Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Wymierające fora akwarystyczne - czy akwarystyka się utrzyma



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam
Od niedawna jestem na forum i chciałem tu poszukać odpowiedzi na moje pytania - nie powiem znalazlem, ale najczęściej jest to odsylanie od posta do posta , gdzie przez różne komantarze wątek się rozmywa a osobie a małym doświadczeniu puchnie głowa od najczęściej sprzecznych rad lub sugesti. Wierzcie mi, że po kilku godzinach czytania po odsyłanych wątkach człowiek nie wie już sam po co tu "przyszedl"
Fajnie by było gdyby stara gwardia miała więcej zrozumienia . Jednak nie obawiam się o wymarcie forum , będzie tak jak z Rock'n'Rolem - zawsze żywy :-)

H2athor
Początkujący

Posty: 34
Dołączył: 07 paź 2012, 17:35
Miasto: Rotterdam

Ale jak z grubsza poczytasz o temacie to masz jakieś rozeznanie i zadajesz konkretne pytanie.Co nie co zawsze w głowie zostanie.Wtedy każdy Ci odpisze.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

grzeniu 73 napisał(a):
Nie wiem jak obecnie (dawno już tam nie zaglądałem) ale dość ciekawie było to rozwiązane na forum elektroda.pl.
Żeby założyć jakiś temat, ściągnąć plik ze schematem trzeba mieć jakieś punkty ale żeby mieć te punkty trzeba się udzielać w dyskusjach i otrzymywać punkty za odpowiedź w wątku oraz dodatkowe bonusy gdy autor zapytania kliknie "pomógł"

Elektroda to naj***e forum jakie widziałem. Zadaj tam pytanie to Cie zjedzą albo wywala do kosza. Mimo ,ze czasem tam zaglądam ale raczej do archiwum to widzę co tam sie wyprawia. Jak masz wiedze poniżej wiedzy Einsteina to nie ma po co sie tam pytać o cokolwiek. Samo wprowadzenie darmowych kont za posty skutkuje tym,ze zaczęto pisać byle co ,byle dużo. Jak tu cos takiego będzie wprowadzone to będzie pożegnanie z forum.


To już istnieje od dawna Konto premium za posty :mrgreen:
To o czym piszesz już dawno ma miejsce. Parę gwiazd tu jest na tym forum w tej materii.

Co do samego tematu to RA ma się bardzo dobrze jak są zawodnicy co piszą 400 postów w miesiąc. Nowych członków przybywa a ich liczba idzie w tysiące. Więc dla mnie temat jest trochę na wyrost. Gdzie wy widzicie padanie dużych for internetowych o tematyce akwarystycznej ? :?: :mrgreen:

Co innego jeśli tyczy się to literatury akwarystycznej.

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje ... l?p=490607

Umierają regionalne fora akwarystyczne te duże mają się super.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

grzeniu 73 napisał(a):Elektroda to naj***e forum jakie widziałem. Zadaj tam pytanie to Cie zjedzą albo wywala do kosza. Mimo ,ze czasem tam zaglądam ale raczej do archiwum to widzę co tam sie wyprawia.


Ja tam elektrodę nawet lubię. Zadaj najprostsze nawet pytanie, upraż sobie popcornu i patrz jak się "eksperty" kłócą. Ogólnie to chyba największe zbiorowisko wybujanego ego w polskim internecie. ' (chociaż w archiwach mają sporo przydatnej wiedzy)

Avatar użytkownika
szarlej
Zaawansowany użytkownik

Posty: 852
Dołączył: 15 gru 2015, 13:39
Miasto: Tarnów

Cześć to mój pierwszy post i nie zgodzę się z wami. Czytam to forum dość regularnie ale biorę je mocno z przymrużeniem oka, bo 3/4 'ekspertów' wyraża swoją opinię typu tylko Eheim lub negatywne wypowiedzi o rzeczach których nawet opakowania nie widzieli. I mnie osobiście to najbardziej zniecheca.

sp_19
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 28 wrz 2016, 20:25

I na tej podstawie ze wszystkimi się nie zgadzasz? Nie wszyscy piszą o Eheim :)

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Masz rację ale żeby wyłapać te wartościowe posty to trzeba się spro naczytac i mieć dystans do opinii [WHITE SMILING FACE]

sp_19
Zainteresowany tematem

Posty: 193
Dołączył: 28 wrz 2016, 20:25

Bo to właśnie jest forum. Na tym to polega. Od czytania jeszcze nikt nie zachorował.

grzeniu 73
Znający temat

Posty: 1865
Dołączył: 28 sty 2014, 17:58

Ludzie czasem nie rozumieją idei forum no i nie każdy za każdym razem chwali EHEIMa :) Sam potrafię wytknąć słabe ich punkty i wskazać na co warto zwrócić uwagę przy zakupie np. używanej sztuki. Swoją drogą to niestety jak wszędzie, nie zawsze a czasem to i wcale nie da się wykopać satysfakcjonującej nas odpowiedzi dlatego warto pytać i rozmawiać.

Często ludzie muszą jednak samemu rozwiązywać problemy więc dość często też nie chcą się już takimi rozwiązaniami dzielić publicznie wyznając zasadę, że skoro nie podpowiedzieli to dlaczego ja mam dać rozwiązanie na tacy?

Na całe szczęście dla nas wszystkich czasem jeszcze się trafiają tutaj dobre Dusze :)
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

Bardzo fajny temat .....
Ja odnośnie tego mam nieco inne zdanie .... prawda jest taka...że jakie by nie było to forum zawiera kawałek z naszego życia ...a czasy mamy jakie mamy.....pogon za pieniądzem rodzina dom ..... gdzieś na końcu nasze hobby .... jakoś to trzeba dzielić ...

w moim odczuciu użytkowników for można podzielić na kilka kategorii.... w przypadku for typu akwarystyka ....a to użytkownicy decydują o tym czy forum żyje

Grupa pierwsza to użytkownik komercyjny (większość tz guru akwarystyki) którzy po iluś tam latach w tym temacie, postanowi zrobić z tego pożytek i zarabiać tak na chleb .....
W przypadku takich użytkowników .... nawet jeśli kiedyś dzielili się własną wiedzą .... to teraz tego nie chcą robić ..... nie chcą bo zwyczajnie maja w tym interes .....
Od czasu do czasu wrzuca fajną fotkę .... bez szczegółów i bez pomocy ..... napiszą że się da i temat się zamyka.....

Druga grupa (ta największa)....... to ludzie którzy są faktycznie zieloni i zaczynają swoja przygodę z akwarystyką ....jak już ktoś ładnie napisał... strasznie dużo lenistwa w tej grupie ... po analizując każde z nowych pytań .... to odpowiedzi na nie padły już tu co najmniej kilkukrotnie ..... trochę to przykre .... i jak być szczera traci się chęć pomocy takim ludziom .... którzy nie wkładają nawet odrobiny zaangażowania .... aby samodzielnie znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie ......

Grupa trzecia .....jest gdzieś w środku..... ludzie którzy piszą ..... dla pisania .... i chyba sami nie wiedza o czym piszą ..... czasem się za głowę łapię .... bo zawsze wychodziłam z założenia, że jak o czymś nie mam pojęcia ..... to nie dyskutuję.....

I grupa ostatnia ...... (faktycznie ludzi którzy mają pojęcie) mało tego.... dzielące się własna wiedzą ....

Ta grupa jest niestety nieliczna .... i nie wynika to z braku chęci .... w pewnym momencie przychodzi znużenie tym wszystkim ..... bo który raz masz odpowiadać na to samo pytanie .... cześć ludzi albo się wypala i odchodzi.... a cześć jest ale przestaje być już tak aktywna ....

Napiszę jak to widzę z mojej pespektywy .....

RA to moje drugie forum akwarystyczne ..... nie mam czasu na wrzucanie tysiąca zdjęć na innych forach ..... i zakładania setki wątków ... i tak na forum poświęcam masę swego czasu ..... poświęcam bo mogę sobie na to pozwolić ..... na RA jestem od kilku lat ..... na początku odpowiadałam na pytania o których miałam pojęcie .... teraz robię to rzadziej .... a wynika to tylko z tego .... że skoro osobie, która zadaje po raz setny to samo pytanie nie chce się szukać .... to dlaczego mi się ma chcieć odpowiadać .....pytania które widzę że są trudne i nie ma chętnych na pomoc staram się analizować i odpowiadać

Jakieś 9 lat temu pisałam dużo na innym forum akwarystycznym, też starałam się pomagać jak tylko mogłam ..... tam ewidentnie poczułam .... czym może się skończyć zmowa użytkowników komercyjnych ..... na tamte czasy z racji tego że w tym pracowałam .... byłam nieco niewygodna .... wtedy obiecałam sobie że już nigdy więcej ....

Jak widać po tych kilku latach mi przeszło.... uważam że ludzie zasługują na wiedzę ..... zwłaszcza młodzi .... żeby nie było tak że po kilku porażkach rezygnują i się poddają ....
natomiast uważam również bo tak mnie wychowano że i o wiedzę trzeba zawalczyć .... a nie czekać że dostanie się wszystko na tacy ( no cóż to teraz będę miała wrogów ;))

I dlatego fora padają ..... ludzie są znużeni .... jedni odchodzą znajdzie się paru następców .... ale po czasie i oni mają dość .... mimo że np. mają możliwość ..... pomocy .....

Prawda jest tez taka że na typu forach można poznać fajnych ludzi .... tak samo niezdrowo zakręconych jak się jest samym .... i nawet dla tych ludzi .... warto być .....
I to od nas użytkowników zależy czy to forum żyje ....
RA żyje bo ma fajnych użytkowników ..... i wsparcie ..... i bez jednego i bez drugiego mogłoby być różnie ....

Avatar użytkownika
Lali75
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2530
Dołączył: 09 cze 2015, 07:11

Podpisuje się pod tymi słowami "obyma rencoma" :)

Pięknie to ujęłaś! W 100% się z Tobą zgadzam! Nic dodać, nic ująć.

Parafrazując kultową jak mniemam postać z bajki czyli Kubusia Puchatka:

Żeby im się chciało, tak jak im się nie chce!
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

Na przykładzie Serwisu roslinyakwariowe.pl i Forum chciałbym napisać iż odsetek użytkowników forum dyskusyjnego jest niewielki w stosunku do ogólnej ilości odwiedzających osób.

Przykład z listopada: 178 000 użytkowników wygenerowało ponad milion odsłon, przy czym strona posiada 43 700 zarejestrowanych użytkowników na forum (na dzień 9 grudnia 2016). To mniej niż 1/4 odwiedzających.

Z roku na rok serwis osiąga także stały regularny wzrost odwiedzin.

Problemy for o których piszecie wynikają głównie z kiepskiej opieki ich twórców (lub wręcz jej braku). Trzeba nie lada zaangażowania aby regularnie, co dzień spędzać kilka godzin na pielęgnacji przedsięwzięcia online, która skupia tyle osób o różnych charakterach, potrzebach i oczekiwaniach. Wielu wydawało się, że to prosta rzecz, inni nastawiali się jedynie na potencjalne korzyści (chociażby mentalne, czy wizerunkowe) lecz rzeczywistość szybko dała znać o sobie. To nie są projekty nastawione na szybki efekt tylko robota na lata.

Inną kwestią jest mała ilość cennych merytorycznie dyskusji.
Moim zdaniem wynika to z dwóch faktów.

1. W akwarystyce roślinnej niewiele nowego można wymyślić a przez ostatnie 15 lat niemal wszystko było już przedyskutowane na wszelkie możliwe strony.

2. Liczba osób z konkretną wiedzą zawsze ograniczała się do wąskiego grona na forum.

Natomiast napływ tzw. "świeżej krwi" jest cyklem ciągłym, przy czym kolejne rzesze akwarystów mają dziś wręcz łatwiej bo cała cenna wiedza została przez przez zespół roslinyakwariowe.pl zebrana w jednym miejscu, zredagowana i udostępniona bezpłatnie w bardzo przystępnej formie.

Lenistwo w odkrywaniu zasobów wiedzy wynika raczej z charakteru i trendu, który wytyczają współczesne serwisy społecznościowe, gdzie wszelkie treści są spłycane i ograniczone do obrazka, często nawet bez podpisu.

Młode osoby przyzwyczajają się do tego rodzaju odbioru i tworzenia treści - często nie potrafią nawet odczytać dłuższego artykułu z pełnym zrozumieniem lub tracąc szybko koncentrację na jego treści. Natomiast przyzwyczajeni do "pisma obrazkowego" oczekują zawsze natychmiastowego efektu w każdej dziedzinie, brak im cierpliwości i nie potrafią czerpać satysfakcji w samodzielnym zdobywaniu wiedzy.

To niepokojący fakt, ale z drugiej strony to dobrze, że fora skupiają osoby, które zdają sobie sprawę, że jest to medium do dyskusji - wyważonych i przemyślanych a nie krótkich wrzutek w biegu publikowanych komórką w czasie przesiadki na przystanku autobusowym.

A w każdej społeczności jest grupa osób zaangażowanych i grupa osób, która tylko się przygląda. Na szczęście społeczność naszego forum skupia osoby o bardzo wysokiej kulturze - już dawno pokazaliśmy iż nie tolerujemy na naszych łamach hejtu i mowy nienawiści i ta stanowczość, teraz procentuje.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Piotr możesz powiedzieć ile osób tych które udzielały się na tym forum dostały konto premium ale nie za pisanie postów nie pokazywanie zbiorników tylko za w Twojej ocenie przekazywanie wiedzy ? Zadam Ci kolejne pytanie czy w Twojej ocenie np. Taki użytkownik Zulix którego zna cała Polska.Czy nie powinien mieć gratis konta Premium ? I to nie takiego na 4 tygoonie.
Czy nie warto takiego użytkownika ( czytając to co pisał na RA ) wynagrodzić takim kontem premium. Zachęcić do tego aby dalej był w społeczność forum. Z tego co wiem już nie pisze na RA.Samo konto premium dziś jest za symboliczną kwotę i wszyscy krzykacze ucichli dziś pisząc o premium można tylko mówić o symbolu.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

To symbol zaangażowania.

Tak szczegółowych statystyk "zasług" niestety nie prowadzę, ale zasada jest prosta - jeśli materiał będzie opublikowany w nowościach na stronie głównej Serwisu - jego autor zostanie nagrodzony Kontem Premium na miesiąc lub trzy w zależności od obszerności materiału. Przy zaangażowaniu w życie forum można mieć praktycznie konto Premium przez cały czas.

Jeśli Kolega Zulix będzie publikował i jego materiał znajdzie się na głównej - oczywiście zostanie nagrodzony jak każdy inny użytkownik strony. Napisał do tej pory na RA 319 postów, zawsze jest mile widziany.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Dla mnie te 319 postów wnoszą dużo więcej niż 3000 które tylko podbijają życie forum. Pocieszająca jest stawka za jaką dziś można owe konto nabyć to chroni RA przed bełkotem.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Ale z tego jasno wynika, iż pomimo postępu technologicznego itp. rzeczy coraz więcej ludzi staje się ponownie... analfabetami! Niby znają literki a jednak rzesza tych co kompletnie nie ogrania tego co czyta niestety rośnie i to w postępie geometrycznym!

Dotyczy też to także pisma obrazkowego ... wystarczy wyjść na ulicę i spojrzeć na ówczesnych kierowców :D Stawiasz im znak z krzyżykiem i już kłopot o reszcie nie wspomnę. :) Taki ciut offtop.

Mimo tak obszernej bazy jakim jest RA, czasami ciężko jest się doszukać właściwej odpowiedzi na zdane pytanie a sam wujek google też tego nie ułatwia przez panujący tam ^$&^%^*#@#% do kwadratu.

Mimo wszystko fajnie, że są tu tacy, którym się nadal chce!
[b]Ten post wyraża moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podania przyczyny!

Avatar użytkownika
Prospero
Znający temat

Posty: 1932
Dołączył: 14 lip 2010, 20:56

Wspieram stronę kontem Premium

Tak, sprawa wyszukiwarka to podstawa - jeszcze jest trochę pracy na tym polu przy naszej stronie.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12262
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Ja się wypowiem, jako nowy narybek.. Nie uważam się za osobę leniwą ale sam zadawałem sporo pytań, które teraz po kilku miesiącach czytania uważam za infantylne.
Musicie jednak zrozumieć, że kiedy zaczynałem czytać to byłem w szoku. W każdym temacie jest pełno sprzeczności, tysiące wypowiedzi, kłótni, opinii i ktoś kto nie ma doświadczenia się w tym gubi i głównie dlatego pyta. Do tego wiedza z książek stała w sprzeczności z tą prezentowaną na forach a producenci dorzucali trzy grosze podając jeszcze inne rozwiązania..
Przy czym ja miałem doświadczenia akwarystyczne z dzieciństwa plus nieregularnie ale całe życie o akwarystyce coś tam czytałem.
Wg mnie wbrew pozorom leniwi kończą na "Kakadu" a jak ktoś dociera tutaj to może i jest głupi ale mu się chce.
Czasami wystarczy podać link z komentarzem, że podpisujemy się pod tym co tam napisano (co wiele osób robi).
Forum RA faktycznie daje radę i pomimo, ze mam w Warszawie kilka fajnych sklepów to wspieram portal kupując tutaj, żeby się odwdzięczyć - pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Silveroak
Poznaje temat

Posty: 84
Dołączył: 27 gru 2016, 18:44
Miasto: Piaseczno

Witam

Piotr napisał(a):Lenistwo w odkrywaniu zasobów wiedzy wynika raczej z charakteru i trendu, który wytyczają współczesne serwisy społecznościowe, gdzie wszelkie treści są spłycane i ograniczone do obrazka, często nawet bez podpisu.

Młode osoby przyzwyczajają się do tego rodzaju odbioru i tworzenia treści - często nie potrafią nawet odczytać dłuższego artykułu z pełnym zrozumieniem lub tracąc szybko koncentrację na jego treści. Natomiast przyzwyczajeni do "pisma obrazkowego" oczekują zawsze natychmiastowego efektu w każdej dziedzinie, brak im cierpliwości i nie potrafią czerpać satysfakcji w samodzielnym zdobywaniu wiedzy.


Akwarystyka to piękne i szalenie wciągające hobby, ale hobby które wymaga od nas ogromnej cierpliwości, niejednokrotnie ciężkiej pracy i zaangażowania. Są to cechy które w dzisiejszych czasach są niestety rzadko spotykane a jednocześnie tak pożądane i cenione w życiu codziennym i zawodowym.
"... - czy akwarystyka się utrzyma?"- O to jestem spokojny :) Zawsze znajda sie pozytywnie zakręceni "wariaci" dla których akwarium to nie tylko dekoracja w mieszkaniu a pasja stanowiąca część ich życia.

Avatar użytkownika
bielu1985
Stały bywalec

Posty: 484
Dołączył: 21 lis 2012, 13:59
Miasto: Ogrodzieniec

Wspieram stronę kontem Premium

To może i ja dodam kilka przemyśleń...
Chcielibyśmy aby pojawiali się nowi użytkownicy nowi hobbyści... ale pomóc dla nich to inna kwestia. Mówicie o lenistwie braku inteligencji... tak za prawdę jest to bolączka tych czasów - pierwszy raz zatrudniając młodzież złapałem się za głowę....

Ale największym problemem jest pycha i zadufanie w sobie dojrzałych akwarystów! Brak chęci pomocy, pokazywanie wyższości, udzielenie odpowiedzi tylko gdy mogę wbić przysłowiową szpilę...
Mówicie, że wszystko jest opisane... NIEPRAWDA!
Wiecie co warto tylko przeczytać dla młodego? Te tematy, które zostały zmoderowane i dodane w poradach - są przejrzyste i traktują o problemie oraz zostały pozbawione błędów i niepotrzebnych dywagacji, które to młodemu akwaryście wprowadzą jedynie mętlik w głowie.
Gwarantuje wam, że po za takimi tematami znalezienie prawidłowej odpowiedzi zwłaszcza przez młodego akwarystę graniczy z cudem.
A który z was spojrzał na osiągnięcia tych młodych i pochwalił? Dla takiej osoby mały kroczek, pierwsza ładnie rosnąca roślinka to sukces... a tutaj można doczekać się komentarza typy " mogłeś to ładniej zrobić" a i to rzadkość zwykle kończy się ignorowaniem tego "paskudztwa".
Każdy z nas a zwłaszcza początkujący pragnie uznania i pochwały za starania... najważniejsza jest pochwała ludzi o tym samym zainteresowaniu.

Drugą sprawa to powielanie mitów, którymi sami jesteśmy karmieni...

Moja przygoda z akwarystyką zaczęła się w sierpniu 2016... zauważyłem, że mojemu 3 letniemu synkowi bardzo spodobały się rybki... no to szybki skok do internetu i kupiłem używane akwarium z rybkami i roślinkami, trzeba w końcu dzieci zarażać pasjami - przy okazji ojciec sam się spróbuje z nową:)
W sumie to można było tak zostawić przewiozłem zalane dojrzałe i funkcjonujące akwarium...ale rybki podobały mi się inne rośliny też nie takie... a więc jedziemy do akwarystycznego...
i tu zaczyna się kolejna przeszkoda dla młodego akwarysty. Pseudo znawcy którzy wcisną nam wszystko aby tyko sprzedać... a do tego nakarmią wiedzą, która więcej zaszkodzi niż pomoże... i z takimi informacjami i już zapewne problemami trafiamy na forum... staramy się opisujemy i zaraz zaczynają się wyzwiska i obrażanie bo w końcu bocje w 100 akwarium co za cham i prostak... a co ten cham poradzi skoro osoba doś. (według niego) poleciła mu je do jego akwarium?
Gorzej jak jeszcze na forum na takich znawców trafimy... na osoby, które coś kiedyś wyczytały - pojęcia o tym nie mają ale za rady o tymZz chętnie udzielają...
Kolejnym problemem jest wchodzenie przez wiele osób w środek dyskusji i odpowiadanie tyko na podstawie przeczytanej nazwy tematu - nie analizując nawet danych podanych przez autora. Często w takich przypadkach odpowiedź jest niepotrzebna a wręcz myląca....

To są dwie strony medalu... dodatkowo mogę nadmienić iż każdy akwarysta z jakim spotkałem się - przyjeżdżając np po roślinki - chętnie dzielił się swoją wiedzą i nie jednokrotnie rozmowa z 5 min zmieniała się w kiku godzinną dyskusję.
Dlatego też tak bardzo dziwi mnie wrogość oraz okazywanie waszej wyższości oraz brak chęci pomocy.
Ja wiem i rozumiem, że nie jednokrotnie ktoś nas wkurzy i olejmy to albo przygadajmy mu! Ale nie przerzucajmy naszej frustracji na innych. Nie generalizujmy i nie oceniajmy całości tylko jednostki. Dzielmy się swoja pasją...

Mi się udało przebrnąć przez początki ale nie raz było ciężko i miałem dość... a po swojej stronie miałem biologie i chemie bo w końcu studiowałem biotechnologie... a mimo to czytane tematy często wywoływały mętlik w głowie...

Tu mogę z tego forum podziękować 2 osobom Mirkowi i Matu - te dwie osoby mi kiedyś pomogły. Zniżyły się z piedestału i okazały pomoc maluczkiemu a jak czas pokazał - to rzadkość więc ich niki sobie zapamiętałem...

Jeszcze coś dodam o wyglądzie forum i używaniu do jego moderacji np silnika by przemo jak ktoś napisał przestarzałego... nie forma a treść i użytkownicy się liczą.
A na tym silniku można stworzyć czytelne i przejrzyste forum mimo iż niepiękne...
Przykładem może być forum gdzie wspomniany wyżej Zulix jest administratorem (bądź moderatorem - niechce mi się wnikać w szczegóły;). Który ciągle służy swoim zaangażowaniem i pomocą.

Żeby nie było ra uważam za jedno z najlepszych for w polsce ale zdecydowanie nie najlepsze...

Tyle ode mnie - "młodego" akwarysty :)

Avatar użytkownika
Silveraun
Zainteresowany tematem

Posty: 187
Dołączył: 27 sie 2016, 19:51
Miasto: Toruń/Olsztyn











Powiązane tematy
  • Wywijające się listki ludwigi meta

    Witam czego to mogąbyc niedobory u ludwigi meta wywijają się listki do dołu.parametry wody to PH-6,2 GH-6,3 KH-4 CO2-38 PO4-0,50 NO3-10-20 CA-30 MG-9 K-25 Testy kropelkowe Zooleka Z góry dzięki za po...

    Wyświetlenia: 781 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • 375L, 150x50x50 Oase czy Hypermax

    Jaki filtr do akwarium 375L, 150x50x50 zastawiałem się nad Oase Biomaster Thermo 850 i Hypermax 4500 ewentualnie jaki inny w podobnym budżecie najlepiej z grzałką.

    Wyświetlenia: 1446 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1188 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1381 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 561 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 768 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Matrix czy Qualdrop oto jest pytanie

    Witam szanowna akwa brać! Powiem krótko, dwa lata nie miałem zbiornika i teraz przyszedł czas na założenie. Baniak 240L + Skylight L + Biomaster 600. Wypadłem trochę z tematów i chciałbym się dowiedz...

    Wyświetlenia: 9692 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...

  • Czy monte carlo pójdzie?

    Akwarium 54l, podłoże dark soil, dwie belki led w sumie 31 lm/l i co²z bimbrowni Z góry dziękuje za pomoc

    Wyświetlenia: 265 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Czy to glon, pleśn czy jakieś bakterie?

    Czy czarna lub szaroczarna plecha, która tworzy się na korzeniu tylko głównie pod spodem i w zacienionych miejscach to jest jakaś pleśn, bakteria czy glon? Uniosłem korzeń lekko do góry, żeby zrobić z...

    Wyświetlenia: 574 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Chihiros WRGB II - czy warto?

    https://www.youtube.com/watch?v=upvBCOXa9EA Zapraszam do obejrzenia.

    Wyświetlenia: 3793 | Odpowiedzi: 20 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Mąteusz179 i 373 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.