Wielki atlas roślin akwariowych - Christel Kasselmann już w języku polskim! KUP TERAZ







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Magazyn Akwarium nr 143



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



02 gru 2014, 13:36 Magazyn Akwarium nr 143  (#1)  

Obrazek



Zapraszamy do zapoznania się z treścią najnowszego numeru Magazynu Akwarium, Zeszytu Akwarystycznego i periodyka Akwarium... 
Obrazek

 Magazyn Akwarium nr 143
Drodzy Przyjaciele,

Za nami już większość ważniejszych targów i wydarzeń akwarystycznych. To znaczy będą, oczywiście, ale już w tym roku nie czekają nas większe wyjazdy. Mam na myśli takie, które odrywają nas od rutynowych zajęć na kilka dni i na które musimy się specjalnie przygotować: skompletować zestawy czasopism,  zarezerwować hotele, zamówić materiały promocyjne, poumawiać się na spotkania itp.



Jeszcze tylko wybory samorządowe i, w drugiej połowie listopada, wszystkie drukarnie będą do naszych usług. Tymczasem bardzo Wam dziękuję za  wyrozumiałość i cierpliwość w odniesieniu do opóźnień w wydawaniu MA. Nie chcę więcej snuć planów ani składać deklaracji, bo to się zawsze rozmija z życiem. Po prostu musimy się teraz bardziej postarać i tyle.



Bieżące wydanie MA zaczynamy od skrótu wydarzeń w całości dostępnych na kultowej stronie akwa-mania.mud.pl oraz relacji z Zoo-Botaniki. Zaraz po niej będziecie mogli zapoznać się z sylwetkami naszych tegorocznych laureatów Nagrody im. Darka Firleja. Piszą o sobie bardzo ciekawie. Potem  już opracowanie jednego z nich – Lechosława Łątki o dużych pielęgnicach z rodzaju Petrochromis - jak zwykle opisane własne doświadczenia świetnie udokumentowane materiałem fotograficznym.



Arowanę po raz trzeci i ostatni przedstawi Michał Malejko. Muszę przyznać, że to była prawdziwa przyjemność - współpraca z Michałem – chociaż, oczywiście, sporo czasu i pracy, bo autor mieszczka w USA, więc często się rozmijaliśmy (kiedy u nas dzień – tam noc). Przyjemność była głównie dlatego, że miałam poczucie  korespondowania z prawdziwym pasjonatem, oddanym miłośnikiem arowany, wręcz jej wielbicielem.



Kolejne materiały Pawła i Joanny Zarzyńskich o trawach akwariowych i pensetniku dwuokim przypomną urok starych dobrych nurzańców i nieocenionego w akwarium morskim „chelmona”. Zapraszam do lektury!

Hania Stepnowska - Wydawcaredakcja@magazynakwarium.pl Spis treści:
  • Stałe rubryki: W obiektywie Kocana, Aktualności, Listy do Redakcji, Produkty na rynku, Zapowiedzi

     
  • Lechosław Łątka: Tanganika w rozmiarze XL, czyli akwarium dla gatunków z rodzaju Petrochromis.

    Zagadnienia związane z hodowlą gatunków dużych ryb z rodzaju Petrochromis, tworzeniem zbiornika, żywieniem i rozmnażaniem. Opisy gatunkowe. 

     
  • Michał Malejko: Arowana – Asian dream, cz. 3: Rozmnażanie i choroby.

    Trzecia część opracowania znanego miłośnika arowan z omówieniem praktycznych zagadnień związanych z utrzymaniem, rozmnażanie i chorobami tych ryb. Opracowanie autorskie opierające się na własnych doświadczeniach. 

     
  • Joanna i Paweł Zarzyńscy: Trawy w akwarium – passé? Niekoniecznie!

    Akwarystyka roślinna: charakterystyka nurzańców – roślin akwariowych o pokroju traw. 

     
  • Joanna i Paweł Zarzyńscy: Pensetnik dwuoki, czyli... Chelmon rostratus.

    Akwarystyka morska: charakterystyka pensetnika dwuokiego.

     
  • Hubert Zientek, Krzysztof Kelman: Notropis chrosomus (Jordan, 1877) – niezwykły karpiowaty z USA. Charakterystyka słodkowodnej południowoamerykańskiej ryby Notropis chrosomus. Wymagania środowiskowe i akwariowe. Tarło i rozród. Odchów narybku.

Obrazek

Akwarium nr 5/2014 (160)
Szanowni Czytelnicy,



Do tej pory, od 2011 roku, wyszło w naszym wydawnictwie 18 numerów „małego" Akwarium. To okrągłe 3 lata. Bardzo się cieszyłam, kiedy sąd rejestrowy, jeszcze za czasów Darka Firleja, przyznał nam prawo do wydawania tego tytułu. Wtedy nie było łatwo i myśleliśmy sobie, że, jeśli nie będzie nas stać na wydawanie dużego magazynu, będziemy zawsze mieć w odwodzie to nieduże pisemko. I oto przykład na to, że życie i tak napisze własny scenariusz. Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy zaniechać planowania.



Nasze „małe" Akwarium miało służyć przede wszystkim hodowcom, poruszać tematy problemowe, dotyczące konkretnych gatunków ryb. Tymczasem, grupa akwarystów zarobkowo rozmnażających ryby, jaką znamy z wcześniejszego okresu historii pisma, znacznie się zawęziła. Wiele gatunków, wcześniej rozmnażanych w przydomowych hodowlach, obecnie się importuje najczęściej z dużych azjatyckich farm.



Oblicze polskiej akwarystyki się zmienia. Internet daje możliwości pozyskiwania okazów akwarystycznych w sposób łatwy - od innych akwarystów posiadających nadwyżki hodowlane ryb czy roślin. Wszystko to sprawia, że muszę rozważyć utrzymywanie tego niewielkiego, ale jednak kultowego dwumiesięcznika. Na razie mogę obiecać, że ukaże się jeszcze jeden jego numer – w grudniu.



Bieżące wydanie Akwarium rozpoczyna opracowanie o starym, dobrym glonojadzie syjamskim. Następnie - przekrojowy materiał o bystrzykach i, dalej, omówienie znanej pod angielskojęzycznym skrótem HITH choroby ryb. Kolejne tematy dotyczą wody – jej sterylizacji i twardości. I na koniec – encyklopedyczne opracowanie o krewetce zwanej „Blue Leg Poso".



Zapraszam do lektury!

Hania Stepnowska

p.o. Redaktora Naczelnego

redakcja@akwariumweb.pl

 

Spis treści:

  • Paweł Zarzyński - Glonojad syjamski – zapomniany oryginał
  • Karol Wnyk - Bystrzyk czy nie bystrzyk?
  • Choroby ryb akwariowych - dziurawica
  • Sterylizatory wody w akwarium
  • Ogólna czy węglanowa? Twardość wody w akwarium
  • Caridina caerulea – indonezyjska ślicznotka z niebieskimi nogami

     



Obrazek

Zeszyty akwarystyczne nr 55
Raki w akwarium

Raki – oryginalne skorupiaki słodkowodne o charakterystycznej budowie ciała wyrażającej się m.in. posiadaniem mocnych, masywnych szczypiec – budzą duże zainteresowanie akwarystów. Należą do nadrodziny Anomura w obrębie podrzędu Reptantia z rzędu dziesięcionogów (Decapoda).



Znanych jest ok. 500 gatunków tych skorupiaków i co roku są odkrywane i opisywane kolejne. Nadrodzina Anomura dzieli się na trzy rodziny: raki zamieszkujące północną półkulę Ziemi zalicza się do rodzin Astacidae i Cambaridae, zaś pochodzące z półkuli południowej do rodziny Parastacidae.



Przedstawiciele rodziny Astacidae zamieszkują niemal całą Europę (poza Hiszpanią i Półwyspem Skandynawskim), część Azji Mniejszej oraz zachodnią część Stanów Zjednoczonych i Kanady. Raki z rodziny Cambaridae opanowały środkową i wschodnią część kontynentu północnoamerykańskiego od Kanady po Karaiby, występują również w Japonii oraz wyspowo we wschodnich Chinach i we wschodniej części Rosji.



Członkowie rodziny Parastacidae zamieszkują Australię, Nową Zelandię, Nową Gwineę oraz okoliczne wyspy, Madagaskar i południową Afrykę, a także – wyspowo – wschodnie i zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej. W akwariach najczęściej hoduje się przedstawicieli rodzajów: Procambarus i Cambarellus (rodzina Cambaridae) oraz Cherax (rodzina Parastacidae).



dr n. wet. Joanna Zarzyńska

dr inż. Paweł Zarzyński


Avatar użytkownika
roslinyakwariowe.pl
roslinyakwariowe.pl

Posty: 4135
Dołączył: 27 mar 2011, 19:54
Miasto: Kraków

Wspieram stronę kontem Premium











Powiązane tematy
  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 199 | Odpowiedzi: 7 czytaj więcej...

  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 3272 | Odpowiedzi: 48 czytaj więcej...

  • Akwarium na nawozie ogólnym Vimi

    Postanowiłem postawić zbiornik na nawozach VImi. Naturalne czy krajobrazowe na dziko jak widać [emoji3] Vimi Reminamin Vimi all in One Vimi all in Red Akwarium nie jest jakieś super także zrozumie...

    Wyświetlenia: 2080 | Odpowiedzi: 24 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 800 | Odpowiedzi: 16 czytaj więcej...

  • Tygodniowe akwarium 60l

    Ave Takie pytanie. Tydzień temu założyłem akwarium LT. Podłoże Controsoil, filtr Fluval U2, świece na razie 5 godzin dziennie, woda kranowa plus uzdatniacz.Podawane bakterie Sera Bio Nitrivec,dzisiaj...

    Wyświetlenia: 376 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Zbrojnik terroryzuje akwarium

    Witam, Akwa 72l, 60cm długość, filtracja ultramax 1500. Obsada: 6 gupikow dorosłych i kilka sztuk narybku 4 danio 6 brzanek wysmuklych Kilka krewetek 1 zbrojnik pospolity... No i właśnie... Syn ż...

    Wyświetlenia: 253 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Tutorial ADA - zakładanie akwarium 120cm

    https://www.youtube.com/watch?v=852CI18Bv7Y Zapraszam do obejrzenia. Opis zbiornika: Autor: Naru Uchida Akwarium: ADA Cube Garden 120x50x50cm Oświetlenie: Solar RGB x 2 (8,5h na dobę) Filtracja:...

    Wyświetlenia: 345 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Filtracja do akwarium 450l

    czy w akwarium 450l 150x50x60 starczyłaby filtracja aquael ultramax 1500 i turbo 2000 pod skalary i mieczyki?

    Wyświetlenia: 659 | Odpowiedzi: 4 czytaj więcej...

  • Serwis akwarium - relaks z Green Aqua

    https://www.youtube.com/watch?v=rmGng5y_dS0 Zapraszam do obejrzenia i chwili reklaksu :)

    Wyświetlenia: 236 | Odpowiedzi: 0 czytaj więcej...

  • Oświetlenie 200l akwarium pomocy

    Witajcie, przeszukuje forum jednak nigdzie nie mogę znaleść precyzyjnej odpowiedzi, mam akwarium 200 litrów (100cm x 40cm x 50cm) w którym mam dosłownie kilka Alternanthera reineckii mini które na ośw...

    Wyświetlenia: 445 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 575 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.