Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarium kostka 35x35x35 prośba o pomoc w założeniu



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam wszystkich forumowiczów!
Uprzejmie prosiłbym Was o pomoc w założeniu akwarium słodkowodnego wielogatunkowego (z tego, co wyczytałem, jest to najprostszy możliwy start).
Mam na to taki pomysł:
- rozmiar akwarium - 35x35x35, pojemność 43l.
- podłoże jakie wyszukałem: AquaSubstrate II+ (bardzo bym prosił o poradę co do ilości)
- żwir naturalny frakcja 2-4mm (o ilości jak wyżej..)
- do napowietrzania TETRA APS 50 - czy to na początek wszystko w kwestii filtra zewnętrznego?
- chciałbym także nabyć oświetlenie ale zupełnie nie mogę ogarnąć tego, co powinienem kupić aby zamontować świetlówki, jak i w czym je zamontować, jakie powinny być.. Miałbym pomysł na FLORA-GLO + AQUA-GLO (co oczywiście wynika z wyczytanych w internecie porad, nie z mojej wiedzy).
- grzałka - czy powinienem od razu kupić także grzałkę z termostatem? jeśli tak, to miałem pomysł na AquaT 50W 25-50l
- chciałbym żeby w akwarium były żywe rośliny, prosiłbym o pomoc w ich wyborze, na początek chyba najistotniejsze było by to, żeby były wytrzymałe abym ich nie uśmiercił..
- no i oczywiście rybki - na co mógłbym sobie na początek pozwolić, w jakiej ilości..
Wiem, że pytań sporo, a bardzo możliwe, że i o wielu rzeczach nie pomyślałem (wtedy w miarę możliwości proszę o wyprostowanie), gdyby ktoś był skłonny odpowiedzieć chociaż na część i coś poradzić, to będę wdzięczny.
Pozdrawiam
tomek

jajestemtomek
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 22 paź 2014, 12:23

- do napowietrzania TETRA APS 50 - czy to na początek wszystko w kwestii filtra zewnętrznego?
to nie jest filt zewnetrzny tylko napowietrzacz, który jest ci niepotrzebyn proponuję filtr kasakdowy aquael versamax zfn 1 lub 2, lub jakiś filtr kubełkowy

najlepsze rozwiązanie to poczytaj, poogladaj wyposażenie i opisy akwariów w dziale
http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... leria.html
jest mnóstwo akwariów twojego litrażu z opisem sprzętu, flory i fauny

Avatar użytkownika
grlskce
Poznaje temat

Posty: 148
Dołączył: 10 gru 2013, 14:20
Miasto: Warszawa

ok, dziękuję

jajestemtomek
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 22 paź 2014, 12:23

Co do podłoża to masz wyjście albo gotowe podłoża jak np. Aquasubstrate II itp. i wtedy sypiesz tylko je lub dajesz substrat podżwirowy ok. 1-1,5cm np. Tropica plant growth substrate, Sera , Tetra i na to dajesz min. 4 cm żwirku. Dobrze mieć 2 frakcje większą na substracie w takim wypadku i na wierzchu mniejszą np 2-4mm. Co do ilości są tu dostępne kalkulatory ilości podłoża poszukaj po lewej stronie w menu sklepu i dowiesz się ile potrzebujesz

Co do światła to na takie małe akwarium wystarczą lampki do nano akwariów np. Solar duo boy 26W. Przy 43L na czysto bedziesz miał po wsypaniu podłoża i dekoracji kamienie korzenie etc. jakieś 35L więc te 26W spokojnie Ci wystarczy

Filtr na początek wystarczy kaskadowy jak się wciągniesz w akwarystykę to pewnie przesiądziesz się na kubełkowy ;) Co do modelu musisz wybrać sam (cena wygląd opinie itp.) patrz tylko żeby był na ok 100-150L jak kupisz dopasowany to będzie za mały na dobre przefiltrowanie całej wody w akwarium oraz zeby miał w miare dużo miejsca na wkłady filtracyjne.

Grzałka z termostatem najwygodniejsza bo ustawiasz na niej temp. i zapominasz wystarczy Ci nawet grzałka na 25W tutaj zreszta jest tylko problem wielkości grzałki w kostkach zajmują one dużo miejsca nawet te małe.
Ostatnio edytowano 22 paź 2014, 16:01 przez Andersen, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Andersen
Zainteresowany tematem

Posty: 177
Dołączył: 08 kwi 2006, 23:49
Miasto: Katowice

Wspieram stronę kontem Premium

o bardzo dziękuję, jadę po pracy posprawdzać wszystko!

jajestemtomek
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 22 paź 2014, 12:23

Jesli w mieszkaniu jest temp pokojowa to nie musisz instalowac grzałki

Pethro


Twoje akwarium ma 42.5 litra. Worek np. Aqua Substrate 2 5+kg ma 6.02 litra, zatem około 1/7 Twojego akwarium, czyli około 5 cm warstwa i taka ilość będzie odpowiednia. Akurat sam zakładam zbiornik i z opini, które napotkałem to jest to podłoże warte swej ceny. Co do grząłki - chociaż mniejsza moc jest teoretycznie droższa w utrzymaniu bo grzałka o większej mocy jest bardziej ekonomiczna, to jednak jeżeli nie mieszkasz w miejscu gdzie temperatura spada często poniżej 20C to wybrałbym grzałkę 25W lub nawet mniejszą. Prosty powód - jeżel termostat siądzie, to taka grzałka nie zrobi Ci zupy podgrzewając temperaturę do 40C tak jak by to mogło mieć w przypadku grzałki 50W w małym akwarium.

Jeżeli chodzi o rybki to w takim akwarium polecam Ci niewielkie, ponieważ akwarium które posiadasz nie nadaje się do hodowli dużych ryb. Przykładowe rybki to Razbory np. Espei, Briggitae, Neon Inessa, Kirysek Pigmej, Otosek.

nox
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 27 lut 2008, 04:54

Dziekuję za odpowiedzi, mam już w miarę poukładane, co chcę zrobić. Prosiłbym jeszcze o poradę co do oświetlenia: czy taka lampka będzie wystarczajaca?
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... -7414.html
Czy może powinienem mieć dwie różne z różnymi rodzajami światła?

jajestemtomek
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 22 paź 2014, 12:23

9W to za mało najmniejsza lampka to jakieś 18W bym proponował i szkoda kombinować z dwoma lepiej kupić jedną estetyczniej na akwarium wygląda. Z innej beczki wg mnie lepiej też kupic lampkę, która uniezależnia Cię od producenta w kwestii wymiany świetlówki. Akurat Aquael ma jakieś swoje chyba lepiej znaleźć coś na świetlówki zintegrowane (Solar duo np) lub świetlówki niezintegrowane PL-L (Blau) z tymże ta z Blau ma problemowy zasilacz niestety i lubi się psuć. Takie świetlówki oczywiście szukając dobrze możesz dokupić w internecie czy w sklepach z oświetleniem normalnym :) dobierając moc i temperaturę barwową 6500K

Avatar użytkownika
Andersen
Zainteresowany tematem

Posty: 177
Dołączył: 08 kwi 2006, 23:49
Miasto: Katowice

Wspieram stronę kontem Premium

Czy Aqua Substrate II+ jest warty swojej ceny to bym polemizował, według mnie absolutnie nie, to podłoże się momentalnie wyjaławia, praktycznie od początku trzeba normalnie nawozić jak przy żwirze, nie wspomnę, że zrobiło się z niego błoto już po kilku miesiącach. Albo kupuj amazonie i będziesz mieć spokój do następnej zmiany aranżacji, albo kup zwykły żwir i do tego kapsułki ferka, według mnie rewelacja, a testowałem wiele różnego rodzaju. Przy tak małej powierzchni dna warto jednak kupić amazonie.

men200
Stały bywalec

Posty: 362
Dołączył: 17 paź 2013, 08:17
Miasto: Lublin

Jeszcze raz odnośnie oświetlenia, może coś takiego byłoby do zaakceptowania?
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 17254.html
albo
http://sklep.roslinyakwariowe.pl/oswiet ... 13756.html
?

jajestemtomek
Początkujący

Posty: 5
Dołączył: 22 paź 2014, 12:23

Obie lampy są ok pod warunkiem, że będą pasować do akwarium - światła jest w granicach 0.5w/l i to rozsądna ilość na większość roślin.

nox
Początkujący

Posty: 38
Dołączył: 27 lut 2008, 04:54











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3226 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2056 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Pomoc w identyfikacji glonów (wgraj zdjęcie)

    Wątek do identyfikacji glonów. Wgraj zdjęcie i poproś o identyfikację glonów, następnie sprawdź skuteczną metodę zwalczania korzystając z poradnika: https://www.roslinyakwariowe.pl/artykuly/zwalcz...

    Wyświetlenia: 847643 | Odpowiedzi: 3269 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 792 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 370 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 244 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 344 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 658 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 236 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 442 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: lesniowka i 443 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.