGB slim oraz RGB a plus (100/50/90) Nawożenie: sole,mikro tropica, żelazo qualdrop ...

    Wyświetlenia: 3701 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • 112l - Mariusz Lis rosliniak 2022

    Witam. Oto nowa aranzacja. Wymiary akwarium 70x40x40 112l Oświetlenie Sylvania Aquastar, Sylvania Grolux, Philips Master 965 x2. Wszystkie lampy po 18w T8. Podłoże Floutite dark, amazonia Ver-2 ora...

    Wyświetlenia: 5118 | Odpowiedzi: 36 czytaj więcej...

  • 126l - Tokyo Marcin Baraniak

    Panie i panowie, z przyjemnością przedstawiam mój zbiornik :) Wystartował 17/09/2022. Podłoże to Amazonia, skały lignit, plaża z piasku, korzenie red moor. Wymiary: 90x34x40h 126l Oświetlenie: Bel...

    Wyświetlenia: 3167 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 622 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.