Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Korzeń - drzewo liściaste



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



18 wrz 2014, 18:09 Korzeń - drzewo liściaste  (#1)  

Witam . z jakiego drzewa liściastego najlepszy jest korzeń do akwarium?

tede99
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 05 wrz 2014, 20:43

Zależy, co chcesz mieć. Czarne wody - weź farbujące drzewa tropikalne; super twardy liściak o "grubym" pokroju - dąb na przykład; rachityczne, chudziutkie - brzozy. Nie ma korzeni najlepszych.
I czemu liściaste? Świerki też mają fajne korzenie. A z żywicą to bujda. Po pierwsze: drzewa tropikalne często mają jej więcej, po drugie: odpowiednio długie gotowanie i po krzyku. Żywica w wysokiej temperaturze rozpuszcza się przecież w wodzie. Żeby nie być gołosłowną: zawsze jechałam na iglakach, nawet młodych i jeszcze nigdy nie miałam żadnych problemów typu mętna woda czy padające rybki.

Wroniarz


mam zamiar dużego mieć korzenia .no to problem jest z gotowaniem. nie obejdzie sie bez gotowania korzenia ?. no tez zastanawiałem się nad dębem

tede99
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 05 wrz 2014, 20:43

Jeśli tak, to racja, lepiej liściak. Jakiego nie wybierzesz, nie będzie wielkiej różnicy...
Gotowanie można obejść. Stare drzewo, korzeń od przynajmniej kilku miesięcy martwy, wanna, czajnik/duży garnek, piach, sól i cierpliwość. Szorować, parzyć, płukać, szorować, parzyć, płukać, odetkać odpływ wanny, szorować, parzyć, opłukać i do wody na jakiś tydzień-trzy, co jakiś czas ją wymieniając. Powinno wystarczyć, ostrożności aż nazbyt.

Wroniarz


a co się stanie w akwarium jak by się nie sterylizowało się korzenia? :d

tede99
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 05 wrz 2014, 20:43

Myślę, że nic poważnego. Po prostu wniósłbyś na nim więcej zarodników pleśni, a to mogłoby się skończyć wyrzuceniem korzenia, a już na pewno zmusiłoby cię do natarcia solą i zlania wrzątkiem. Poza tym w/w zabiegi mają jeszcze drugie dno. Woda wypłucze część żywicy, a poza tym NaCl jest bardzo dobrym elektrolitem, więc zdysocjowana może związać się z- i wytrącić z powierzchni drewna np tlenki siarki, bromu, sole miedzi... Jeśli nie masz korzeni zbieranych dobrych paręnaście kilometrów od miasta czy autostrad, ta ostatnia korzyść wydaje się być bardzo przydatną.

Wroniarz


no akurat ja mam korzenia z lasu . no to nie tyczy się ale dzięki za informacje . no to czekam kilka miesięcy aż wyschnie . bo dzisiaj go wykopałem :d

tede99
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 05 wrz 2014, 20:43

Jak masz czekać, to od razu go obrób i wsadź do wody (o ile masz gdzie). Więcej wszystkiego "be" pójdzie w wodę, na pewno nie będzie barwił, no i od razu po włożeniu zatonie :D
A więc cierpliwości i weny życzę

Wroniarz


na pewno coś się znajdzie żebym go włożył do wody :) no wiem bo później kora trudno schodzi

tede99
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 05 wrz 2014, 20:43

Ja miałem korzeń dębowy, być może że to przypadek, nie preparowałem go. Przez jakiś czas po prostu go suszyłem i później do akwarium wsadziłem i nic złego się nie działo.

Anonim 43742


Ostatnio zebrałem kilka patyków na plaży, od 3 miesięcy jest OK.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

mam zamiar jutro się wybrać nad rzekę może znajdę suche jakieś korzenie co woda przyniosła a ostatnio rzeka wylała to może będą jakieś ciekawe. jutro dam wam znać :)

tede99
Poznaje temat

Posty: 88
Dołączył: 05 wrz 2014, 20:43

Podobno najlepszym materiałem na korzeń jest tzw drzewo na którym znajdują się mirabelki.

meniek
Aktywny użytkownik

Posty: 554
Dołączył: 22 mar 2011, 11:57

Najlepszym? O, chętnie się dowiem czemu :D
Ale nie byłabym do niego przekonana. Drzewka owocowe też są bardzo "zażywicone". A założyciel tematu wspominał, że nie ma jak tego gotować...

Wroniarz


Najlepsze efekty uzyskujemy gdy korzeń wysuszymy na pieprz. Potem moczymy go, aż zatonie codziennie zmieniając wodę. Potem gotujemy w naczyniu najlepiej pokrytym emalią byle nie było to naczynie ocynkowane. Gotujemy ok 1h z dodatkiem soli, ważne jest aby korzeń podczas gotowania był cały zanurzony w wodzie. Kawałek który wystaje lubi się rozmiękać i z czasem rozpadać. Potem moczymy korzeń przez około 10 dni w zimnej wodzie codziennie ją zmieniając. Tak przygotowane drewno mamy na lata.
Posiadałem korzenie dębiny po 12 lat.

Grabina mam piękne korzenie walczyłem z jednym ponad rok i nadal barwił wodę robiąc z niej herbatę barwnik w tych korzeniach jest nie do wybicia.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • W jaki sposób odratować korzeń ze zdjęcia

    Cześć, Załączam poniżej zdjęcie, na kamieniu sinice i inne paskudztwa. Co ma w sobie korzeń? Nie mam pojęcia. Czy da się go odratować, czy zostaje śmietnik?

    Wyświetlenia: 712 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 125l - Zaczarowane drzewo - olczyk

    Dzień dobry, chciałabym zaprezentować moje pierwsze, poważne :P akwarium. Z racji tego, że zaczynam swoją przygodę proszę o sugestie, rady, uwagi doświadczonych użytkowników :) Akwarium 125 l 81x3...

    Wyświetlenia: 2811 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • Korzeń do akwarium

    Witam , jak przygotować korzeń do akwarium, czy trzeba go oskórować , czy niekoniecznie ? Mam świeżo wykopane 3 korzenie i nie wiem czy trzeba je oskórować czy nie , ponieważ po oskórowaniu korzeń będ...

    Wyświetlenia: 19638 | Odpowiedzi: 32 czytaj więcej...

  • Jak wyczyścić stary korzeń z glonów?

    witam, wzbogaciłem się o korzeń z drzewa tekowego sporych rozmiarów waga około 8kg korzeń był już akwarium i jest tonący, jednak na jego powierzchni zauwazyłem glony, i tu moje pytanie jak go odkazić...

    Wyświetlenia: 11416 | Odpowiedzi: 30 czytaj więcej...

  • 30l - korzeń w skale

    Witam wszystkich, Przedstawiam mój zbiornik, po restarcie i zmianie aranżacji. Akwarium: 29x29x35 30L Oświetlenie: Chihiros A301 plus + sterownik Chihiros Commander 1 Filtr: Hydor Prime 10 CO2: butl...

    Wyświetlenia: 1210 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Korzeń mangrowca

    Witam nie wiem czy w dobrym dziale pisze ale mam pytanie jak dlugo korzeń mangrowca moze barwic wodę i jak zrobic aby jej nie barwił oraz jak go utopić poki co cały czas sie moczy w wiaderku. Pozdrawi...

    Wyświetlenia: 2084 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Korzeń i jego szybsza preparacja (?)

    Czesc! Chcialbym sie Was poradzic odnosnie preparacji korzenia. Od poczatku: znalazlem korzen w lesie, ktory byl poza ziemia juz co najmniej kilka miesiecy, oczyscilem go i umiescilem w akwarium. Po...

    Wyświetlenia: 2650 | Odpowiedzi: 12 czytaj więcej...

  • 250l - Ogrodowy Korzeń - Patryk Dydymski

    Witam wszystkich. Chciałbym przedstawiać moje nowe akwarium 250l, wcześniej było 112l. Start: 30.01.2019r Akwarium: 100x50x50cm 250l Szkło float na przeźroczystym silikonie. Pokrywa aluminiowa Ośw...

    Wyświetlenia: 7125 | Odpowiedzi: 49 czytaj więcej...

  • Korzeń w akwarium roślinnym, jak dbać?

    Czy wam również z czasem korzenie obrastaja glonami i czernieja? Jednym słowem czy da się utrzymać korzeń w stanie jak świeżo włożonym? Debacie jakoś specjalnie o nie?

    Wyświetlenia: 2201 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • 072l - Plaża-Korzeń-Skały - Tomek

    Witam wszystkich serdecznie, jako, iż w dzieciństwie posiadałem akwarium (25 lat temu :roll: ), wymarzyło mi się założenie akwarium dla siebie jak i ze względu swoje na dzieci. Podczas wertowania for...

    Wyświetlenia: 2004 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 304 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.