Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Powrót po latach i kilka pytań



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Cześć,

chciałbym przywitać się z forumowiczami, gdyż pomimo tego, że kilka lat minęło już od mojej pierwszej rejestracji to po tak długiej rozłące z forum i samą akwarystyką czuję się tutaj jak kot :) wraz z nadejściem wiosny planuję powrócić do hobby, jednakże moja przerwa była tak długa, że nie bardzo mogę się odnaleźć w temacie teraz. Założyłem ten temat gdyż mam kilka dość ogólnych pytań a nie chcę za bardzo śmiecić na forum. Mam nadzieję, że pomożecie i nie odeślecie mnie do wyszukiwarki :)

1. Zauważyłem, że dość dużo zmieniło się w kontekście oświetlenia. Gdy kończyłem przygodę z akwarystyką to oświetlenie ledowe było gorącym tematem dyskusji na temat widma światła i tego czy rośliny będą przy tym świetle rosły :) dziś widzę, że LEDy to już norma, dlatego chciałbym pójść w tym kierunku. Pamiętam, przelicznik 0.5W/L przy oświetleniu świetlówkowym, dlatego interesuje mnie czy istnieje coś podobnego przy oświetleniu LEDowym? Coś tam znam się na elektronice, dlatego prawdopodobnie będę szukał rozwiązań DIY, aczkolwiek chętnie poznam ceny sklepowych lamp LEDowych, które pozwolą na hodowlę roślin typu Rotala Indica czy mały heniek. Moje akwarium na wymiary 100x50x45h.

2. W 225 litrowym akwarium z oświetleniem 0.75W/L używałem reaktora CO2. Ostatnio na różnych facebookowych stronach zauważam, że nawet przy zbiornikach wielkości >200L stosuje się dyfuzory umieszczane w akwarium. Czy stały się one na tyle wydajne, że można stosować pojedynczy dyfuzor wewnątrz takiego akwarium? Cały czas mówię o oświetleniu wg "starego przelicznika" wynoszące około 0.75W/L. Czy mógłby ktoś zaproponować jakiś sprawdzony dyfuzor do takiego akwarium? Bo to nie jest tak, że nie umiem czytać opisów parametrów takich dyfuzorów, jednakże tak jak w przypadku filtrów te parametry zapewne trzeba jakoś brać przez lupę.

To tyle na początek. Myślę, że to nie jedyne pytania jakie się tutaj pojawią ale za dużo wiedzy na raz też nie można :) Z góry dzięki za odpowiedzi !
George Best- Belfast Superboy!

Obrazek

Avatar użytkownika
psicho
Zainteresowany tematem

Posty: 241
Dołączył: 27 maja 2006, 20:42
Miasto: Tarnów

Hej,

Sam zrobiłem powrót do akwarystyki, aczkolwiek moje doświadczenie kiedy skończyłem było niezbyt wielkie, mało latek na liczniku i brak informacji jednak mnie wtedy pokonały. Teraz co prawda wciąż z problemami ale co nieco już o tematach ledów i rozpuszczania co2 się naczytałem.

1. W większości wszyscy polecają power ledy (z tym sposobem jest tu kilku ogarniętych forumowiczów), osobiście postawiłem zbiornik na lampach z pasków ledowych w profilu aluminiowym i rośliny rosną (co prawda mam problem z glonami, ale bym powiedział że raczej powiązane z odpowiednim naworzeniem). Co do przelicznika popularnie stosowany jest lumen na litr. Nie jest dokładnym odwzorowaniem, gdyż jest to miara ze względu na ludzki wzrok. Temat jest dużo szerszy i tu cię odeślę do rozmów na ten temat:
- Odwzorowania kolorów
- Dyskusja ogólna

A odnośnie lamp z pasków ledowych zdjęcia mam zamieszczone w temacie z podpisu, jak na moje potrzeby spełniają zadanie, ale możliwe, że jestem po prostu nieuświadomiony, w końcu mój zbiornik stoi niecałe 3 tygodnie. Jak również fakt, że nie posiadałem nigdy lampy ledowej kupnej, ani z powerledów.

2. Z dostępnej mi wiedzy, reaktory wciąż są wydajniejsze, ale podchodzimy pod tematy przepływu i jego obniżanie przez takowe przez co dyfuzory stały się popularniejsze, jednym odpowiada również mgiełka w akwarium, a inni chcą mieć bez bąbelków. Jeśli wciąż posiadasz reaktor i działa dalej to pozostałbym przy nim.

Niech się jeszcze inni z większą wiedzą wypowiedzą, żeby nie wyszło że piszę głupoty, a tak to powodzenia z nowym zbiornikiem.

Avatar użytkownika
Kwydin
Poznaje temat

Posty: 73
Dołączył: 31 lip 2016, 15:29

Dzięki !
George Best- Belfast Superboy!

Obrazek

Avatar użytkownika
psicho
Zainteresowany tematem

Posty: 241
Dołączył: 27 maja 2006, 20:42
Miasto: Tarnów











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Mąteusz179 i 379 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.