Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Technika » Oświetlenie


Start akwarium - Ile świecić



Wybór modelu lampy i konfiguracja ustawień. Pomysły na rozbudowę fabrycznych pokryw.



26 kwi 2015, 19:26 Start akwarium - Ile świecić  (#1)  

Witam serdecznie wszystkich.
Jest to mój pierwszy post ale bardzo często czytałem wiele tematów na forum.
Bardzo proszę o podpowiedź co do czasu oświetlania nowego zbiornika. Jest to akwarium 112l na ziemi ogrodowej. Podaję co2 24h/dobę z bimbrowni. Moje oświetlenie to 2x16W LED.
Mam kilka pytań:

1. Jak długo oświetlać?
2. Czy oświetlenie 2x 16W w ledach wystarczy? Są to dwie listwy po 16W. Jedna składa się z diod białych a druga białe, czerwone i niebieskie.
Mam jeszcze starą lampkę 2x18W T8 i zastanawiam się czy też ją dodać.
3. Czy coś lać z nawozów( przypominam że akwa jest na ziemi). Obecnie leję tylko carbo w płynie.
4. Zdecydowałem się na bardzo gruby żwir... Czy mogę mieć duże problemy w związku z tym? Wiem że zalecany jest drobny, ale taki mi się bardzo podoba i domyślam się że rośliny mogą słabo się ukorzeniać, ale czy mogę mieć przez to jeszcze jakieś problemy?

Dodam jeszcze że to nie jest moje pierwsze akwarium i jako takie pojęcie już mam ale w końcu chciałbym aby to akwarium wyglądało tak jak te które widuję w sklepie Rośliny Akwariowe w Krakowie... :D
To już jest trzeci start w ostatnim czasie bo w poprzednich dwóch przypadkach woda mi zakwitała i wszystko gniło. Wydaje mi się że dawałem zbyt mało żwiru na ziemię i dlatego za dużo substancji przedostawało się do słupa wody. Mama nadzieję że wyczerpałem limit błędów bo już mnie to sporo kosztowało.
Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie oprócz odpowiedzi na moje pytania to będę wdzięczny.
PS. A tutaj jest udokumentowana cała moja walka od początku i wszystko co zdążyłem zepsuć :?
[youtube]https://www.youtube.com/channel/UCdkpMCm9KbvQtqPoD6v0I3w[/youtube]
Załączniki
DSC0032844444444.gif
2 Dzień
(5.93 MiB) Pobrane 1021 razy
Ostatnio edytowano 26 kwi 2015, 19:48 przez wawer96, łącznie edytowano 1 raz

wawer96
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 26 kwi 2015, 19:03

Na takich kamieniach to na pewno się heniek ukorzeni:)

Avatar użytkownika
spike123
Zainteresowany tematem

Posty: 175
Dołączył: 06 lis 2014, 09:58
Miasto: Wadowice

spike123 napisał(a):Na takich kamieniach to na pewno się heniek ukorzeni:)

Tylko bez szydery proszę... Jak bym wiedział to bym inaczej zrobił

wawer96
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 26 kwi 2015, 19:03

wawer96 napisał(a):
Wydaje mi się że dawałem zbyt mało żwiru na ziemię i dlatego za dużo substancji przedostawało się do słupa wody.

I tu sytuacja może się powtórzyć z racji dużej gradacji żwiru,chyba że dałeś grubą warstwę ale mimo to,nie powinno się takiego żwiru kłaść na ziemie.

Tu masz informacje na start akwarium.
http://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly ... otowo.html
Powodzenia.

Avatar użytkownika
dadors
Znający temat

Posty: 1075
Dołączył: 26 maja 2013, 10:12
Miasto: Iława

Nie mogłeś się wcześniej dopytac? Jeśli chcesz henia to restart i drobne podłoże.

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

dariuszmachander napisał(a):Nie mogłeś się wcześniej dopytac? Jeśli chcesz henia to restart i drobne podłoże.

Racja, mogłem. Kolejny błąd

wawer96
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 26 kwi 2015, 19:03

ło matko ale gruzowisko nie podłoże

zrób restart... kolejny
na takim podłożu mała szansa na fajny baniak
ziemia lub substrat + drobny żwirek jak ma być "tanio"

Avatar użytkownika
Sacrum
Stały bywalec

Posty: 480
Dołączył: 17 gru 2013, 21:49
Miasto: Lublin

Ok. Rozumiem że żwir nie taki. Ale proszę jeszcze o odpowiedź co do oświetlenia. Czy takie jak opisałem będzie wystarczające? Nie wiem czy waty w ledach są przeliczane tak samo na litr. Mam 32 diody każda 1W część z nich jest niebieskich i czerwonych

wawer96
Początkujący

Posty: 12
Dołączył: 26 kwi 2015, 19:03











Powiązane tematy
  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 748 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 527 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zepsułem sobie akwarium - bo zrobiłem sobie sam lampę LED

    Witam serdecznie, no piszę w sprawie swojego akwarium, takie nie za duże: szerokość - 72 cm , głębokość - 37cm, wysokość - 40cm, szkoło 5mm. wszystko było ok do czasu aż wymieniłem swoje świetlówki 4...

    Wyświetlenia: 866 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Ile lumenów na litr wody w akwarium?

    Witam, chciałbym się dowiedzieć ile w akwarium roślinnym powinno być lumenów na jeden litr. Zakupiłem lampkę diversa led intenso 10,1w i jestem trochę przerażony bo wychodzi mi 26 lumenów na litr....

    Wyświetlenia: 79079 | Odpowiedzi: 79 czytaj więcej...

  • Oświetlenie - akwarium holenderskie 530l - Aqualed

    Cześć, Muszę zmodernizować oświetlenie w 530 litrowym akwarium (160cm dł, 60cm wys, 55cm gł). Do tej pory miałem 4x 80W T5. Akwarium holenderskie, gęsto obsadzone, CO2, nawożenie, itp. Akwarium ma z...

    Wyświetlenia: 570 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Oświetlenie led do akwarium 185L- belki

    Witajcie. W ostatnim czasie nabyłem używane akwarium - 100x40x50 - w panoramie czyli coś ok 185 l . Niestety jak to w starym akwarium jest trochę walki żeby doprowadzić go do używalności .Oświetlenie...

    Wyświetlenia: 9706 | Odpowiedzi: 70 czytaj więcej...

  • Akwarium 450litrow vs żona

    Dzień dobry, Moja żona dostała akwarium 450 litrów ze słabym oświetleniem Malawi. Postanowiłem zbudować belkę LED bo ceny sklepowych są za wysokie.A nie chce się narazić na babski gniew ;) Nie znam s...

    Wyświetlenia: 1271 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Oświetlenie LED do akwarium roślinnego

    Witam szanownych zielarzy.Ostatnio na kilku forach zauważyłem coraz częściej zamiast HQI czy t5 ,t8 zaczyna być stosowane oświetlenie dzienne LED Czy ktoś z was to już stosuje ? Jaki efekt wzrostu r...

    Wyświetlenia: 609508 | Odpowiedzi: 2583 czytaj więcej...

  • Akwarium 60x60x40h

    Witam, szukam oświetlenia do akwarium o wymiarach 60x60x40h, rozważam następujące opcje: - dwie sztuki Chihiros WRGB SLIM 60 II - jedna sztuka Chihiros WRGB II 60 PRO a może inna konfiguracja, inny...

    Wyświetlenia: 933 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Oswietlenie do akwarium 240×60×70

    Witam mysle nad zmiana oswietleniaw tej chwili mam 8 belek kazda po 1.1 m dlugosci robione na zamowienie u EMI Led. Chcialbym cos nowoczesniejszego. Czy ma ktos dosw. Odnosnie lamp Maxspect. Mysle nad...

    Wyświetlenia: 1236 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Grzegorz Geming, mario i 287 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.