Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Bomba biologiczna



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



24 lip 2014, 01:49 Bomba biologiczna  (#1)  

Witam ponownie.
Tym razem chciałbym poznać wasze opinie na pewien temat, dotyczący filtrów kubełkowych. W czasie normalnej pracy, urządzenia te oczyszczają wodę... To tak w skrócie. A co się dzieje, gdy na przykład zabraknie prądu?!!!! Pożyteczne bakterie nie zostaną zaopatrzone w tlen..... To musi mieć swoje konsekwencje. Co wtedy zrobić?

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

24 lip 2014, 02:42 Re: Bomba biologiczna  (#2)  

Co masz na mysli brak pradu, jaki okres
Ja np. swoj filter wyłączam na noc. To znaczy ze baktrie w nim umieraja ???

I Od razu pytanie filter kubelkowy powinien isc non stop, czy moze byc wylaczany na jakis czas??

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

24 lip 2014, 05:23 Re: Bomba biologiczna  (#3)  

Bakterie nitryfikacyjne są tlenolubne jak im zabraknie tlenu to umierają, część przetrwa ale zanim się populacja odbuduje musi minąć kilka dni bo bardzo wolno się namnażają.
Jeśli we wkładach masz dużo organiki to jak braknie tlenu zachodzą procesy gnilne .. nic dobrego w akwarium ;)

Pethro


24 lip 2014, 07:25 Re: Bomba biologiczna  (#4)  

Czyli po zajściu takiego "gnijnego" procesu, moim zdaniem trzeba by było po włączeniu się filtra te pierwsze litry wody wylać poza akwarium.... A czy taki sam proces umierania tych bakterii, podczas braku zasilania, powstaje też w sumpie?

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

24 lip 2014, 07:33 Re: Bomba biologiczna  (#5)  

Co do pytania kolegi, to filter kubełkowy powinien chodzić bez przerwy....

Lukas123
Poznaje temat

Posty: 110
Dołączył: 17 sie 2012, 11:14
Miasto: Łodygowice

24 lip 2014, 07:55 Re: Bomba biologiczna  (#6)  

sorry ale czegoś nie rozumiem, jak mogą umierać bakterie jak woda jest natleniona to pierwsze ?,a drugie: filtry są wyposażone w zasiewane wody z tego co wyczytałem o filtrach, parę razy ruszyć dłonią w przycisk i po problemie ,O bardziej szczegółowe odpowiedzi trzaba poczekać na chemika :mrgreen:
Ostatnio edytowano 24 lip 2014, 08:24 przez kuubaw, łącznie edytowano 2 razy

kuubaw
Zainteresowany tematem

Posty: 262
Dołączył: 28 gru 2012, 18:23
Miasto: małopolska

24 lip 2014, 08:08 Re: Bomba biologiczna  (#7)  

Czy kubełek filteruje wodę czy filtruje? Filtry, czy filtery?... Jak możecie tak kaleczyć język polski i to jeszcze w dziedzinie własnego hobby, gdzie wydawać by się mogło, że terminologia podstawowych pojęć jest tak powszechnie znana?

Avatar użytkownika
MikołajW
Znający temat

Posty: 1357
Dołączył: 14 paź 2008, 21:47
Miasto: Bydgoszcz

24 lip 2014, 08:23 Re: Bomba biologiczna  (#8)  

Wy poważnie z tym, że wyłączacie filtry na noc? :shock:

Avatar użytkownika
Kordek
Stały bywalec

Posty: 375
Dołączył: 04 sie 2005, 18:02
Miasto: k/Zakopanego

24 lip 2014, 10:42 Re: Bomba biologiczna  (#9)  

filtr musi działać non stop aby spełniał swoją funkcję podstawową czyli zapewnienia stabilności biologicznej w zbiorniku.
bakterie nitryfikujące żyją w warunkach tlenowych, po przymusowej przerwie w działaniu filtra woda w nim będzie bardzo uboga w tlen i przez to część bakterii zginie ale raczej nie nastąpi to w czasie godziny...wydaje mi się że raczej ponad4h.
co do sumpa...ma on otwartą budowę a więc pomiędzy wodą a powietrzem będzie zachodziła wymiana gazowa, co raczej spowoduje że wszystkie destrukcyjne procesy będą następowały dużo wolniej...
procesy gnilne w filtrze mają miejsce cały czas, jednak w "stojącym" filtrze następują bardzo szybko...
wydaje mi się że taki filtr po dłuższym postoju w pierwszym momencie wypluje znaczne ilości szkodliwych substancji zwłaszcza amoniaku, co może być niekorzystne dla zbiornika. jednak z własnych obserwacji gdzie z powodu remontu linii niskiego napięcia były przez tydzień prawie 10h braki prądu zbiornik działał normalnie, chociaż zapobiegawczo w tym czasie starałem się podmieniać większe ilości wody co 2dni...

Dadario
Stały bywalec

Posty: 330
Dołączył: 27 lut 2014, 20:44

24 lip 2014, 11:57 Re: Bomba biologiczna  (#10)  

To poważnie filtr zewnetrzny ma chodzic non stop. Ja prawie zawsze na noc wyłączam. To w takim razie mam dolac bakteri do akwarium? ? Lub do filtra ???

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

24 lip 2014, 12:09 Re: Bomba biologiczna  (#11)  

Podłącz do prądu i niech chodzi cały czas. A teraz powiedz jaka jest przyczyna, że wyłączasz go na noc?

Avatar użytkownika
Kordek
Stały bywalec

Posty: 375
Dołączył: 04 sie 2005, 18:02
Miasto: k/Zakopanego

24 lip 2014, 16:02 Re: Bomba biologiczna  (#12)  

By ryby mogly spokojnie spac w nocy. To dolac bakteti w takim razie ??

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

24 lip 2014, 16:19 Re: Bomba biologiczna  (#13)  

Jak długo był wyłączony filtr przez noc? Może go najpierw wypłukaj. Bakterie możesz dać raczej nie zaszkodzą.

Avatar użytkownika
Kordek
Stały bywalec

Posty: 375
Dołączył: 04 sie 2005, 18:02
Miasto: k/Zakopanego

24 lip 2014, 17:40 Re: Bomba biologiczna  (#14)  

dariuszmachander napisał(a):By ryby mogly spokojnie spac w nocy.


Ale jazda. :mrgreen:

Anonim 35279


24 lip 2014, 17:44 Re: Bomba biologiczna  (#15)  

:lol: :lol: :roll:

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

24 lip 2014, 17:47 Re: Bomba biologiczna  (#16)  

Kordek napisał(a):Wy poważnie z tym, że wyłączacie filtry na noc? :shock:


Dawno temu w moim LT filtry wewnętrzne czyli sam koszyk z gąbki w nocy nie pracowały i zbiornik miał się super. :wink:

Filtra biologicznego nie było.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

24 lip 2014, 18:24 Re: Bomba biologiczna  (#17)  

Kordek napisał(a):Jak długo był wyłączony filtr przez noc? Może go najpierw wypłukaj. Bakterie możesz dać raczej nie zaszkodzą.



okolo 10 godzin

Avatar użytkownika
dariuszmachander
Znający temat

Posty: 1644
Dołączył: 30 maja 2014, 11:31

24 lip 2014, 19:37 Re: Bomba biologiczna  (#18)  

Weder 20 lat temu to się różne rzeczy robiło ;-) Filtr wewnętrzny to inaczej jak się wyłącza. Kubełka raczej co dzień na 10 godzin bym nie wyłączył. Czasem przy pod mianie jak się włączy po paru minutach potrafi wypluć trochę syfu. A ty wyłączasz na noc? ;-)
Ostatnio edytowano 31 lip 2014, 21:48 przez Kordek, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Kordek
Stały bywalec

Posty: 375
Dołączył: 04 sie 2005, 18:02
Miasto: k/Zakopanego

24 lip 2014, 22:07 Re: Bomba biologiczna  (#19)  

to moze zadam pytanie troche z innej strony. Skoro naruszony jest temat on/off filtra to co mam zrobic po czyszczeniu filtra aby nie wypluwal tyle syfu do akwarium. Obecine to pierwsze co ok 1 litr idzie spowrotem do wiadra, reszta juz normalnie prcuje ale zawsze cos tam wlatuje przez 1h

Avatar użytkownika
risen28
Stały bywalec

Posty: 426
Dołączył: 07 mar 2013, 23:26

24 lip 2014, 22:16 Re: Bomba biologiczna  (#20)  

risen28 napisał(a):to moze zadam pytanie troche z innej strony. Skoro naruszony jest temat on/off filtra to co mam zrobic po czyszczeniu filtra aby nie wypluwal tyle syfu do akwarium. Obecine to pierwsze co ok 1 litr idzie spowrotem do wiadra, reszta juz normalnie prcuje ale zawsze cos tam wlatuje przez 1h


Przed uruchomieniem filtra owijam wylot wody watą akwarystyczną. Na ok 1 min. Cały syf zostaje na wacie.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Dający do myślenia eksperyment. Filtracja biologiczna

    Jeżeli komuś nie chce się czytać całości (a warto), można przejść do ostatniej strony: https://www.golias.net/akvaristika/experiments-nitrification.php Żeby zachęcić Was do nurkowania dodam, że filt...

    Wyświetlenia: 3442 | Odpowiedzi: 8 czytaj więcej...

  • Filtracja Biologiczna w akwarium.

    Witam, pisze bo chciałbym uporządkować sobie kilka spraw związanych z filtracją biologiczną. Jeśli zastosowałbym w akwarium 300l filtr jbl e1901/2 i dołorezyłbum prefiltr z hw np: 603 to mam 15l medió...

    Wyświetlenia: 941 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • Gąbka biologiczna

    Witam teraz mam pytanie odnośnie gąbek. Ponieważ drugi kosz chce zapełnić gąbką czyli wkładem biologicznym. I nie wiem czy wziąć jedną gradacje czy może 3 różne i umieścić w jednym koszu. ??...

    Wyświetlenia: 782 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Filtracja biologiczna a glony

    Witam. Chciałbym żebyście pomogli mi wyjaśnić pewną rzecz. Mam aktualnie plagę glonów nitkowatych i znajomy dał mi kilka rad. Chciałbym się upewnić, że te rady mają sens, bo jak dla mnie wydają si...

    Wyświetlenia: 14250 | Odpowiedzi: 116 czytaj więcej...

  • Filtracja biologiczna

    Czytam często na forach,że ważna w akwarium jest filtracja biologiczna,ale jak ją osiagnąć? Mam filtr wewnętrzny Biofilter FS - 100 Aquael.Ja dla mechanicznej stosuję JBL Symec XL Filterwatte-komor...

    Wyświetlenia: 393 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Równowaga biologiczna

    Witajcie. Proszę Was o poradę. Wystąpił u mnie problem sinic, który skutecznie zwalczyłem erytromecyną. Jednak zwalczając cyjanobakterie wybiłem większość pozytecznych bakterii i nastąpiło zachwiani...

    Wyświetlenia: 2172 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 218 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.