Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Dojrzewanie akwarium LT



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



26 paź 2016, 10:08 Dojrzewanie akwarium LT  (#1)  

Witajcie, na dniach startuję akwarium LT na ziemi i chciałbym podpytać o kilka kwestii, aby czegoś nie spaprać...

Światło planuję około 25lm/litr - świecenie na początku około 5-6h/doba.

Akwarium zalewam wodą, podaję bakterie i czekam...

Czy podczas dojrzewania także nie wykonuje się podmian wody? Ponoć dolewa się tylko to co odparowało, a podmiany to 10% na miesiąc.

Czy pomiarami na NO2 ocenię koniec etapu dojrzewania? Ile to mniej więcej trwa w LT?

Avatar użytkownika
akwafun
Stały bywalec

Posty: 413
Dołączył: 07 lis 2014, 20:20

01 lis 2016, 21:54 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#2)  

W LT nie podmieniasz tylko dolewasz, a ryby wpuszczasz za 1-3 dni od zalania ;)
nie musisz podawać żadnych bakterii

krystixk
Początkujący

Posty: 10
Dołączył: 30 sie 2016, 20:37
Miasto: Kraków

01 lis 2016, 22:02 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#3)  

Z tym wpuszczaniem ryb to chyba nie taka prosta sprawa. U mnie w zalanym w czwartek akwarium nadal mam NO2 > 0,05 - czyli ponad normę.

Avatar użytkownika
akwafun
Stały bywalec

Posty: 413
Dołączył: 07 lis 2014, 20:20

01 lis 2016, 23:00 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#4)  

LowTech czy HighTech - to nie ma znaczenia. Cykl azotowy musi się "zamknąć" a bez tego środowisko będzie średnio bezpieczne. Oczywiście ten etap można przyspieszyć używając przeróżnych bakterii wtedy można przyjąć, że już po 10-14 dniach będzie można bezpiecznie wpuścić pierwsze rybki ale też nie można przesadzić z ilością bo biologia nie wytrzyma wszystko trafi...
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

02 lis 2016, 12:37 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#5)  

Też tak myślę i będę mierzył NO2 :)

Avatar użytkownika
akwafun
Stały bywalec

Posty: 413
Dołączył: 07 lis 2014, 20:20

02 lis 2016, 19:12 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#6)  

krystixk napisał(a):W LT nie podmieniasz tylko dolewasz, a ryby wpuszczasz za 1-3 dni od zalania ;)
nie musisz podawać żadnych bakterii


No i proszę mamy kolejną głupią wręcz absurdalną tezę. Ja się dziwię, że moderacja tego forum pozwala na wypisywanie takich głupot. Ktoś to przeczyta i powie nikt nie skomentował może i tak jest. W zbiornikach LT wodę się podmienia w każdym jednym akwarium wodę się podmienia. Jedyne co różni zbiorniki LT od HT to częstotliwość podmian. Dla przykładu podam, że w litrażu 150l w rozbujanym HT podmianę robimy ok 50l raz na tydzień w takim samym szkle tylko LT 50l podmienimy raz na 3 miesiące max a realny okres podmiany to 8 tyg.

Temat LT zgłębiałem prawi 20 lat i nie ma możliwości prowadzenia go bez podmian chyba, że dolewka jest w minimalnym nastawie z podmianą ciągłą.

Proszę o niewypisywanie głupot na forum :roll: Wpuszczanie ryb po 1 dniu ?
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

02 lis 2016, 23:29 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#7)  

No weź przestań @Weder :) przecież są jeszcze te rybki z ... plastiku. Te można moczyć od razu :D Do tego dajesz jeszcze wypaśne rośliny z plastiku do kuli i jazda :D

Zgadzam się z kolegą, Moderacja powinna karcić takie wypowiedzi!
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

02 lis 2016, 23:56 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#8)  

krystixk napisał(a):W LT nie podmieniasz tylko dolewasz, a ryby wpuszczasz za 1-3 dni od zalania ;)
nie musisz podawać żadnych bakterii

To jakaś prowokacja.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

03 lis 2016, 13:21 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#9)  

To nie jest prowokacja, tylko forum dyskusyjne.
Ja zakładałem Low Tech ze światłem ok.0,4w/l i ryby wpuszczone zostały po 2- dniach
i co może padły?, no właśnie że nie i było ich sporo.
Na bank w tym czasie nie zamknął się cykl azotowy.
Problem moim zdaniem leży tylko i wyłącznie jakie kto zastosuje podłoże i jaką wleje wodę do akwarium i czy od razu filtruje wodę przez filtr biologiczny.
Jeżeli zastosuje podłoże nie aktywne zasadzi dużo roślin i wleje wodę odstaną np kranówę bez większych zawartości azotanów,fosforanów i jeszcze innych pierwiastków to uważam,że wpuszczenie fauny ma duże możliwości przetrwania.
Niestety ziemia to podłoże aktywne i tutaj raczej należy wpuszczać rybki po ustabilizowaniu wstępnym akwarium i pomiarach pierwiastków,szczególnie NO2.
Low Tech nie wymaga nawożenia,chyba,że ktoś jest niecierpliwy,bo chciałby kosić rośliny,to od razu niech zakłada HT,ale uprzedzam jak jest początkujący to na pewno znajdzie się w dziale ratunku glony.

Avatar użytkownika
piksel123
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 05 lis 2012, 14:53

03 lis 2016, 13:26 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#10)  

akwafun napisał(a):Witajcie, na dniach startuję akwarium LT na ziemi i chciałbym podpytać o kilka kwestii, aby czegoś nie spaprać...

Światło planuję około 25lm/litr - świecenie na początku około 5-6h/doba.

Akwarium zalewam wodą, podaję bakterie i czekam...

Czy podczas dojrzewania także nie wykonuje się podmian wody? Ponoć dolewa się tylko to co odparowało, a podmiany to 10% na miesiąc.

Czy pomiarami na NO2 ocenię koniec etapu dojrzewania? Ile to mniej więcej trwa w LT?


piksel123 napisał(a):To nie jest prowokacja, tylko forum dyskusyjne.
Ja zakładałem Low Tech ze światłem ok.0,4w/l i ryby wpuszczone zostały po 2- dniach
i co może padły?, no właśnie że nie i było ich sporo.
Na bank w tym czasie nie zamknął się cykl azotowy.
Problem moim zdaniem leży tylko i wyłącznie jakie kto zastosuje podłoże i jaką wleje wodę do akwarium i czy od razu filtruje wodę przez filtr biologiczny.
Jeżeli zastosuje podłoże nie aktywne zasadzi dużo roślin i wleje wodę odstaną np kranówę bez większych zawartości azotanów,fosforanów i jeszcze innych pierwiastków to uważam,że wpuszczenie fauny ma duże możliwości przetrwania.
Niestety ziemia to podłoże aktywne i tutaj raczej należy wpuszczać rybki po ustabilizowaniu wstępnym akwarium i pomiarach pierwiastków,szczególnie NO2.
Low Tech nie wymaga nawożenia,chyba,że ktoś jest niecierpliwy,bo chciałby kosić rośliny,to od razu niech zakłada HT,ale uprzedzam jak jest początkujący to na pewno znajdzie się w dziale ratunku glony.


Czytasz ze zrozumieniem? Wytłuściłem to co istotne :)
Na forum dyskusyjnym dyskutuje się na temat.
Proponuję przeczytać podpis u Moderatorki.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

03 lis 2016, 14:40 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#11)  

Czytałem ze zrozumieniem pierwszy post i podzieliłem się własnym spostrzeżeniem jak i tym,że kolega startuje na ziemi.
Ja startowałem na żwirze,więc wpuszczenie ryb po 2- dniach okazało się w ogóle nie szkodliwe dla nich.
Napisałem, też dlaczego tak było.
Co do podmian skłaniam się do tego co napisał kolega Weder. i tylko tyle i o co to halo!
Nie wolno pisać o swoich doświadczeniach czy co?
Czy tylko forum jest dla wpisów pełnych sarkazmów, bo okazuje się,że ktoś pozjadał wszystkie rozumy.
Na bank, jest głupszy niż mu się to wydaje.
I tyle w tym temacie.

Avatar użytkownika
piksel123
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 05 lis 2012, 14:53

03 lis 2016, 14:44 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#12)  

Twoje doświadczenia w tym wątku nie mają żadnego zastosowania :)
Chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, to chętnie poczytamy i podyskutujemy w wątku, który założysz.
Tu Kolega zadał konkretne pytanie i tak, jak każdy autor wątku oczekuje konkretnej i sensownej odpowiedzi.
Kolega krystixk się chyba lekko zapędził.
300 L - http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... 91#p492191
100 L - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 72150.html
https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusj ... 71057.html

Słowa są ponadczasowe. Powinieneś je wypowiadać lub pisać ze świadomością o ich wieczności.

Pozdrawiam Mirek

Avatar użytkownika
mirek5566
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4059
Dołączył: 03 paź 2012, 10:10
Miasto: okolice Lublina

Wspieram stronę kontem Premium

03 lis 2016, 15:34 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#13)  

Zgadzam się, ale tylko pod tym względem,że nie doczytał,że ziemia jest podłożem aktywnym.
Co do podmian w LT to, ja nie podmieniałem wody od 15 września do teraz,ale również ani grama nawozów,obsada rybek właściwa, karmienie średnie z jednodniową głodówką w tygodniu. Akwarium od pół miesiąca i rośliny mają się coraz lepiej.
Wody nie wymieniam z tego względu,że na stacji muszę robić chlorowanie i jest trochę w niej wolnego chloru i mi się nie chce jej przywozić z innego ujęcia.Czekam aż się skończy dezynfekcja podchlorynem sodu.
Zauważyłem poprawę w stosunku do poprzedniego okresu, kiedy robiłem podmiany 30% raz w tygodniu i dodawałem trochę nawozów.
Robię tylko czyszczenie wewnętrznego filtra (gąbki). Filtr biologiczny pracuje bez czyszczenia od lipca.Teraz będę przecierał szyby, bo trochę kropek zielonych się nazbierało.
Ale proszę zauważyć po jakim okresie czasu.
Podłoże raczej kiepskie, ze względu na papu bo Aquagrunt i ma już 4 lata.Latem na przyszły rok restart z podłożem.
Mnie to wystarcza bo zdaje się,że to co jest w akwarium jest w dobrej kondycji i nie poświęcam mu wiele czasu.
Kto robi nieprzemyślane eksperymenty w szkle,a jest niedoświadczonym za którego ja również się uważam to kończy się to tym,że akwarium wcześniej czy później wyląduje pod płotem albo w komórce, bo nawet jego dzieci nie będą chciały je wziąć jak zobaczą jak tata cały czas przy nim walczy i ile mu to czasu zajmuje.

Avatar użytkownika
piksel123
Zainteresowany tematem

Posty: 230
Dołączył: 05 lis 2012, 14:53

03 lis 2016, 19:38 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#14)  

Można postawić dom w 4 miesiące i wprowadzić się do niego. Tylko pytanie jak się będzie wam w nim mieszkało. Ryby głosu nie mają może i lepiej ja również przemilczę ten temat.

Kiedyś na jednym z forum jakiś baran się chwalił, że jego Gupik pływał 3 dni w muszli klozetowej jak widać i tam można przeżyć.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

04 lis 2016, 20:41 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#15)  

3 dni... :) no to chyba chodził za potrzebą pod płot albo do sąsiada :D W każdym razie pogratulować wytrwałości i ... głupoty!

Dobrze "przeprowadzone dojrzewanie" to mniej kłopotów na później i mniej rozczarowań.
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

04 lis 2016, 21:22 Re: Dojrzewanie akwarium LT  (#16)  

Odchodząc od rybek w klozecie, NO2 u mnie zaczyna rosnąć (obecnie jest 0,5) - czyli druga faza dojrzewania w toku :)

Avatar użytkownika
akwafun
Stały bywalec

Posty: 413
Dołączył: 07 lis 2014, 20:20











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 164 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.