Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Wyliczenia K2SO4 - kalkulator Estimative Index ?



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



Poszukuję potwierdzenia moich wyliczeń wg. kalkulatora EI. A mianowicie chodzi tylko i wyłącznie o siarczan potasu K2SO4. Mam sole 100g i rozrabiam to w 1 litrze wody destylowanej (od czego zależy ta ilość wody? - od uzyskanego stężenia ?). Podając codziennie 3 ml tego roztworu otrzymam właściwy poziom potasu w akwarium (około 25mg/l). Do podmian nie podaje wtedy roztworu. Akwarium ma 126 litrów i podmiana co tydzień 30 litrów czyli około 24%. Dobrze myślę. Wiem, że temat o wyliczeniach pojawił się na forum, ale czym więcej o tym czytam tym mniej wiem :mrgreen:

Anonim 35279


Ilośc wody zależy od Ciebie. Lepiej rozrobić mniej np: 500ml.
100g rozpuszczone w 1000ml daje roztwór, którego 1ml podniesie stężenie w 126l o 0,356mg/l.
Jeżeli chcesz mocniejszy to rozpuśc te 100g w 500ml. Uzyskasz wtedy wzrost o 0,714mg/l

Avatar użytkownika
SpiritWalker
Zainteresowany tematem

Posty: 172
Dołączył: 14 lut 2014, 12:42

SpiritWalker napisał(a):Ilośc wody zależy od Ciebie. Lepiej rozrobić mniej np: 500ml.
100g rozpuszczone w 1000ml daje roztwór, którego 1ml podniesie stężenie w 126l o 0,356mg/l.
Jeżeli chcesz mocniejszy to rozpuśc te 100g w 500ml. Uzyskasz wtedy wzrost o 0,714mg/l

Chyba zapomniałeś o pojęciu rozpuszczalności. W 500ml w życiu się nie rozpuści 100g. Powstanie roztwór przesycony. Oczywiście mowa o temperaturze pokojowej.

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

Nie zapomniałem, tylko nie zdawałem sobie z tego sprawy.
Ja rozpuszczam: Kalium - Potassium
K2SO4 - ~45g K2SO4 rozpuścić w 500ml a otrzymamy roztwór, którego 10ml/100L podniesie K o 4ppm
Nitro
~82g KNO3 rozpuścić w 500ml a otrzymamy roztwór, którego - 10ml/500L podniesie NO3 o 2ppm i K o 1,3ppm

Avatar użytkownika
SpiritWalker
Zainteresowany tematem

Posty: 172
Dołączył: 14 lut 2014, 12:42

Właśnie z tym rozpuszczaniem jak w "którymś" kalkulatorze wpisywałem 100g na 500ml to wynik był na czerwono a jak w 1000ml to było ok. Więc dlatego napisałem że rozpuszczę w 1000ml. Ale nie przeczę że 500ml się nie rozpuści. Czyli reasumując moje wyliczenie jest dobre ?

Anonim 35279


Właśnie z tym rozpuszczaniem jak w "którymś" kalkulatorze wpisywałem 100g na 500ml to wynik był na czerwono a jak w 1000ml to było ok. Więc dlatego napisałem że rozpuszczę w 1000ml. Ale nie przeczę że 500ml się nie rozpuści. Czyli reasumując moje wyliczenie jest dobre ?

Anonim 35279


Wyliczenia ok. Ja jednak rozpusciłbym 50g w 500ml. Jak zrobisz 100g na 1000ml to starczy na 47 tyg, a przecież potas masz tez z kno3.

Avatar użytkownika
SpiritWalker
Zainteresowany tematem

Posty: 172
Dołączył: 14 lut 2014, 12:42

A jak często podawać dawki tzn. jak lepiej, jedną czy podzielić na kilka mniejszych? Podmiana wody co tydzień w piątek i w tym dniu podawany nawóz. (jedna dawka zalecana przez producenta). Wtedy też podać k2so4 w pełnej dawce czy podzielić ?

Anonim 35279


A co to za nawóz podajesz? Czy on nie zawiera potasu?

Ja podaje potas z reszta makro naprzemiennie z mikro a 7 dzien wolny.

Avatar użytkownika
SpiritWalker
Zainteresowany tematem

Posty: 172
Dołączył: 14 lut 2014, 12:42

Nawóz to AZOO Plant Premium (podawany w sumie co 4 dni wg. zaleceń producenta) na pewno zawiera potas, ale mam dużo roślin i ostatnio sagittaria robi się lekko żółta więc pomyślałem że podam dodatkowy potas. Potas podawałem właściwie od początku założenia akwarium lecz jak zacząłem podawać AZOO to przestałem dawkować potas. Ze wzrostem roślin jest większe zapotrzebowanie na składniki a nie chcę przekraczać dawek producenta. Dlatego dodatkowy potas ma być połową zalecanej całkowitej dawki. To w sumie co ile go podawać ?

Anonim 35279


Troszku to pogmatwane. Ferka ma w ofercie potas i wychodzi bardzo ekonomicznie więc chyba postawię na prostotę :mrgreen: 1ml dziennie i po kłopocie.

Anonim 35279


Co się tak uparłeś na ten potas? Jest tu na forum watek o Twoich nawozach, w którym sam pisałeś. Już w pierwszych kilku postach jest o niskim azocie w tych nawozach i o sporej ilości potasu.
Takie gotowce all in one jak na przykład Vimi mają dużo potasu.

Robiłeś testy no3?

Avatar użytkownika
SpiritWalker
Zainteresowany tematem

Posty: 172
Dołączył: 14 lut 2014, 12:42

Niestety nie mam testu. W akwarium jest 30 rybek i ponad 100 krewetek więc one "powinny" dostarczyć produkty których brakuje w nawozie AZOO. Dlatego moje podejrzenie padło na potas, który przestałem podawać w chwili rozpoczęcia podawania pełnego nawozu. Tylko sagittaria jest "lekko blada - mniej zielona", ale mam tak od 2 tygodni dopiero.

Anonim 35279












Powiązane tematy
  • Kalkulator Zulix-a VS fotometr Exaqua

    Witam Mikołaj (na spółkę ze mną) w tym roku był bardzo łaskawy dla mnie i mam nową "zabawkę" fotometr Zoolek Exaqua Pro3 z zestawem testów pod rośliny. Jako, że od jakiegoś czasu robię sobi...

    Wyświetlenia: 2968 | Odpowiedzi: 18 czytaj więcej...

  • Zielona tropica, kalkulator, wysokie NO3 - głupoty?

    Mam dwa zbiorniki: kostka 27l, żwirek kwarc. barwiony i zwykły piasek. Trochę kulek gt i kapsułek w podłożu (głęboko!) - https://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarystyka/galeria/027l-green-oasis-d...

    Wyświetlenia: 4460 | Odpowiedzi: 11 czytaj więcej...

  • Kalkulator nawozów

    http://calc.petalphile.com/ Bardzo ciekawa sprawa, uwzględnia również gotowe nawozy (łącznie z ADA na podstawie analizy Toma Barra). Chyba najlepszy kalkulator do tej pory, a już na pewno najfajnie...

    Wyświetlenia: 21643 | Odpowiedzi: 51 czytaj więcej...

  • Kalkulator do nawozów Qualdrop

    Dobry wieczór! Czy tam dzień dobry :D Kupiłem nawozy Qualdrop i na ich stronie znajduje się taki prosty kalkulator pomagający w ustaleniu dawek poszczególnych preparatów. Z mojego dotychczasowego...

    Wyświetlenia: 2061 | Odpowiedzi: 1 czytaj więcej...

  • Kalkulator nawożenia NPK (Excel)

    Witam serdecznie. Przeszukując internet i kolejne fora akwarystyczne w poszukiwaniu upragnionej odpowiedzi na odwieczne pytanie "ILE NAWOZIĆ I JAK CZĘSTO ABY NIE ZACHWIAĆ W AKWARIUM STOSUNKÓW NPK...

    Wyświetlenia: 4115 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • KNO3, KH2PO4, K2SO4- jaki producent/sklep w UK lub PL

    Witam, używam u siebie makro, które nabywałem od osoby która chwilowo zamknęła swój "domowy sklepik" i poszukuję sprawdzonego producenta lub sprzedawcy (UK lub Polska) który ma w swojej of...

    Wyświetlenia: 1336 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...

  • CSM+B i K2SO4 na 30l

    Witam temat pewnie z 1000000 albo i więcej przerobiony ale jak czytam to mętlik mam w tych wyliczeniach pewnie na forum są tacy co z akwarium nie mają problemów więc proszę o prostą pomoc z konkretn...

    Wyświetlenia: 761 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Program do nawożenia i Estimative Index - Android

    Witam wszystkich ponownie :) Swego czasu przy udziale spidera napisałem program do EI, który paru z Was używało i chyba nadal używa. W chwili obecnej prowadzę prace nad aplikacją dla Androida do zarz...

    Wyświetlenia: 13655 | Odpowiedzi: 40 czytaj więcej...

  • NH4NO3 - kalkulator Zulixa

    Witam. Który z wyników brać pod uwagę, przy tam ustawionych dawkach w kalkulatorze Zulixa jeśli chodzi o NH4NO3. calc.jpg Czy mam brać po uwagę ten wynik z tabelki "Dozowanie MAKRO podstaw...

    Wyświetlenia: 2182 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Metoda nawożenia Estimative index - ustalenie dawek soli

    Chciałbym prosić o pomoc obilczeniu dozowania dziennej dawki soli, przy użyciu metody EI na akwarium 54 litry.

    Wyświetlenia: 1107 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Wojak_Szwejk i 423 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.