Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Technika » Nawożenie i chemia wody


Zbijanie wysokiego NO3...



Metody nawożenia roślin akwariowych. Analiza parametrów wody i dobór właściwych preparatów.



24 paź 2014, 13:36 Zbijanie wysokiego NO3...  (#1)  

Witam szanownych forumowiczów i forumowiczki

Do rzeczy. Chcę zbić NO3 (40-50mg/l) w moim akwarium. Chcę to zrobić poprzez podawanie PO4(2 mg/l) oraz K(nie wiem). Roślinność mam gęsto porastającą akwarium rosną w miarę szybko ale pojawiły się zielenice.

Nawozy będę podawał z soli. Z solami otrzymałem także kalkulator, który wylicza mi dawki dzienne oraz tygodniowe dla mojego akwarium.

Pytanie czym mam się sugerować w wyliczaniu ilości nawozów.
Jeśli chce osiągnąć 4mg/l PO4 to czy mam wlać w jednej dawce tyle nawozu by od razu w akwarium było 4 mg/l czy też może podzielić tę dawkę na tydzień czasu?

I drugie pytanie w jakiej ilości podawać K gdy mam tak dużo NO3 aby nie pojawiły się problemy. Logicznie myśląc gdy miałbym utrzymać stosunek NPK 1:10:20 to przy NO3 wynoszącym 40-50mg/l musiałbym mieć 80-100mg/l potasu????

gierek
Poznaje temat

Posty: 128
Dołączył: 24 paź 2014, 13:33

24 paź 2014, 22:04 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#2)  

A skąd taki duży azot ?

Avatar użytkownika
pagu
Znający temat

Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

24 paź 2014, 22:21 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#3)  

gierek napisał(a): I drugie pytanie w jakiej ilości podawać K gdy mam tak dużo NO3 aby nie pojawiły się problemy. Logicznie myśląc gdy miałbym utrzymać stosunek NPK 1:10:20 to przy NO3 wynoszącym 40-50mg/l musiałbym mieć 80-100mg/l potasu????


Przestaw albo literki z NPK na PNK albo 1:10:20 na 10:1:20, bo w tej wersji, którą wstawiłeś to spore problemy byś miał w akwarium ;)

Najprostszym sposobem bez kombinowania i podbijania fosforu i potasu jest spora podmianka wody i ograniczenie nawożenia NO3, wtedy NO3 spadnie a skoro masz go tak dużo to warto sprawdzić dlaczego tak się dzieje. Przyczyn może być kilka, najważniejsze to: duży poziom NO3 w wodzie, którą podmieniasz albo duża ilość rybek, które produkują dodatkowo NO3

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków

25 paź 2014, 00:53 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#4)  

gierek napisał(a):Witam szanownych forumowiczów i forumowiczki

Do rzeczy. Chcę zbić NO3 (40-50mg/l) w moim akwarium. Chcę to zrobić poprzez podawanie PO4(2 mg/l) oraz K(nie wiem). Roślinność mam gęsto porastającą akwarium rosną w miarę szybko ale pojawiły się zielenice.

Nawozy będę podawał z soli. Z solami otrzymałem także kalkulator, który wylicza mi dawki dzienne oraz tygodniowe dla mojego akwarium.

Pytanie czym mam się sugerować w wyliczaniu ilości nawozów.
Jeśli chce osiągnąć 4mg/l PO4 to czy mam wlać w jednej dawce tyle nawozu by od razu w akwarium było 4 mg/l czy też może podzielić tę dawkę na tydzień czasu?

I drugie pytanie w jakiej ilości podawać K gdy mam tak dużo NO3 aby nie pojawiły się problemy. Logicznie myśląc gdy miałbym utrzymać stosunek NPK 1:10:20 to przy NO3 wynoszącym 40-50mg/l musiałbym mieć 80-100mg/l potasu????



Z tego co tu przeczytałem to Ty nie chcesz zbijać żadnego No3 tylko wyrównać jego stosunek do Po4. Bo raczej podawanie Po4 ci go nie zmniejszy :D . A nie robiąc z No3 nic to samo też tak szybko nie spadnie.

maciekkr Bardzo dobrze ci podpowiada :!:
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

25 paź 2014, 08:47 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#5)  

weder moim celem jest zbicie NO3, czytałem na forach,że jeśli ma się wysoki NO3 to trzeba podać więcej PO4 wtedy rośliny zaczną wchłaniać nawozy i trzeba podać tyle tego PO4 aby uzyskać stosunek NPK 10:1:20. Oczywiście trzeba też podawać K dlatego pytam w jakich ilościach?

maciekkr oczywiście stosunek powinien być NPK 10:1:20.

Stosowałem już podmiany wody. Podmieniłem 3x w ciągu tygodnia 30% wody w akwarium a NO3 wraca na swój poziom na następny dzień. W kranowej wodzie poziom NO3 wynosi 5 mg/L.
Akwarium mam 100L a rybek mam około 40. Mieczyki, molinezje, 4 kiryski. Połowa rybek to rybki małe, młode...

gierek
Poznaje temat

Posty: 128
Dołączył: 24 paź 2014, 13:33

25 paź 2014, 08:54 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#6)  

No ale od kiedy wystartowałeś akwa jakie masz podłoże , czy dawałeś ostatnio jakieś kapsułki , daj więcej info o zbiorniku bo jak pisze weder lanie na opór po4 nic nie da rośliny taż mają ograniczone możliwości .
tu trzeba wyeliminować przyczynę podbijania no3 i tyle .

Avatar użytkownika
pagu
Znający temat

Posty: 1752
Dołączył: 20 wrz 2011, 17:54

25 paź 2014, 09:45 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#7)  

Znajdę chwile to opiszę mój baniak i co przy nim robiłem do tej pory.

gierek
Poznaje temat

Posty: 128
Dołączył: 24 paź 2014, 13:33

25 paź 2014, 10:19 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#8)  

gierek napisał(a):weder moim celem jest zbicie NO3, czytałem na forach,że jeśli ma się wysoki NO3 to trzeba podać więcej PO4 wtedy rośliny zaczną wchłaniać nawozy i trzeba podać tyle tego PO4 aby uzyskać stosunek NPK 10:1:20. Oczywiście trzeba też podawać K dlatego pytam w jakich ilościach?

maciekkr oczywiście stosunek powinien być NPK 10:1:20.

Stosowałem już podmiany wody. Podmieniłem 3x w ciągu tygodnia 30% wody w akwarium a NO3 wraca na swój poziom na następny dzień. W kranowej wodzie poziom NO3 wynosi 5 mg/L.
Akwarium mam 100L a rybek mam około 40. Mieczyki, molinezje, 4 kiryski. Połowa rybek to rybki małe, młode...

To skoro Twoim celem jest zbicie NO3 to po prostu to zrób ;) Nie baw się w dostosowanie właściwego poziomu P i K gdy masz NO3 na tak wysokim poziomie, bo nagle gdyby NO3 skoczyło na 100 ppm może okazać się, że fosforu powinieneś mieć 10 ppm. Pierwsze co bym zrobił to podmieniał wodę dotąd aż zszedłbym do 15-20 ppm NO3 a następnie znalazłbym przyczynę tak wysokiego podbijania azotu w wodzie.
Ja w akwarium 102 litry mam również około 40 rybek ale w przeciwieństwie do Twoich rybek są to bardzo małe rybki takie jak: bystrzyki, neonki, razbory, 6 otosków oraz krewetki Red Cherry i używając wody RO do podmian nie muszę praktycznie lać azotu do akwarium bo to załatwiają mi rybki. Jedyne co podaję to carbo, fosfor, mikro Intermagu oraz bakterie po każdej podmiance.
Napisz jeszcze jaką masz filtrację w akwarium.

maciekkr
Zainteresowany tematem

Posty: 217
Dołączył: 14 kwi 2014, 11:54
Miasto: Kraków

25 paź 2014, 10:50 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#9)  

Ewentualnie, można wrzucić trochę rogatka do akwarium. Z tym, że on "wyssie" wszystko.
Niestety, ale molinezje i mieczyki to straszne syfiarze są, "guanoroby" bym powiedział :P
I stosunkowo duże rybki, tak jak kolega wcześniej napisał.
Pozdrawiam :)
PS. A mam jeszcze pytanie, skoro masz taki wysoki azot, to czy nie masz problemu z zielenicami?

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

25 paź 2014, 11:02 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#10)  

mrgibbass napisał(a):PS. A mam jeszcze pytanie, skoro masz taki wysoki azot, to czy nie masz problemu z zielenicami?

Kolega napisał, ze ma problem z zielenicami, jak czytasz :o

mrozowski
Poznaje temat

Posty: 76
Dołączył: 03 lip 2014, 14:35

25 paź 2014, 11:21 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#11)  

mrozowski napisał(a):
mrgibbass napisał(a):PS. A mam jeszcze pytanie, skoro masz taki wysoki azot, to czy nie masz problemu z zielenicami?

Kolega napisał, ze ma problem z zielenicami, jak czytasz :o


Normalnie czytam, a co Twoja wypowiedź wniosła do tematu poza niepotrzebnym spamem?
To, że pojawiły się zielenice to ok, pojawiają się przecież w zbiornikach praktycznie zawsze w jakichś ilościach, moje pytanie dotyczyło tego, czy ma problem z zielenicami, czyli czy nie "obrasta" mu wszystko, czytaj może ze zrozumieniem.
Nikt nie zapytał, czym to mierzone było, stąd wynikło moje pytanie. Przy takim poziomie azotu powinien być ich wysyp. Nawożąc z soli również mam miejscami zielenicę, do pewnego stopnia jej obecność toleruję.
Ewentualnie można się jeszcze nad jedną rzeczą zastanowić - czy aby nic nie zdechło tam i sobie spokojnie leży i się rozkłada, skoro po podmianie problem powraca.

Rozumiem, że nabijanie postów z przytykami?

Avatar użytkownika
mrgibbass
Aktywny użytkownik

Posty: 607
Dołączył: 09 sty 2014, 11:25
Miasto: Kraków

25 paź 2014, 12:14 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#12)  

gierek napisał(a):weder moim celem jest zbicie NO3, czytałem na forach,że jeśli ma się wysoki NO3 to trzeba podać więcej PO4 wtedy rośliny zaczną wchłaniać nawozy i trzeba podać tyle tego PO4 aby uzyskać stosunek NPK 10:1:20. Oczywiście trzeba też podawać K dlatego pytam w jakich ilościach?

maciekkr oczywiście stosunek powinien być NPK 10:1:20.

Stosowałem już podmiany wody. Podmieniłem 3x w ciągu tygodnia 30% wody w akwarium a NO3 wraca na swój poziom na następny dzień. W kranowej wodzie poziom NO3 wynosi 5 mg/L.
Akwarium mam 100L a rybek mam około 40. Mieczyki, molinezje, 4 kiryski. Połowa rybek to rybki małe, młode...


Obsada jaką masz może być tego powodem. Ryby żyworodne i ich przemiana materii oraz ilość jaką ich masz na zbiornik 100l .Bo inaczej nie można tego tłumaczyć aby z 5ppm na starcie robiło się 50ppm.
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

26 paź 2014, 21:43 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#13)  

Witam. Mam chwilę więc opisze mniej więcej sytuację w akwarium.

Mam problem z zielenicami obrastają mi szczególnie starsze liście.
W baniaku jest wysoki poziom NO3 (40-50mg/L) ale i PO4 utrzymuje się na poziomie 2mg/L nawet gdy nie podaję tego nawozu.

Rośliny rosną ale wyglądają nieciekawie. Mają np. opadnięte, pofalowane liście(zjawisko to zintensyfikowało się w tym tygodniu podejrzewam, że mogłem przeholować z PO4 i K)albo wytwarzają dużą ilość korzeni w części zielonej jakby korzenie w podłożu im nie wystarczały.

Akwarium wystartowało pół roku temu. Jako podłoże zastosowałem Floran Start + żwir na wierzch.

Filtr to Crystal-Flo 40 w środku jest: ceramika, biobale oraz gąbka i wata akwarystyczna. Filtr prędzej pracował w "zwykłym" akwarium ogólnym przez rok, także już na początku był dojrzały.(włączony 24/7)

Podaję CO2 z butli.

Oświetlenie wynosi 72 Wat (10 H dziennie)

Rybek mam może i więcej niż 40 bo mnożą się strasznie, mam też duża ilość ślimaków (takie małe nie wiem jak się nazywają) przy każdej podmianie staram się je wyławiać z akwarium ale mam wrażenie, że to syzyfowa praca.

Wyczytałem na forach, że za zielenice może odpowiadać duża ilość micro w wodzie. Od dwóch tygodni podawałem tylko po 2mg/l Easy-Life Profito na tydzień. Zielonego pyłu jakby mniej ale dalej jest, a na dolnych partiach roślin pojawiły się zżółknięcia i małe dziurki.

Dwa tygodnie temu podałem, także 10 kapsułek Ferka Rosetta mając nadzieję ... tak prawdę mówiąc to nie wiem dlaczego je podałem ...

Hmm co jeszcze mam napisać .... pomóżcie proszę bo chyba trochę się z tym wszystkim pogubiłem. Od czego tu zacząć ... ?

Pozdrawiam.

gierek
Poznaje temat

Posty: 128
Dołączył: 24 paź 2014, 13:33

26 paź 2014, 22:08 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#14)  

Podając kapsułki ferki w odpowiedniej ilości zasilisz dobrze podłoże. To jest dobra droga ja podałbym zalecaną dawkę kapsułek na całe podłoże i przez jakiś czas odstawił w 100% No3 i Po4 oraz mikro rośliny sobie pociągną z gleby co im potrzebne a glony na pewno na tym ucierpią. Do wody dawałbym tylko potas i węgiel w płynie. Właśnie tak prowadzę swoje Ht nawożenie opieram na maksymalnym zasileniu podłoża z minimalną dawką N i P do słupa wody. Do wody podaję tylko pełną dawkę potasu i węgla w płynie.

Możesz zobaczyć jak prowadzi się zbiornik w oparciu o tego typu nawożenie w linku do 144l :wink:
Nie udzielam porad na PW.
https://www.youtube.com/watch?v=aD4SdwjW8g8
https://www.youtube.com/watch?v=_VvspUYMeWk

Zanim zastosujesz się do czyjejś rady zobacz jak to wygląda w zbiorniku u osoby która Ci radzi. Unikaj porad ludzi którzy zbiornik roślinny widzieli na zdjęciu a jest tu kilku takich.

Avatar użytkownika
weder
Z dużym doświadczeniem

Posty: 5268
Dołączył: 24 lut 2012, 22:59
Miasto: Gdynia

Wspieram stronę kontem Premium

27 paź 2014, 18:45 Re: Zbijanie wysokiego NO3...  (#15)  

Ok poczytam o twoim akwarium i jak coś będę pytał.

gierek
Poznaje temat

Posty: 128
Dołączył: 24 paź 2014, 13:33











Powiązane tematy
  • Luźna gadka o NO3 i PO4

    Ile tego azotu podawać jest rozmowa co w drugim temacie. Można w różny sposób podchodzic do nawożenia azotem i fosforem. Według internetu w akwarium rybnym NO3 może być za wysoko dlatego zaleca się po...

    Wyświetlenia: 567 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Testy pH, gH, kH, NO3, PO4, Fe i inne - temat dedykowany

    Witam. Jakich producentów testy na NO3, PO4, Fe warto kupić (dokładność pomiaru w stosunku do ceny i producenta) a od jakich trzymać się z daleka?. jakie mają zakresy pomiarowe (od ilu do ilu) i na il...

    Wyświetlenia: 162514 | Odpowiedzi: 395 czytaj więcej...

  • Nagły skok NO3 i NO2

    W jednym z moich akwariów 75L zapchał się miesiąc temu prefiltr podłączony do starego okrągłego Eheima o poj ok 3L. Wkłady też były zasyfiałe. Doszło wtedy do wzrostu NO2 (zaobserwowałem to po tym jak...

    Wyświetlenia: 1016 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...

  • Nawożenie pod wysokie NO3 i PO4

    Mam problem z wysokim NO3 i PO4 oraz dopasowaniem do tego nawożenia. W 70L akwarium trzymam ok 20 szt razbor Espei, 15 błyszczyków, starego zbrojnika oraz starą boję odziedziczone po szwagrze, ok 2 ot...

    Wyświetlenia: 796 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Test Zoolek NO3 - fakty i mity

    Witam. Ponieważ po internecie krążą różne opinie na temat testów Zooleka, postanowiłem sam sprawdzić, czy rzeczywiście jest aż tak zły jak są o nim opinie :) Przeprowadziłem "kalibrację" tes...

    Wyświetlenia: 31258 | Odpowiedzi: 106 czytaj więcej...

  • Stabilizacja NO3 do P04 - Retfild.

    Witam, Poproszę Was o pomoc. Baniaczek: 105l. Rośliny, rosną brak glonów. Zacząłem podawać sole fosforowe aby podnieść PO4 a zbić NO3. Co się udaje, celem jest współczynnik Retfilda. Chemia wody: K -...

    Wyświetlenia: 2998 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • No3/Po4

    Witam, jakiś doświadczony hodowca roślin wodnych jest wstanie powiedzieć mi dlaczego wszyscy mówią, aby lać No3 i Po4 w stosunku 10:1? za każdym razem kiedy tak robię woda na koniec tygodnia (przed po...

    Wyświetlenia: 1892 | Odpowiedzi: 5 czytaj więcej...

  • Zerowe NO3 w akwarium mimo nawożenia

    Witam, jestem początkującym akwarystom i mam spory problem z brakiem azotu w akwarium. Mimo nawożenia azotem tygodniowo nawet 15mg/l, ten ciągle wynosi równe 0. Pierwsze swoje akwarium założyłem 8 mi...

    Wyświetlenia: 8977 | Odpowiedzi: 34 czytaj więcej...

  • Bardzo wysokie NO3, problem.

    Witam. Mam problem z bardzo wysokim poziomem NO3. Zaczęło się od tego, że u dwóch ryb zauważyłem objawy posocznicy, ten problem ogólnie jest juz zażegnany, kupilem testy paskowe, zeby skontrolować wod...

    Wyświetlenia: 1655 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Który test, No2 czy No3, wyznacza poziom azotu w wodzie?

    Witam Jako że z chemii w podstawówce byłem noga więc mam pytanie. Którym testem, No2 czy No3 oznacza się poziom azotu w wodzie? A może czymś innym o którym nie wiem? Prosze o pomoc.

    Wyświetlenia: 3562 | Odpowiedzi: 13 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: KubaGsxR i 704 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.