Lista działów » Galeria » Nasze akwaria


102l - Nature



Galeria naszych roślinnych. Szczegółowe opisy i dzienniki prowadzenia zbiorników.



22 lip 2014, 14:19 102l - Nature  (#1)  

Witam serdecznie wszystkich oglądających.
Po ponad 20-sto letniej przerwie z akwarystyką za sprawą mojej 3,5 letniej córeczki powróciłem :) I nie żałuję. Wiele się przez te lata zmieniło i z tego co widzę to długo i dużo muszę się jeszcze uczyć. Pod koniec lat 80-tych i w 90-tych podstawowymi roślinami były kabomba oraz kryptokoryna karbowana a teraz idzie zwariować co się dzieje. Nawożenie, CO2 itd. po prostu nie do wiary ale trzeba starać się to jakoś ogarnąć :)
Zapraszam do komentowania oraz krytykowania ;)


Akwarium profilowane 102 l (80x40x30)

Założone pod koniec kwietnia, zmiana aranżacji 17 maja 2014 roku.

Oświetlenie:
Belka z naświetlaczy LED - całość 50W, 3 szt. barwa zimna, 2 szt. barwa ciepła - 7h

Ogrzewanie - brak, temperatura około 25-26

Filtracja - HW-302 z prefiltrem HW 602A oraz do miesiąca czasu Aquael Minikani 120 z pompą Hydor 1200 l/h (czeka na powstanie akwarium w pracy)

Wkłady: ceramika, zeolit, węgiel aktywny, Rataj HUMIN+, gąbki i włóknina.

Parametry wody:
Ph - 6,4
Gh - 10
Kh - 4
NO3 - 15
P - 1
Fe - 0,25

Skimmer Eheim Skim 350

CO2 - butla 2,5kg, spiek ceramiczny, dozowanie niepoliczalne, 8h

Nawożenie - KH2PO4, Potas, mikro Intermagu

Podłoże - Aquatic Nature Pro-Soil (16 litrów)

Kamienie - Suropu Stone

Korzeń mangrowca pokryty mixem mchów


Flora:

Ponikło igłowate (Eleocharis acicularis)

Ponikło maleńkie (Eleocharis parvula

Mech pionowy (Vesicularia reticulata) - na kamieniu

Mały Heniek (Hemianthus callitrichoides Cuba)

Marsylia zmiennolistna (Marsilea crenata)

Pogostemon erectus

Gałęzatka kulista (Cladophora aegrophila) - na razie jest wrzucona luzem i zakryła plażę

Fauna:

10 x Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon Amandae)

10 x Razbora Espei (Trigonostigma espei)

10 x Neon Innesa (Paracheirodon innesi)

10 x Neon czarny (Bystrzyk Czarny) (Hyphessobrycon herbertaxelrodi)

6 x Otosek przyujściowy (Otocinclus affinis)

6 x Krewetka Amano (Caridina Japonica)

Krewetka Red Cherry - ilość niepoliczalna ;)

2 x Brotia Pagodula
Załączniki
DSC_2878.JPG
(1.84 MiB) Pobrane 2361 razy

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków

22 lip 2014, 15:51 Re: 102 L - Nature  (#2)  

Spory ruch masz w akwarium (dużo rybek). Ta deszczownica to kiepski pomysł, podajesz co2 i ustaw wylot aby poruszał lekko taflą wody. Powiedz gdzie kupiłeś Nature Pro-Soil poluje na nie od dawna :roll: Fajne są te kamienie. Ph jest chyba ciutko za niskie i w wyliczeniu wychodzi, że masz za dużo co2 (tak sądzę).

Anonim 35279


22 lip 2014, 16:55 Re: 102 L - Nature  (#3)  

Ph w tej chwili jest trochę wyższe, bo z kranu leci mi obecnie 8,0 :shock: tak więc będzie pewnie w granicach 6,8. Kupiłem filtr odwróconej osmozy i od przyszłej podmianki będę już lał wodę z filtra. Zastanawiam się czym ją mineralizować.
Odnośnie CO2 to przyduchy ani razu nie miałem a deszczownia bardzo ładnie mi rozprowadza gaz po zbiorniku. W przyszłości mam zamiar założyć jakiś dyfuzor narurowy, bo czyszczenie spieku mnie trochę męczy a i chcę się również pozbyć paru rzeczy z akwarium, tak jak i prefitra Eheim, który zniknie razem z Minikani 120.
Podłoże kupiłem na początku maja na znanym portalu aukcyjnym ale widzę, że w chwili obecnej jest tylko 1,5l dla krewetek.

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków

22 lip 2014, 20:51 Re: 102 L - Nature  (#4)  

Masz za dużo roślinności pływającej, która niepotrzebnie zabiera światło innym roślinom.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

22 lip 2014, 21:19 Re: 102 L - Nature  (#5)  

Weder masz rację, te Limnobium dostałem ze sklepu RA i część już sprezentowałem kumplowi do oczka wodnego a i tak przyrost jest niesamowity. Prawie w oczach rosną ;) Szkoda, że mały heniek tak nie rośnie :D Część pewnie znowu odłowię, chociaż generalnie większość jest w ruchu i jedynie w narożnikach stoją dłużej.

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków

26 lip 2014, 21:27 Re: 102 L - Nature  (#6)  

W przyszłości mam zamiar założyć jakiś dyfuzor narurowy, bo czyszczenie spieku mnie trochę męczy a i chcę się również pozbyć paru rzeczy z akwarium, tak jak i prefitra Eheim, który zniknie razem z Minikani 120.


Polecam reaktor narurowy jak najbardziej, 100% wydajności, zero strat. Stosowałem w 50L :)

Pomyśl też o mniej widocznych rurkach - szkło lub plexi DIY.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

27 lip 2014, 12:06 Re: 102 L - Nature  (#7)  

matu napisał(a):
W przyszłości mam zamiar założyć jakiś dyfuzor narurowy, bo czyszczenie spieku mnie trochę męczy a i chcę się również pozbyć paru rzeczy z akwarium, tak jak i prefitra Eheim, który zniknie razem z Minikani 120.


Polecam reaktor narurowy jak najbardziej, 100% wydajności, zero strat. Stosowałem w 50L :)

Pomyśl też o mniej widocznych rurkach - szkło lub plexi DIY.


Właśnie jestem w trakcie robienia dyfuzora/reaktora na bazie filtra wody, tylko muszę jeszcze dokupić króćce 1/2 cala do węża 16 mm.
Odnośnie rurek to mam o średnicy 12 mm a "biały chińczyk" ma węże 16 mm, więc chwilowo musiałem wstawić od kompletu. Prefiltr Eheim też wyciągnę razem z Minikani i chyba zostanie zupełnie zastąpiony filtrem wody jak prefiltr.

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków

05 paź 2014, 09:41 Re: 102 L - Nature  (#8)  

Zainteresowanie moim akwarium do tej pory było wielkie ;) Mam nadzieję, że teraz trochę się to zmieni. Minęło kilka miesięcy od ostatnich zdjęć i myślę, że zmiany są na plus. Od lipca zmieniły się następujące rzeczy: po pierwsze i moim zdaniem jest to najważniejsze, wymieniłem dyfuzor na reaktor narurowy DIY, który jest założony na filtr HW-302, w chwili obecnej leję tylko wodę z filtra RO, drugi filtr czyli Minikani został wyjęty razem z prefiltrem Eheim, zlikwidowałem również deszczownię, która została zastąpiona szklanym wylotem. Odnośnie roślin dosadziłem dużego Heńka, marsylkę oraz rotalę green.
Zdjęcia robiłem wczoraj, po 3 tygodniach nieobecności w domu, w tym czasie akwarium zajmowała się moja żona, która po prostu karmiła rybki i lała czasem carbo w płynie a CO2 szło zgodnie z elektrozaworem sterowanym przez programator a mimo to po powrocie nie zastałem w akwarium żadnych glonów. Jedyne glony jakie występują w akwarium to te na kamieniach na załączonych zdjęciach. Miałem je usuwać ale szczerze mówiąc to podobają mi się na tych kamieniach, bo wyglądają naturalnie.
Mały heniek zagęścił się bardzo ładnie ale marsylka i parvula zaczęły się wbijać na jego miejsce. Zastanawiam się co z tym zrobić, jak na razie nie wygląda to źle, ale wolałbym je jakoś odseparować żeby każda z tych roślin rosła w swoim miejscu. Tylko jak wyciągnąć je bez wyrywania małego heńka?
W najbliższych dniach mam zamiar przyciąć rośliny i wtedy wstawię nowe zdjęcia.
Załączniki
1.1.jpg
(503.01 KiB) Pobrane 1168 razy
2.2.jpg
(673.63 KiB) Pobrane 1168 razy
3.3.jpg
(602.9 KiB) Pobrane 1168 razy
4.4.jpg
(997.14 KiB) Pobrane 1168 razy

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków

05 paź 2014, 10:59 Re: 102 L - Nature  (#9)  

Cześć Macieju, czym Ty nawozisz ten baniak? 3 tygodnie bez podmianki wody, mniemam u mnie skończyłyby się tragedią przy ei. Fajnie Ci to zarosło, widać że roślina dobrze, ja bym przycial mocno erectusa, żeby się tak nie wybijał przed szereg, to samo z dużym heniem, jego trzeba mocno ciąć. Pozdrawiam!

haldokholk
Stały bywalec

Posty: 401
Dołączył: 02 cze 2014, 21:45

Wspieram stronę kontem Premium

05 paź 2014, 12:07 Re: 102 L - Nature  (#10)  

Akwarium piękne, ale jak dla mnie Pogostemon na środku zdominował troszeczkę cały zbiornik.

Evanthas
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 04 wrz 2014, 21:05











Powiązane tematy
  • 360l - 360l of nature - Andrzej Turczynowicz

    Hej Postanowiłem pokazać moje akwarium, wymiary 120x50x60 start 12.2021 start problematyczny z dużą ilością glonów wszelkiego rodzaju :) na szczeście udało się je opanować. Po 7 miesiącach postanowiłe...

    Wyświetlenia: 4334 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 360l - VIV/Nature? - Krzysztof

    Dane akwarium: Akwarium VIV 360l szyba 12mm Szerokość: 120cm Wysokość: 50cm Głębokość: 60cm Oświetlenie: Chichiros RGB A1201 Plus Aquael Leddy Slim Marine 120cm Nawożenie (z uwzględnieniem dawek ...

    Wyświetlenia: 3610 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 060l - W stylu nature - pawel81

    Akwarium o długości 60cm z centralnie zaaranżowaną dolinką. Po bokach tarasy z kamieni otoczone korzeniami. Założone 14.11.2020. Rośliny: Rotala sp. green, Rotala Hra Vietnam, Rotala Ceylon, Eleochar...

    Wyświetlenia: 6028 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 126l - Silmple Nature - beszamel

    Tym razem przedstawiam aranżacje w stylu nature. Coś prostego w utrzymaniu oraz pielęgnacji. Sprzęt: Akwarium 80x35x45 126l Filtracja Aquael Ultramaxx2000 wypełniony matrixem oraz purigenem do tego g...

    Wyświetlenia: 4882 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • 250l - Lost in Nature - Kamil Sobala

    Wymiary akwarium - 100x50x50 Optiwhite Szafka made by roslinyakwariowe Skały i korzenie ancient stone i ancient wood Hardscape wykonany własnoręcznie Oświetlenie - CHIHIROS LED RGB 90 68W + ...

    Wyświetlenia: 6190 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • 050l - Scaper's Nature - PKS_26

    Witam forum po długiej przerwie, przedstawiam zbiornik w stylu nature, który wystartował wczoraj (17.04.2020) Wymiary : 45x31hx36 50L Oświetlenie: 2x Chihiros RGB 45 wysoko podwieszone i na 7...

    Wyświetlenia: 14837 | Odpowiedzi: 45 czytaj więcej...

  • 200l - Spirit of Nature - Piotr Michalski

    Letniego wieczoru siedziałem przy książce Takashi Amano "Aquascape a piece of living art". Zainspirowany lekturą postanowiłem zmienić aranżację. Tym razem chciałem stworzyć aranż w stylu Ryo...

    Wyświetlenia: 16020 | Odpowiedzi: 26 czytaj więcej...

  • 182l - Harmony of nature - Tomasz Matysiak

    W tym poście chciałbym opisać na jakiej bazie powstał mój pierwszy konkursowy zbiornik na IAPLC 2019 . :) Tytuł: Harmony of nature Wynik w konkursie: #198 miejsce Akwarium wystartowało ...

    Wyświetlenia: 5126 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • 096l - ADA Nature Aquarium 96L - Marcin Knop (Half32)

    Wymiary akwarium : 60x40x40 Objętość : 96 L Oświetlenie: Maxibright T5 Propagation 48w Nawożenie: ADA Green Brighty Neutral K, ADA Green Brighty Mineral2 CO2 :Bimbrownia Podłoże: ADA Power Sand Spe...

    Wyświetlenia: 1630 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • 102l - Mój Ziemniak LT. Michał

    Cześć. Prezentuje Wam mojego low techa na bazie ziemi polnej z dodatkiem torfu i Florapolu JBL. Ogólnie jest to mój drugi posiadany zbiornik, pierwszy to 200l HT. Chciałem zobaczyć i porównać na włas...

    Wyświetlenia: 7656 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: todoslostipos, zoran i 500 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.