Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Wytrącać czy nie CO2 w nocy?



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



16 wrz 2014, 14:30 Wytrącać czy nie CO2 w nocy?  (#1)  

Mam pytanie, jeśli gazuje ostro w dzień, wieczorem indykator jest już żółty. a gaz wyłączam na noc. To czy pozostawić bardzo lekki ruch tafli na noc czy lepszym rozwiązaniem dla roslin będzie podniesienie rurki filtra i zwiększenie falowania tafli w nocy?

qqrq
Zainteresowany tematem

Posty: 274
Dołączył: 27 mar 2014, 13:00

Jeśli nie ma problemu z przyduchą to ja bym zostawił wylot tak jak jest (ja tak robię), jeśli nad ranem masz przyduchę to można podnieść na noc wylot. Kwestia też tego czy nie przeszkadzają Ci większe wahania pH dzień/noc.

Avatar użytkownika
Kyle
Stały bywalec

Posty: 321
Dołączył: 11 cze 2008, 18:44
Miasto: Szczecin

Wspieram stronę kontem Premium

problem z lekką przyducha jest ale pod wieczór, czyli po całym dniu gazowania. na noc wyłączam gaz więc przyduchy rano być nie może

qqrq
Zainteresowany tematem

Posty: 274
Dołączył: 27 mar 2014, 13:00

U mnie na żółtym indykatorze wieczorem ryby oddychają normalnie. Za to bez ruchu tafli wody nad ranem była całkowita przyducha.
Jeśli już wieczorem masz przyduchę to gazuj lekko mniej i zostaw wylot tak jak masz może.

Avatar użytkownika
Kyle
Stały bywalec

Posty: 321
Dołączył: 11 cze 2008, 18:44
Miasto: Szczecin

Wspieram stronę kontem Premium

Ja codziennie w nocy napowietrzam zbiornik unosząc wylot wody z filtra.
Nie widzę potrzeby podawania Co2 w nocy. W nocy rośliny potrzebują tlenu.
Takie napowietrzanie nigdy mi nie zmieniało parametrów. Nie na tyle aby testy to wyłapywały.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

A nie lepiej gazować 24h, ale z umiarem? Wygodniej, bezobsługowo, nie ma wahań ph, etc.

Avatar użytkownika
rrosi
Aktywny użytkownik

Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

rrosi napisał(a):A nie lepiej gazować 24h, ale z umiarem? Wygodniej, bezobsługowo, nie ma wahań ph, etc.


A jakie wahania Ph odnotowałeś gazując tylko w dzień ?
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

około 0,5

Avatar użytkownika
rrosi
Aktywny użytkownik

Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

A jak dokonałeś pomiaru :mrgreen: Tylko nie pisz, że testami kropelkowymi :lol:

Robiłem kilka razy testy JBL z ciekawości i nigdy nie udało się ocenić czy jest różnica.
Nie byłem w stanie za pomocą testu kropelkowego wyłapać tego.

Może wypowie się ktoś kto ma ph kontroler i sprawdzał to z ciekawości.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

Gazowałem lekko 24/dobę, jak będziesz wyłanczał na noc to butla starczy na 2x dłużej ale czy warto wydawać 7 dyszek na elektrozawór... Zwróci się po kilku latach...

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

Dla niektórych to też kwestia tego, gdzie stoi zbiornik, ja mam go pół metra od łóżka np., dyfuzor jednak trochę hałasuje ;)

Avatar użytkownika
Kyle
Stały bywalec

Posty: 321
Dołączył: 11 cze 2008, 18:44
Miasto: Szczecin

Wspieram stronę kontem Premium

No tak tu masz rację. Mój baniak stoi u syna, on śpi jak zabity.

Avatar użytkownika
matu
Z dużym doświadczeniem

Posty: 3539
Dołączył: 13 paź 2012, 23:17
Miasto: Gdańsk

dokładnie - testami kropelkowymi JBL (PH o KH). Oczywiście uwzględniam ich "tolerancję", ale przy różnicy rzędu 0,5 można taki błąd pomiaru pominąć. Fakt niezaprzeczalny - rano było 7,2, wieczorem 6,6 - 6,7.
Od dłuższego czasu gazuję 24h i ph utrzymuje się na poziomie 6,8 (rano) - 7,0 (wieczór).

Avatar użytkownika
rrosi
Aktywny użytkownik

Posty: 530
Dołączył: 07 gru 2012, 13:34

Mam Phmetr z zapisem wartości Ph i robiłem na różnych zbiornikach takie próby. I tak rzeczywistość zaprzecza temu co tu wypisujecie. Jeśli w zbiorniku wyłączałem CO2 na noc wahania Ph sięgały nawet 1 Ph . Podawany CO2 przez 24h wahania rzędu dziesiątych stopnia . Zbiorniki na starym podłożu lub LT. W przypadku świeżego aktywnego podłoża oczywiście takie pomiary nie mają sensu.

Avatar użytkownika
alarmowiec
Zainteresowany tematem

Posty: 219
Dołączył: 30 cze 2003, 08:01
Miasto: Poznań

Wartość jednego stopnia ph to dość dużo. Ciężko mi w to wierzyć. W takiej sytuacji Kh również by się zmieniało dość mocno co miałoby jeszcze gorszy wpływ na zbiornik.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Miejsca, w których można nabić butlę CO2 (cała Polska)

    Sam stanalem przed decyzja zakupienia butli CO2 (poza wakacjami rzadko bywam w domu a przygotowanie 10l mieszaniny rekacyjnej jak by nie bylo zajmuje troche cennego czasu). Pomyslalem przy okazji o ...

    Wyświetlenia: 234654 | Odpowiedzi: 411 czytaj więcej...

  • 375L, 150x50x50 Oase czy Hypermax

    Jaki filtr do akwarium 375L, 150x50x50 zastawiałem się nad Oase Biomaster Thermo 850 i Hypermax 4500 ewentualnie jaki inny w podobnym budżecie najlepiej z grzałką.

    Wyświetlenia: 1469 | Odpowiedzi: 15 czytaj więcej...

  • SODASTREAM Reduktor CO2

    Witam, mam butle SODASTREAM, podłączoną pod reduktor od ISTA CO2-foto 1. przez przejściówke TR 21*4, 5/8-18UNF, foto 2. I teraz pytanie? 1- co byście mi za reduktor polecili jakiś inny do tej butli. ...

    Wyświetlenia: 1056 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Neony Innesa nie pobierają dafni/rozwielitki

    Witam, mam zapytanie, czy to normalne, że Neony Innesa nie chcą jeść dafni/rozwielitki? W zeszłym roku jak założyłem akwarium, zakupiłem dafnię i szklarkę do karmienia Neonków Innesa. Chciałem dawać i...

    Wyświetlenia: 427 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Czy nie mam za niskie Gh i Kh??

    Witam Posiadam roślinne akwarium 112 litrów. Rośliny to lotosy, cryptokoryny, anubiasy, dzisiaj przyjdzie żabienica i jeszcze jakaś roślina. Posiadam filtr ro. W kranie mam wode o Gh jakieś 12 i Kh j...

    Wyświetlenia: 1197 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Zielenice i czy za silne światło?

    Witam Posiadam 112 litrowe roślinne akwarium. I mam problem z glonami. Konkretnie z tymi zielonymi zielenicami. Bo dwa tygodnie temu zmieniłem oświetlenie z 25 wat led sinkora na aż 75 wat led też si...

    Wyświetlenia: 1389 | Odpowiedzi: 27 czytaj więcej...

  • Czy taka szafka wytrzyma akwarium?

    Witam. Słuchajcie, czy taka szafka wytrzyma akwarium 120x29x50? Szafka jest długości 120 cm, szerokość akwarium jest idealnie przed zwężaniem się blatu, 5 nóżek, po dwie po bokach i jedna na środku....

    Wyświetlenia: 565 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Glon nie do pokonania

    Witam Tak jak w temacie nie mogę zwalczyć glona widocznego na zdjęciach mimo czyszczenia podczas podmian wody następnego dnia wraca parametry wody w normie , rośliny rosną jednak są bardzo nieestetyc...

    Wyświetlenia: 1840 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Gnijące korzenie czy krasnorosty?

    P_20240202_164904.jpg Witam. Jak w temacie czy to gnijące korzenie czy jakieś glony? Bo ciągle to wraca.

    Wyświetlenia: 776 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Matrix czy Qualdrop oto jest pytanie

    Witam szanowna akwa brać! Powiem krótko, dwa lata nie miałem zbiornika i teraz przyszedł czas na założenie. Baniak 240L + Skylight L + Biomaster 600. Wypadłem trochę z tematów i chciałbym się dowiedz...

    Wyświetlenia: 9708 | Odpowiedzi: 25 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: marcinfe, Piotr Baszucki i 607 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.