Lista działów » Pielęgnacja » Zabiegi pielęgnacyjne


Glosia blednie



Utrzymanie czystości i opieka nad akwarium. Rutynowe czynności serwisowe w akwarium i sposoby radzenia sobie z nimi.



16 kwi 2014, 19:09 Glosia blednie  (#1)  

Zrobilem restart zbiornika, na razie bez callosci zdjecia bo sie nie ma czym chwalic poki co. Parametry:

Pojemnosc 112L
Swiatlo: 3x24w (na razie wlaczone 2x24 W na 6 h)
Podloze ASII+
Filtracja Eheim 2215 - gabka, keramzyt, wloknina
Co2 z butli przez dyfuzorek 24/7 (jakies 2 bable sek)

Podaje tylko 10 ml bakterii azoo i 5ml K co dzien, dzisiaj byla pierwsza podmiana (zbiornik wystartowal w Niedziele 13-04), po podmianie 8 ml K i 30 ml bakterii. Parametry wody, przyblizone bo testy jakies super dokladne nie sa:

Paskowe JBL:
NO3 - ok15
NO2 - 0
GH - ok 7
KH - ok 6
pH - ok 6,8

I kropelkowe zooleka:
Fe - miedzy 0,0 a 0,1
NH3 - 0
PO4 - 0


Widze , ze sadzonki gloski robia sie bladawe jak przy braku azotu i fosforu, czas podawac macro ? Po 3 dniach od startu hmmm ... Moge zaczac oczywiscie od polowy dawek ale troche sie waham, za szybko, poradzicie cos ?
Nie mialem wczesniej tej rosliny (zdazala sie kepka czy dwie ale zagluszana byla przez inne rosliny albo padala z braku swiatla, trzymam glownie microsoria i anubiasy). Wiec doswiadczen z glosia brak.

Pozdrawiam
Marek
Załączniki
IMG_3577.JPG
(153.5 KiB) Pobrane 498 razy
IMG_3580.JPG
(162.27 KiB) Pobrane 487 razy

MarekG


16 kwi 2014, 21:20 Re: Glosia blednie  (#2)  

Moja glośka bardzo lubi fosforany. Spróbuj może podać sam fosfor :) Ja robie sobie z soli i przekraczam nierzadko zalecane dawki tak wcina :D

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

16 kwi 2014, 21:51 Re: Glosia blednie  (#3)  

mrgibbass napisał(a):Moja glośka bardzo lubi fosforany. Spróbuj może podać sam fosfor :) Ja robie sobie z soli i przekraczam nierzadko zalecane dawki tak wcina :D

Thx, zaczynam podawac makro i bede obserwowal.

Pozdrawiam
Marek

MarekG


16 kwi 2014, 22:21 Re: Glosia blednie  (#4)  

wg. mnie to żadne niedobory.
Przede wszystkim glosie najlepiej jest sadzić w malutkich kępach, a nie tak jak zrobiłeś to Ty - najlepiej 2 międzywęźla - sadzonka.
Część się przyjmie część odpadnie i tyle, może przy okazji miałeś też roślinę w kiepskim stanie ale ja bym po prostu poczekał.
Twoim systemem nawożenia na dzień dzisiejszy powinny być 50% podmianki wody, a nie nawozy :)

(ja bym dał max światła 8h od startu)

coolgalka
Stały bywalec

Posty: 312
Dołączył: 13 sty 2010, 20:50
Miasto: Gdańsk

16 kwi 2014, 22:26 Re: Glosia blednie  (#5)  

Ja tak miałem jak Po4 było nisko. Ale lanie makro w pierwszych 2 tygodniach od startu to delikatnie.
A ile ma to podłoże?

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

16 kwi 2014, 22:28 Re: Glosia blednie  (#6)  

O matko! Ale gafa z mojej strony :P Nie doczytałem, że to dopiero 3 dni :p ale faktycznie kolega ma racje. Ja swoją rozsadzałem (przecinałem w międzywęźlach) i podcinałem nawet korzenie delikatnie. Praktycznie wszystko się przyjęło :) Zrób jak kolega mówi z makro się wstrzymaj. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

16 kwi 2014, 22:47 Re: Glosia blednie  (#7)  

weder napisał(a):Ja tak miałem jak Po4 było nisko. Ale lanie makro w pierwszych 2 tygodniach od startu to delikatnie.
A ile ma to podłoże?

3 dni, wyciagniete z paczek w Niedziele :)
Swiatlo podnioslem do 8h ale zostaje przy 2x24w. Makro podalem po podmianie, polowe dawki. Nastepna podmiana w Sobote, bede obserwowal. Po4 mam zerowe ...


Pozdrawiam
Marek

MarekG


16 kwi 2014, 22:56 Re: Glosia blednie  (#8)  

podmianę zrób jutro, a potem w sobotę . Zobaczysz, że przy takim rozwiązaniu akwarystyka staje się łatwiejsza.
Czym będziesz nawozić ?
aha... testy schowaj po pijaku, tak żebyś na trzeźwo nie mógł ich znaleźć :)

coolgalka
Stały bywalec

Posty: 312
Dołączył: 13 sty 2010, 20:50
Miasto: Gdańsk

16 kwi 2014, 23:01 Re: Glosia blednie  (#9)  

Ja na tym podłożu nie jadę mam wolę prosola od zalania pierwszą podmianę robię po 6 dniach i potem już zawsze co tydzień 30%.Pierwsze nawozy daje po 2 tyg.Jak masz wprawę to możesz trochę pstryknąć ale jak jest to nowa gleba to delikatnie.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

16 kwi 2014, 23:20 Re: Glosia blednie  (#10)  

weder Jak Maciek założy tyle baniek co Ty to będzie mógł tak startować...póki co widać, że już przy doborze podłoża nie koniecznie wiedział w co się pakuje :)
-----------------------
Do autora :
Rób częste podmiany inaczej będą kłopoty. AS to nie jest najszczęśliwszy wybór. Jak Ci sypnie glonem to mogą być potem spore problemy ze stabilizacją. Sam to przechodziłem.

coolgalka
Stały bywalec

Posty: 312
Dołączył: 13 sty 2010, 20:50
Miasto: Gdańsk

17 kwi 2014, 07:45 Re: Glosia blednie  (#11)  

coolgalka napisał(a):weder Jak Maciek założy tyle baniek co Ty to będzie mógł tak startować...póki co widać, że już przy doborze podłoża nie koniecznie wiedział w co się pakuje :)
-----------------------
Do autora :
Rób częste podmiany inaczej będą kłopoty. AS to nie jest najszczęśliwszy wybór. Jak Ci sypnie glonem to mogą być potem spore problemy ze stabilizacją. Sam to przechodziłem.


Marek nie Maciek, wiedzialem w co sie "pakuje" bo to juz 8 zbiornik na ASII+ (jak ten czas leci) :), za to pierwszy raz hoduje glosie, nie wiedzialem, ze jej tak szybko czegos braknie.
Na AS glony mialem ale po ... 2 latach na tym samym podlozu :) Nie wiem czemu sie tego podloza czepiacie, przyszlo zapakowane w NOWE, PROZNIOWE woreczki, zadnego pylenia, woda od startu krystalicznie czysta. Kazde podloze ma wady i zalety, ja moglbym <<ponajezdzac>> na amazonie :P

Podmiane zrobilem wczoraj (tuz przed napisanie tego posta), podalem makro i polowe dawki micro, nastepna makro podam jutro a micro i makro po kolejnej podmianie w sobote.
Zastanawiam sie tylko keidy dolaczyc 3-cia swietlowke ? Na razie zwiekszylem czas swiecenia do 8h i jade na 2x24W.



Pozdrawiam
Marek

MarekG


17 kwi 2014, 08:01 Re: Glosia blednie  (#12)  

coolgalka napisał(a):podmianę zrób jutro, a potem w sobotę . Zobaczysz, że przy takim rozwiązaniu akwarystyka staje się łatwiejsza.
Czym będziesz nawozić ?
aha... testy schowaj po pijaku, tak żebyś na trzeźwo nie mógł ich znaleźć :)

Podmiane juz zrobilem przed napisaniem posta na forum, nastepna w Sobote.
Nawoze aquabotanique.
Czemu mam schowac testy wg Ciebie ? Jak np. okreslic poziom NO2 BEZ TESTOW ?


Pozdrawiam
Marek

MarekG


17 kwi 2014, 08:04 Re: Glosia blednie  (#13)  

Przepraszam za Maćka :)
Czepiam się AS bo ja się na nim kilkakrotnie przejechałem.
Prowadziłeś na tym podłożu typowego HT ? Bo jeśli jedynie microsoria i anubiasy to zupełnie inna sprawa (żeby nie było, nie czepiam się, po prostu pytam ) :)
Jeśli obawiasz się dużej ilości światła to poczekaj aż rośliny się przyjmą, kiedy zauważysz, że zaczną się wyciągać w górę dorzuć 3cią świetlówkę.
Kwestia tego czy np. glosia pociągnie przy takiej ilości światła jak aktualnie.


Jeśli chodzi o testy to przy podłożu aktywnym nigdy nie będziesz wiedział ile czego masz w zbiorniku (pochłania to co wlewasz) .
Robiąc testy będziesz generował sobie jedynie mętlik w głowie. Jeśli w zbiorniku wszystko jest dobrze i nie ma kłopotów z glonami to nie ma też powodów dla których miałbyś mierzyć parametry.
Gonienie za ppm-ami moim zdaniem mija się z celem. Oczywiście jest to jedynie moja opinia i jest pewnie wiele osób, które będzie Cię przekonywać, że to bajki :)
Obserwuj rośliny i ewentualne pojawianie się glonów - to powinien być dla Ciebie główny wyznacznik, a nie kolor paska.

Jeśli chodzi o sam poziom azotu - nie bez powodu zaleca się częste podmiany podczas pierwszych tygodni. Problemy są zazwyczaj jedynie przy starcie, ponieważ podłoża aktywne wyrzucają z siebie dużo "syfu". Wiem z autopsji, że często po prostu nie chce się robić częstych podmian przy starcie i to się zaniedbuje, z czystego lenistwa - zazwyczaj to się mści. "Start zgodnie ze sztuką" to w mojej opinii 75% późniejszego sukcesu.

coolgalka
Stały bywalec

Posty: 312
Dołączył: 13 sty 2010, 20:50
Miasto: Gdańsk

17 kwi 2014, 08:21 Re: Glosia blednie  (#14)  

coolgalka napisał(a):Przepraszam za Maćka :)
Czepiam się AS bo ja się na nim kilkakrotnie przejechałem.
Prowadziłeś na tym podłożu typowego HT ? Bo jeśli jedynie microsoria i anubiasy to zupełnie inna sprawa (żeby nie było, nie czepiam się, po prostu pytam ) :)
Jeśli obawiasz się dużej ilości światła to poczekaj aż rośliny się przyjmą, kiedy zauważysz, że zaczną się wyciągać w górę dorzuć 3cią świetlówkę.
Kwestia tego czy np. glosia pociągnie przy takiej ilości światła jak aktualnie.

Tak glownie hoduje microsoria, anubiasy (obie rosliny w roznych odmianach) ale bylo tez troche valisnerii, staurogyne, zwartek i bacopy - czyli roslinki raczej proste i masz racje, nie bylo to typowe HT.
Marzy mi sie iwagumi lub sam roslinniak gdzie aranzacje uloze z roznokolorowych roslin, bez kamieni i korzeni. Dlatego wziolem na warsztat gloske by sie czegos nowego dowiedziec.
Zawsze mialem nie za duzo swiatla (tak ok 0,5 W/L) i rosliny tez specjalnie wymagajace nie sa. Gloska chce troche wiecej a, ze chcialem trawnik :) to sie skusilem.
AS sie zmienilo, nie wiem kiedy ostatnio kupowales/uzywales. Nowe worki przyszly zapakowane prozniowo, kupowalem 3 sztuki (jak pisalem), zero pylenia, woda krysztal. Na ich nawozach tez mialem problemy ale podloze bylo w miare ok, ponawozimy - zobaczymy, hehe ...
Nie sadze bys sie czepial :) kazdy poleca to czego uzywa, z czym nie mial problemow a zniecheca do tego co sprawilo mu klopot, wiadomosci z forum trzeba czasami podzielic przez dwa, choc za kazda odpowiedz zawsze jestem wdzieczny i grzecznie dziekuje :)
3m sie cieplo.


Pozdrawiam
Marek

MarekG


17 kwi 2014, 08:30 Re: Glosia blednie  (#15)  

coolgalka napisał(a):Przepraszam za Maćka :)
Czepiam się AS bo ja się na nim kilkakrotnie przejechałem.
Prowadziłeś na tym podłożu typowego HT ? Bo jeśli jedynie microsoria i anubiasy to zupełnie inna sprawa (żeby nie było, nie czepiam się, po prostu pytam ) :)
Jeśli obawiasz się dużej ilości światła to poczekaj aż rośliny się przyjmą, kiedy zauważysz, że zaczną się wyciągać w górę dorzuć 3cią świetlówkę.
Kwestia tego czy np. glosia pociągnie przy takiej ilości światła jak aktualnie.


Jeśli chodzi o testy to przy podłożu aktywnym nigdy nie będziesz wiedział ile czego masz w zbiorniku (pochłania to co wlewasz) .
Robiąc testy będziesz generował sobie jedynie mętlik w głowie. Jeśli w zbiorniku wszystko jest dobrze i nie ma kłopotów z glonami to nie ma też powodów dla których miałbyś mierzyć parametry.
Gonienie za ppm-ami moim zdaniem mija się z celem. Oczywiście jest to jedynie moja opinia i jest pewnie wiele osób, które będzie Cię przekonywać, że to bajki :)
Obserwuj rośliny i ewentualne pojawianie się glonów - to powinien być dla Ciebie główny wyznacznik, a nie kolor paska.

Jeśli chodzi o sam poziom azotu - nie bez powodu zaleca się częste podmiany podczas pierwszych tygodni. Problemy są zazwyczaj jedynie przy starcie, ponieważ podłoża aktywne wyrzucają z siebie dużo "syfu". Wiem z autopsji, że często po prostu nie chce się robić częstych podmian przy starcie i to się zaniedbuje, z czystego lenistwa - zazwyczaj to się mści. "Start zgodnie ze sztuką" to w mojej opinii 75% późniejszego sukcesu.

Dopisales do swojego posta to i ja dopisze :)
Racja - podloze pochlania zwiazki ale samo NO2 warto sprawdzic. Prowadzilem akwa "na zwirku" bez testow i zawsze kombinowalem tylko wtedy jak byly glony, po kupieniu pierwszego podloza (wlasnie AS i substrat tetry pod spod) kupilem tez testy.
Obserwacja roslin - w 100% masz racje ale jak sie zaczynaja problemy (czytaj bledna) to test moze pomoc w okresleniu problemow, zgdzisz sie ? Inna sprawa, ze testy "domowe" sa na tyle niedokladne, ze to troche mierzenie "na oko" :P
Podmiany robie, jak pisalem co 3 dni, na AS powinno wystarczyc. Przynajmniej na poprzednich zbiornikach starczalo przy tym podlozu.

No wlasnie kombinuje czy glosce nie braknie swiatla bo ma w sumie sporo co2 (podaje 24/7) i K (teraz doszlo makro) a swiatla nie za wiele. Tyle, ze jak zareaguje na nawozy powinna isc w gore a wtedy podlacze 3-cia swietlowke. Mam niestety wszystkie 3 na jednym zasilaczu i ciezko je wlaczac osobno.


Pozdrawiam
Marek

MarekG


17 kwi 2014, 14:55 Re: Glosia blednie  (#16)  

Marek kolega pisze o testach mając na myśli sens ich stosowania na podłożu jonowymiennym.
Które na starcie jedno absorbuje co innego wydala i tak naprawdę testy coś nam mówią ale nic pewnego.
Kliknij w mój login i w mojej galerii zdjęć (3 fotka) posadzoną glosię pod didiplisem i zobacz ja rośnie do góry podobnie jak u Ciebie zbiornik oświetlany był 4x24w tylko mało co docierało tam światła.
Jak didiplis został ścięty trawnik poszedł do przodu.Najlepsze efekty z glosią miałem jak ja futrowałem dopalaczami w glebę wszelkiej maści. :wink:

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

17 kwi 2014, 21:21 Re: Glosia blednie  (#17)  

weder napisał(a):Marek kolega pisze o testach mając na myśli sens ich stosowania na podłożu jonowymiennym.
Które na starcie jedno absorbuje co innego wydala i tak naprawdę testy coś nam mówią ale nic pewnego.
Kliknij w mój login i w mojej galerii zdjęć (3 fotka) posadzoną glosię pod didiplisem i zobacz ja rośnie do góry podobnie jak u Ciebie zbiornik oświetlany był 4x24w tylko mało co docierało tam światła.
Jak didiplis został ścięty trawnik poszedł do przodu.Najlepsze efekty z glosią miałem jak ja futrowałem dopalaczami w glebę wszelkiej maści. :wink:

OK. Zbiorniczki pierwsza klasa ! Na tych zdjeciach masz jako podloze pro soila o ktorym pisales ? Ciekawie wyglada. U mnine wlasnie czesc gloski (to co pokazalem na zdjeciach) jest troche w cieniu, swietlowki mam na srodku pokrywy, wiec nawet po wlaczeniu 3-ciej moze nie byc doswietlone. Zastanawiam sie nad dolozeniem modulu led, musze troche poczytac o tym bo zskladalem sobie jakies ledy ale do oswietlania lustra w lazience :)

Jak sie nie uda z glosia to mam juz nastepna kandydatke na trawnik :) Uparlem sie bo chce sprobowac zrobic iwagumi (moze sie skusze na pro soila zamiast ASII+ :P) a tam beda w sumie same trawnikowe gatunki.

P.S. Podalem wczoraj makro i polowe dawki micro, czesc gloski wyciagnieta w gore, czyli swiatlo ... Ale wstrzymam sie z 3-cia "zarowa" do sobotniej podmiany.

Pozdrawiam
Marek

MarekG












Powiązane tematy
  • Glosia czy Henio?

    Start mojego akwarium zbliża się nieuchronnie a zostało mi jeszcze kilka niewiadomych. Jedną z nich jest wybór rośliny na pierwszy plan, wybór ogranicza się do dwóch już wstępnie wytypowanych: Henio l...

    Wyświetlenia: 796 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glosia się rozpuszcza?

    Witam! Zidentyfikowałem ostatnio chyba jakiś niedobór, wygląda to jakby roślina się rozpuszczała. Zgniłem sadzonki już wyrzuciłem Akwarium: 45x25x30 (33L) Światło- 1x20W Philips tornado 6500K fil...

    Wyświetlenia: 3382 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 164 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.