Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Węgiel "skrapla się" na roślinach? Zielone się pali...



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



Nie mam bladego pojęcia o co biega - niby wskaźnik CO2 i Ph pokazuje, że wszystko gra, nie dodaje od 3 tygodni żadnej chemii - wcześniej minimalne dawki Sachem - Florish, Photasum, Phosphoreus, Nitrogen i węgiel w płynie. Roślinki rosną bardzo powolnie, częsta podmiana wody jest, filtracja również gra - 901e śmiga aż miło.

Pomocy

Opis akwarium

1. Wymiary: 80cm x 35cm x 40cm
2. Oświetlenie: zestaw 2x24W T5 (55cm) + świetlówki AQUASTAR + GROLUX
3. Podłoże: uniwersalna ziemia ogrodowa, z dużą zawartością torfu, przykryta siatką i następnie warstwą bazaltu o granulacji 3-6 mm. Nieco piasku kwarcowego granulacja 0,1mm-0,4mm
4. Brak systemu CO2
5. Filtr zewnętrzny kubełkowy JBL CristalProfi e901 z serii Green Line; Aquael Filtr Wewnętrzny Fan 3 Plus professional
6. Od dna kubła: kulki JBL Micromec, zelit mineralny, bio ceramika na ostatnim koszyku (pierwszym do góry) wraz z gąbką filtrującą po bokach, dodaną w zestawie
7. Oba filtry działają 24h na dobę
8. 25 stopni Celsjusza
9. Nie znam parametrów wody – zmiękczam twardość naturalnie (kokos w akwarium, woda ze studni)
10. Nie stosuję nawozów
11. Używam wody ze studni, odstanej, trzymanej w zacienionym miejscu, otwarta bańka 30l
12. Nie używam środków uzdatniających wodę
13. Staram się zmieniać wodę raz na miesiąc – średnio jest to w przedziale co 4-6 tygodni
14. Kamienie podwórkowe, ciężko mi określić ich rodzaj. Zostały wygotowane, bardzo długo w słonej wodzie, testowane przez zalanie octem – brak reakcji. 4 szt. kamienia. Brak korzeni.
15. Manipuluję raz w tygodniu, może rzadziej.
16. Nie używam i nie używałem preparatów antyglonowaych.
17. Nie używam i nie używałem leków dla ryb.
18. Nie używam lampy UV.
19. Ryby karmione są raz dziennie.
20. Obsada: neon innesa 10 szt., danio pręgowany 7 sztuk, kirys 2 sztuki, zbrojnik 2 sztuki, bojownik 3 sztuki – samiczki, krewetki red cherry 3 sztuki, molinezja black mollu 1 sztuka
21. Rośliny: - pływające salvinia natans (pokrywa około 70 procent tali wody), mchy wśród kamieni, dom krewetek: Taxiphyllum peacock moss, Singapore moss, Flame moss; dalej Bacopa monnieri, Anubias barteri zawieszony w kokosie, Rotala green, Hydrocotyle i leucocephala
22. Akwarium funkcjonuje od listopada 2014 roku
Załączniki
2015-03-27 15.48.18.jpg
(3.64 MiB) Pobrane 792 razy
2015-03-27 15.48.43.jpg
(2.33 MiB) Pobrane 792 razy
2015-03-27 15.48.58.jpg
(3.87 MiB) Pobrane 792 razy
2015-03-27 15.55.25.jpg
(3.36 MiB) Pobrane 792 razy

tomaszdarwin
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 31 sty 2015, 14:50

Wklej zdjęcie calego zbiornika

Avatar użytkownika
aquacenturin
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 31 sty 2014, 20:44
Miasto: Poznań

Wspieram stronę kontem Premium

Podaje zdjęcie całego zbiornika
Załączniki
2015-03-28 12.00.33.jpg
(4.01 MiB) Pobrane 586 razy

tomaszdarwin
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 31 sty 2015, 14:50

Mi to bardziej wygląda na jakiś glon lub osad bakteryjny. Jak długo to akwarium funkcjonuje?

Znam filozofię LT, ale z drugiej strony nie robisz nic, żeby mieć ładne rośliny więc oczekiwań też wielkich bym nie miał...

Anonim 1811


Kto powiedział, nie robisz nic? Pisałem powyżej, że dodawałem chemii w połączeniu z testerami, mam dobre oświetlenie, filtrację, zrównoważoną obsadę - wybacz stary, że przestałem ładować kasę w baniak i ośmieliłem się napisać z prośbą o pomoc.
Rozumiem, że "na jakiś glon" jest "jakieś antidotum" - przypomnij mi, gdzie je kupić? A już wiem - w "jakimś sklepie"... Litości - ktoś poradzi konkretnie co zrobić?

tomaszdarwin
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 31 sty 2015, 14:50

tomaszdarwin napisał(a):Kto powiedział, nie robisz nic? Pisałem powyżej, że dodawałem chemii w połączeniu z testerami, mam dobre oświetlenie, filtrację, zrównoważoną obsadę - wybacz stary, że przestałem ładować kasę w baniak i ośmieliłem się napisać z prośbą o pomoc.
Rozumiem, że "na jakiś glon" jest "jakieś antidotum" - przypomnij mi, gdzie je kupić? A już wiem - w "jakimś sklepie"... Litości - ktoś poradzi konkretnie co zrobić?


Jesteś nieuprzejmy,
nie zauważyłem aby chester użył słowa kup.

Ma niestety rację - przy mocnym oświetleniu T5 i świetlówce z widmem światła nastawionym na fotosyntezę nie podajesz CO2, co jest wręcz proszeniem się o problemy.

Nie podajesz nawozów, nie uzdatniasz w żaden sposób wody, nie robisz częstych podmian, używasz ziemi o niewiadomym składzie i parametrach a roślinki wyglądają niestety na zagłodzone.

Na Twoje bolączki odpowiedzi znajdziesz w artykułach serwisu (są bezpłatne).
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12285
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Najwyraźniej całość nie jest tak zrównoważona skoro akwarium wygląda jak wyżej. Normalnie poleciłbym Ci częściej podmieniać wodę, podawać nawozy, co2, usunąć ziemię z podłoża jak w każdym innym akwarium, ale to sprzeczne z filozofią ;-)
Wiem, że są przykłady ładnych ortodoksyjnych LT, ale niestety większość takich eksperymentów przynosi efekty jak wyżej...

Anonim 1811


chester napisał(a):Najwyraźniej całość nie jest tak zrównoważona skoro akwarium wygląda jak wyżej. Normalnie poleciłbym Ci częściej podmieniać wodę, podawać nawozy, co2, usunąć ziemię z podłoża jak w każdym innym akwarium, ale to sprzeczne z filozofią ;-)
Wiem, że są przykłady ładnych ortodoksyjnych LT, ale niestety większość takich eksperymentów przynosi efekty jak wyżej...


Niestety na forum można je policzyć na palcach jednej ręki.
Kwestia przemyślenia jakie wnioski można z tego wysnuć.

Moim zdaniem dostarczenie roślinom niezbędnych pierwiastków znacząco poprawi sytuację. Warto pamiętać, że rośliny wodne są wyspecjalizowane w pobieraniu substancji pokarmowych z toni wodnej. Warto poczytać moje artykuły w kategorii Biologia - dosyć sporo pisałem na ten temat (materiały udostępniłem bezpłatnie).
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12285
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

chester napisał(a):Najwyraźniej całość nie jest tak zrównoważona skoro akwarium wygląda jak wyżej. Normalnie poleciłbym Ci częściej podmieniać wodę, podawać nawozy, co2, usunąć ziemię z podłoża jak w każdym innym akwarium, ale to sprzeczne z filozofią ;-)
Wiem, że są przykłady ładnych ortodoksyjnych LT, ale niestety większość takich eksperymentów przynosi efekty jak wyżej...

tez uważam ze ziemia nie jest najlepszym pomysłem (chyba ze się hoduje kwiatki na parapecie albo na balkonie)
osobiście bym zrobił reset baniaka i zaczął czytać bo będziesz pakował kasę a efektów nie będziesz widział i w końcu zrezygnujesz z akwarystyki i stracisz kasę a to jest bardzo fajne hobby

Avatar użytkownika
hate
Zaawansowany użytkownik

Posty: 935
Dołączył: 14 sty 2007, 04:14
Miasto: Edinburgh











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 286 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.