Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Rozpuszczające się / gnijące łodygi



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam,

Mam problem - nagle z dnia na dzień dolne części łodyg roślin tak jakby się rozpuszczały. Z początku robiły się brązowe, potem takie żelowate i przezroczyste. Cała góra rośnie pięknie, wypuszcza nowe listki, ale odrywa się od reszty.

Akwarium jest świeże - ma 12 dni.
Od początku podaję potas i węgiel w płynie. Dozuję też CO2 z butli. Oświetlenie mam 0.9W / litr. Po przeczytaniu wątków osób, które startowały z rośłinami z żelu, świecę od razu pełną mocą 9 godzin. Do tej pory wydawało się to sprawdzać.
Od trzech dni leję VIMI all in one w 1/2 dawki.

Na razie w ten sposób straciłem z dnia na dzień sporą cześć Proserpinaca palustris i Ammani gracilis.

Praktycznie wszystkie rośliny były z in-vitro i wszystko szło bardzo dobrze - szybko się przyjęły, miały spory przyrost i wytworzyły już liście podwodne.
Zastanawiam się, co może być przyczyną? Na razie nie będę wykonywać gwałtownych ruchów, żeby jeszcze bardziej nie zaszkodzić. Jedyne, co mi teraz przychodzi do głowy, to mała zawartość CO2 w wodzie - mimo zastosowania reaktora na filtrze, wg kalkulatora mam w ciągu dnia stężenie maksymalnie około 9-10 ppm.

Bardzo będę wdzięczny za pomoc, bo wszystko szło dobrze, a tu nagle kryzys :cry:

kaceks
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43

Mnie też jakiś czas temu podobna przypadłość spotkała. U mnie również tak się zachowywała Proserpinaca palustris i Rotala Rotundifolia akwarium już dojrzałe niby stabilne. Nie udało mi się dojść do przyczyny tego problemu, samo przeszło :) Ale jak ktoś rozwiązał podobny problem to z chęcią wysłucham o przyczynach tego problemu.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

Miałem podobny problem z Cabomba caroliniana. Było to już dość dawno temu, ale pamiętam, że pomogło jak postawiłem bimbrownię. (czyli jakiś wpływ CO2)... ale później gdy znowu akwarium stało bez nawożenia CO2 problem nie powrócił, więc nie wiem jaki tamten zabieg miał wpływ na rośliny w końcu. Szukając wtedy po forach odpowiedzi spotkałem się z twierdzeniem, że albo ma to związek z za niskim ph albo z za małą ilością światła (ale obie przyczyny wydały mi się kompletnie bez sensu bo i ph było w normie, a oświetlenia nie zmieniałem później, a wszystko się unormowało). Innym razem widząc coś takiego wywaliłem część cabomby i wróciła do mojego zbiornika dopiero po jakichś 2 miesiącach. Przez ten czas podłoże na pewno mogło się użyźnić ale nic więcej, jako że nic nie było w zbiorniku zmieniane. Więc podpinając się pod temat też mnie ciekawi jaka jest przyczyna takiego zachowania się roślin i to różnych gatunków.

Avatar użytkownika
Walkingbeer
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 05 maja 2014, 17:27
Miasto: Skierniewice/Warszawa

Ja miałem tylko raz problem z gnijącymi łodygami u ludwigii rubin. Roślina była w formie nadwodnej posadzona w zbiorniku. Miała przyrosty, ale łodygi gniły. Rozwiązaniem problemu było ucięcie łodyg i ponowne posadzenie ich w żwirku - pomogło. Odrosty które się pojawiły po ucięciu i ponownym posadzeniu nie sprawiały już żadnych problemów.

Avatar użytkownika
pitee
Zainteresowany tematem

Posty: 171
Dołączył: 06 mar 2014, 16:25
Miasto: Mińsk Mazowiecki

Też bym coś takiego obstawiał, chyba że rośliny były kupowane i pochodziły z hodowli wodnej (u mnie nei było na to szans bo rośliny brałem z przycinki od znajomego), a jednak problem występował.

Avatar użytkownika
Walkingbeer
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 05 maja 2014, 17:27
Miasto: Skierniewice/Warszawa

U mnie rośliny po przycince były część wsadzona w celu zagęszczenia więc nie chodzi tu o przejście z formy emersyjnej do submersyjnej. Wyglądać to może na jakiś niedobór gdzie roślina wycofuje coś ze starszych części. Tylko czemu z łodygi a nie ze starszych liści? A i fakt że górna cześć rośnie ładnie i nie wykazują jakiś braków. Nadmiarów bym u siebie nie szukał bo nawożę oszczędnie.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

Dzięki za zainteresowanie tematem.
Właśnie, tak jak u was, nie mogę doszukać się jakichś racjonalnych powodów tej sytuacji. Będę obserwować sytuację, na razie niczego nie zmienię w nawożeniu i innych parametrach.
Mam jeszcze taki pomysł, że to rozpuszczają się te części roślin, które były oryginalnie z in-vitro. Trochę to słabe, bo wiadomo, że normalnie rośliny muszą przejść aklimatyzację, wytworzyć nowe, podwodne liście. Ale do tej pory, kiedy sadziłem rośliny z koszyczków, to po prostu stare części łodyg ze starymi liśćmi sobie zostawały, a dopiero te nowe wyglądały tak jak chciałem.
W tym przypadku - z in-vitro - zdaje się, że po aklimatyzacji i przejściu na formę podwodną roślina pierwotna obumiera.
Nie wiem, czy mam rację - będę dalej patrzeć co się dzieje.

kaceks
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43

Roślinki z in-vitro po prostu rosną nigdy nie miałem takiego problemu na starcie. A roślinki mam głównie z żelu. Nie upatrywał bym przyczyny w aklimatyzacji. Może jakaś skokowa zmiana parametrów. Niby moja kranówka ma stabilne parametry a i problem nie pojawia się jakoś okresowo.

Avatar użytkownika
steehead
Aktywny użytkownik

Posty: 680
Dołączył: 23 maja 2009, 14:09

U mnie gnily lodygi przy malym heńku z in vitro. Podawałem na start za mało ppm potasu i za krótko świeciłem. Po skorygowaniu tych parametrów zrobił sie elegancki dywan.

Avatar użytkownika
salava8
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2496
Dołączył: 19 lis 2013, 22:20
Miasto: Kraków

Mam podobnie z rotalą tylko u mnie zaczęło się od wierzchołków jednak niektóre rozpuściły się od dołu. Nie mam pojęcia co jest winowajcą i powoli tracę cierpliwość. Wygląda to dokładnie tak jak opisałeś.

Evanthas
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 04 wrz 2014, 21:05

Jeszcze się zastanawiam, czy nie za dużo podaję potasu.
Przez pierwszy tydzień lałem potas Aqua Artu wg wskazań producenta i EasyCarbo.
Od drugiego tygodnia leję dodatkowo VIMI all in one - wydaje mi się, że połowę dawki, ale tutaj ciężko stwierdzić, bo na pewno powinienem lać dla silnego oświtlenia, ale czy mam dużo roślin? Całe dno było pokryte, tylko rośliny małe. Więc na 240 litrów akwarium leję codziennie 10 ml nawozu. No i do tego ciężko teraz stwierdzić ile roślin zjada nawóz a ile się rozpuszcza :(
Natomiast nie przestałem lać dodatkowo potasu, cały czas wg wskazań producenta - może to jest jakiś powód - nie wiem, czy to już autosugestia, ale teraz wydaje mi się, że liście didiplisa zaczynają się skręcać, co wskazywałoby na nadmiar K.
Może ktoś ma doświadczenie z VIMI? W 2 akwariach 45 litrowych jest on całkowicie bezproblemowy - idealny nawóz ogólny. I czy lać dalej dodatkowo potas?

kaceks
Początkujący

Posty: 30
Dołączył: 09 mar 2014, 23:43











Powiązane tematy
  • Świeży Baniak i płożąca się Rotala

    Hej, Wracam po długiej przerwie, wystartowałem zbiornik HT 90x45x40H oświetlenie Hyperbar FXL75 zawieszona 15cm nad taflą wody, świeci 8h. Podmiany 40 litrów RO + PLANT MINERAL i mikro wg producen...

    Wyświetlenia: 1056 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Hdrocotyle sp japan rozpuszcza się

    Cześć. Temat dość dziwny bo dotyczy rośliny, która przez większość z nas uznawana jest za chwast... tym dziwniejszy, że w moim akwarium przyjmują się rośliny mocno wymagające. Z japoniką mam problem ...

    Wyświetlenia: 198 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Cryptocoryne rozpuszcza się !!!

    Mam akwarium przeybione były krasnorosty i znimi wygrałem :D kryptocorynie nic nie było po przedawkowanym carbo i czestych podmianach kupiłem nowy filtr do mojego akwarium 72L(60x30x40) tetra ex 700 ...

    Wyświetlenia: 1126 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Wywijające się listki ludwigi meta

    Witam czego to mogąbyc niedobory u ludwigi meta wywijają się listki do dołu.parametry wody to PH-6,2 GH-6,3 KH-4 CO2-38 PO4-0,50 NO3-10-20 CA-30 MG-9 K-25 Testy kropelkowe Zooleka Z góry dzięki za po...

    Wyświetlenia: 924 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 837 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Czemu brzanki chowaja sie za roslinami?

    Brznaki chowjaa sie za roslinami prawie wcale nie plywaja po akwairum jaka jest tego przyczyna?

    Wyświetlenia: 550 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Czy Epipremnum złociste nadaje się do akwarium?

    Witam. Czy liscie i łodyga Epipremnum złociste może być trzymana w całości w akwarium? 3 tygodnie temu jedną galazkę włożyłam do akwarium aby puściła korzenie, ale często wpada do wody i ryby mają kon...

    Wyświetlenia: 541 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Jak to się robi w Liquid Nature - filmy

    Witam Można zrobić film długi ale jest w nim wszystko co do tej pory firma Oase przedstawiła w tych 5 odcinkach. Tak więc jeśli macie wolne 40 minut to zobaczcie jak to się robi w Liquid Nature. ht...

    Wyświetlenia: 649 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Utricularia graminifolia - jak się pozbyć

    Cześć, mam pytanie czy ktoś może miał taki problem że Utricularia graminifolia wszystko zarastała. Mam jej dość nie mogę kontrolować roślin w akwarium przez ten chwast. Czy może ktoś wie jak się skut...

    Wyświetlenia: 493 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Czy to oznaki ze zaraz pojawi się sinica?

    Witam czy takie zabarwienie kamienia to sinica? Był czysty a teraz zaczyna zielenic się z jakiegoś powodu.. w zbiorniku brak glonów. IMG_4538.JPG Wysłane z iPhone przy użyciu aplikacji mobilnej ...

    Wyświetlenia: 2733 | Odpowiedzi: 29 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 435 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.