Lista działów » Aktualności i ciekawostki


Akwarium w scianie - prośba o kilka rad



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



Witam. Forum obserwuje od pewnego czasu ale już niebawem nadejdzie czas na akwarium w zwiazku z tym kilka pytań do doświadczonych akwarystów.

Zacznę do tego ze kiedyś dawno temu rybki były ale za "małolata" więc wiedze raczej będe zdobywał. Czytam ile wlezie a z jednego textu wynika drugi itp.

Za około miesiąc jak remont dobiegnie ku końcowi będzie akwarium, miejsce przygotowane i nic innego tam nie będzie chyba ze mnie ktos odwiedzie od rybek na rzecz jakiegoś gada lub płaza ale watpię bo w domu jest jeszcze wścibski amstaff.

1.
60cm(szer.)x25(gł)x70(wys) troche nietypowe wiem ale takie akurat pasuje w ścianę:)
Może zmienić się albo wysokość na 60cm albo długość na 50cm ale tutaj tez macie zapewne doświadczenie co będzie lepsze.

Ogolnie ma to przypominac cos takiego jak poniżej z tym ze na zdjęciu za akwa sa drzwi a u mnie w odleglosci 4,5m będzie okno południowo zachodnie.

ec9k1c0jltezo.jpg
Zapożyczone z sieci
(56.76 KiB) Pobrane 957 razy



Głownie ma to wyglądać więc aranżacja będzie czasochłonna zapewne (mam już parę aranżacji bonsai więc tu tez dam sobie radę myslę)
Wiadomo roślinki i trochę rybek. Akwarium będzie miało około 75-80l więc za dużo ich pewnie nie będzie.
Czy 25 cm jesli chodzi o szerokośc to nie będzie mało? Poczatkowo miało byc 30cm ale zeszliśmy na 25.

2.
Jesli chodzi o stworzonka to chciałbym danio fluorescencyjne(?) bo ogólnie są dośc dobre dla poczatkujących (a za takiego się uwazam mimo że kiedyś tam było akwa raczej pozytywnie chodowane) Do tego zastanawiałem się nad 3-4 kiryskami na dno i 2-3 ampularium (podobno lubia dość twarda wodę żeby sobie skorupkę budować?). W późniejszym okresie jesli w ogóle fajnie byłoby kilka sztuk krewetek ale tutaj nie mam doświadczenia w ogóle. Poprawcie mnie jesli taki "mix" byłby niezbyt ewentualnie co czym zastąpic? Chciałbym zeby było jednak kolorowo ale w miare naturalnie. Raczej nie chciałbym np 4 gatunków po 5-6 szt rybek bo z tego co pamietam to lepsza jedna wieksza ławica niż totalny mix ale może się mylę.
Czy mając slimaki np mogę odpuscic sobie "glono-zjadacze"? Z nadmiarem zawsze sobie radziłem metoda "na sałate" więc liczebność slimaków umiem utrzymac na danym poziomie.

3.
Jesli chodzi o wystrój i rośliny to na pewno zeby zająć górna przestrzeń będzie "avatar" czyli pływające wyspy. Roślinność to raczej chyba mchy porastające "wyspy". Akwarium niby wysokie ale nie chce wysokich roslin. Także tak jak pisałem mchy i "trawy"
Raczej nie będzie korzeni chyba ze jakies 2-3 niewielkie w formie drzewka lub "wyrastające" ze skałek.
Czy dobierac rosliny pod ryby czy powinno się odwrotnie?

4.
"Tło" wewnętrzne będzie tylko na szybie przylegającej do ściany czyli na waskiej. Czy zorbienie tego ze styropianu i zaprawy (chyba jabardziej popularny ceresit ale moze coś jest bardziej warte uwagi) będzie ok? Ile to moczyć przed włożeniem do akwa?

5.
Pytanie odnośnie podmiany wody. Jak wspominałem miałem akwa i to 4-5 lat ale to było dobrych 10lat temu albo i wiecej więc ogólne zasady znam.
Przy takim wysokim baniaku oczywiście odsysając wodę odmulaczem z dna nową nalezałoby wlewac normalnie od "góry" czy lepiej ja wtłaczac np na połowie wysokości akwarium?


To tak na wstepie kilka pytań, choc może długich:), na pewno będzie ich więcej jeszcze przed i w trakcie ale w końcu wolałbym nie ukatrupiać niepotrzebnie żywych stworzonek bo po co? Jesli zły dział to przepraszam i prosze o przeniesienie ale przydałby sie dział dla początkujących, którego poniekąd nie znalazłem:(

peteypee
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 26 sie 2014, 11:44

Na wstępie ważna uwaga: 25cm to bardzo mało do dyspozycji przy manipulacji w tak wysokim akwarium. Danio to ławicowe ryby stadne, wymagają przestrzeni do rozpływania.

Jeśli mogę Cię od tego odwieźć - załóż normalne prostokątne akwarium pod ścianą - będzie o wiele lepszy efekt. Zbiorniki jak ten zaprezentowane na zdjęciu albo wyglądają nieciekawie, albo giną śmiercią naturalną po kilku tygodniach.

Zauważ, że nie znajdziesz w galerii wyróżnionych akwariów zbiorników wbudowanych w ściany - to nie przypadek.

Wyjątkiem są akwaria wbudowane w ścianę, za którą znajduje się zaplecze z filtracją, zestawem CO2, odprowadzaniem ciepła z oświetlenia i systemem automatycznej lub manualnej podmiany wody.

p.s. zbiorniki, które można oglądać z obu stron muszą być odpowiednio szerokie,
w przeciwnym razie zamiast wnętrza akwarium będzie rzucało się w oczy to za oknem.
Mógłbyś jednak zrobić część podwodną i wynurzoną - połączenie 2 światów.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12280
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

O widok za akwarium nie boję się bo przez większość dnia okno zasłonięte jest i tu mi się wydaję zę będzie ładna poświata ale to wszystko wyjdzie jak już baniak będzie stał i zanim się go zaleje to można będzie dużo pozmieniać lub ewentualnie tylna ściankę (od okna) przysłonić na stałe jakby była ściana.

"zwykłe" Akwarium to może w drugim pokoju ale na pewno w późniejszym czasie bo jednak spore to wydatki.

Co do rybek to ewentualnie jakieś mniej ruchliwe rozumiem bardziej nadawałyby się?
Początkowo myślałem o samych krewetkach ale nie wiem czy to dobry pomysł bo podobno nie są łatwe w hodowli a w ostateczności myślałem o typowym "holendrze" z minimum żyjątek. Ewentualnie 2 gatunki żeby były małe ławice ale na róznych poziomach przy czym 6-7 szt w ławicy to jednak mało mi się wydaję.

Wiem ze 25cm to mało i w pewnym sensie to jednak wyzwanie:)
Czy 30cm coś zmieni ? bo miejsce jest na 30cm bo tak początków miało być.

W ogóle odnośnie samego szkła to 8mm wystarczy przy takich gabarytach?
W którymś sklepie mi zaproponowano akryl ale raczej pomijając koszty odpada bo podatne na rysy i ciężko czyścic.




Ewentualnie wchodzi w grę jeszcze coś na co kobieta nie chciała sie zgodzić czyli:
- 3 akwaria 60x25x25/30 . Poniżej odręczny obrazek:) myslę ze wystarczający żeby pokazać o co chodzi;

moduł3x.jpg
(15.92 KiB) Pobrane 911 razy


Tylko nie wiem czy to by cos zmieniło?
Na plus że można by kilka rożnych gatunków co by mogło być ciekawe ale na spory minus jednak koszta bo każde akwa to osprzęt.

peteypee
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 26 sie 2014, 11:44

Moim zdaniem te 3 akwaria będą wyglądały ciekawiej i będziesz mógł wybrać różnych podopiecznych np. w jednym razborę galaxy w stadku w drugim któryś z gatunków neonķów w trzecim krewetki, możliwości jest dużo. Każde akwa z innym aranżem, pozostaje tylko kwestia radzenia sobie z trzema zbiornikami naraz oraz ukrycia całego osprzętu i okablowania bo w prezentowanym przez Ciebie układzie z 3 zbiornikami będzie ciężko.

KrzychuC
Początkujący

Posty: 4
Dołączył: 23 mar 2013, 10:44

Ja bym postawił normalny zbiornik tak jak Piotr radzi, dużo więcej możliwości aranżacji,łatwiejsza obsługa,napewno tez wiele tańsze.Imho akwarium w ścianie nie ma zalet żadnych.No ale ty(dziewczyna,żona) wybierasz.Te 3 akwaria juz są lepszym rozwiązaniem ale i tak niewygodne a pozatym wydaje mi się że po chwilowej ekscytacji projektem jak Cie akwarystyka wciągnie to szybko zmienisz na normalne szkło(szkła).

haldokholk
Stały bywalec

Posty: 401
Dołączył: 02 cze 2014, 21:45

Wspieram stronę kontem Premium

Jeśli chodzi o wariant trzech zbiorników to sam ciągle kombinuję różne warianty kilkuzbiornikowe bo kręci mnie różnorodność jaką dzięki temu można uzyskać. Toteż widzę sporo wyzwań technologicznych jakie tu trzeba byłoby podjąć:
1. Mało miejsca od góry na to, żeby cokolwiek zrobić. Oświetlenie potrzebuje trochę miejsca a sama możliwość wsadzenie ręki to dopiero połowa sukcesu - trzeba jeszcze mieć trochę miejsca na manipulację.
2. Ilość miejsca w "części technologicznej" musi być całkiem spora. Dobrze byłoby zmieścić tam ze trzy filtry zewnętrzne a rury doprowadzające na ogół są dość sztywne (fluwal ma karbowane które trochę wygodniej dają się wyginać). Nie mówię już nawet o butli do CO2, albo wynalazkach typu lampa uv cz reaktor narurowy.
3. Półki będą musiały mieć mocną konstrukcję inaczej nawet jeśli się nie urwą to będą nieestetycznie wyginać się z przeciwnej strony do zamocowania. Z kolei dawanie kontownikowych podparć na najbardziej widocznych rogach zamorduje estetykę.

W przypadku wysokiego zbiornika dojdzie kwestia odpowiedniego doświetlenia. Przy wysokich zbiornikach światła musi być więcej niż wynikałoby to wprost z litrażu.

P.S.
Moja Kobieta nie tylko by się zgodziła, ona marudziłaby kiedy to wreszcie będzie bo ona ma już kilka pomysłów na aranżacje :)

Avatar użytkownika
gabriel
Poznaje temat

Posty: 87
Dołączył: 21 cze 2011, 14:37
Miasto: Kraków

Panowie kilka zbiorników to jeszcze gorsze rozwiązanie, przy takich maluszkach ciężko będzie ukryć sprzęt, a ich pielęgnowanie będzie bardzo czasochłonne.

Takie dekoracje sprawdzają się na emeryturze albo w firmach, gdzie przychodzi obsługa na 2-3 godziny dwa razy w tygodniu i dba o perfekcyjny wygląd zbiorników. We własnym domu, gdzie wieczorem po ciężkim dniu pracy chcemy odstresować się przy akwarium - praca przy nich można z czasem stać się przykrym obowiązkiem i udręką. Takie zajawki są zarezerwowane dla akwarystów z większym stażem, którzy świata poza akwariami nie widzą.

Z dwojga złego lepiej już ten jeden wysoki zbiornik,
ale przy tych rozmiarach ze światłem nie poszalejemy - trzeba wybrać albo świetlówki T5 o długości 45cm i mocy 24W albo diody power led. W obu przypadkach trzeba przemyśleć odprowadzenie temperatury i obieg powietrza.
mgr biologii - botanik, specjalista z zakresu fizjologii roślin wodnych

Avatar użytkownika
Piotr Baszucki
roslinyakwariowe.pl

Posty: 12280
Dołączył: 19 cze 2003, 10:52
Miasto: Nowa Ruda/Wrocław/Kraków

Wspieram stronę kontem Premium

Tak czy inaczej większość będzie ukryta w scianie bo podstawa jest murowana a góra bedzie regips pod którym będzie wszystko ukryte ale i otwierane bo musi byc dostęp do środka oczywiście. Z racji ze jestem z typu ludzi pomysłowych i "złotych raczek" to z tym sobie poradzę:) Te 3 sztuki w ścianie nie wyglądałby może i źle ale raczej sie o nie nie pokuszę. Pomijając budowę stelażu schowanego w ścianie i to dość mocnego to jednak 3x więcej zachodu...

Pozostając przy pierwszej wersji...czy ampularium potrafi pływac czy tylko pełzac? bo taki pływający slimak byłby tez dobry zamiast rybek:)
Poza tym nie zalezy mi zbytnio na rybkach w górnych partiach akwa choć jak czytam danio raczej tez pływają w górnych partiach. Górne partie tak jak pisałem raczej "wyspy" z roslinnością. Z resztą w wiekszym litrażu łatwiej utrzymać stabilny ekosystem.
Ściany w pokuju będą żywo zielone i ciemno grafitowe latexowe wiec kolory żywe. za akwarium będzie prawdopodobnie grafitowa sciana choć z kobietą kłuce sie ze lepiej jakby była zielona. ogólnie chce to utrzymać w podobnych barwach i kontrastach zielony-grafit/czarny. Cięzka to sprawa ale jak udało mi się przez 2 lata wychodowac mame bonsai w domu ze zwykłego jałowca to i z tym projektem się uda co by to miało nie być:)

Jakie drewno nie będzie gniło pod wodą? będe chciał zrobic most wiszący ale nie mam jeszce pomysłu. Łupina kokosa nada się? Jak potne to kątówka i wymodeluje dremelkiem czym to powiązac? Sznurki z kokosa raczej srednio mi sie wydają...Dratwa taka zwykła?

Załącznik dratwa.jpg nie jest już dostępny


Jako ze tez trochę doświadczenia mam w modelarstwie to pływające wyspy chciałem zrobić w troszkę inny sposób niż wieszanie ich na żyłkach; bryłka styropianu wymodelowana z zaprawą i odpowiedniej wyporności. Mostek ma ją trzymac zeby nie obijała się o szkło ale to rozwiazuje tylko jedną os tak czy inaczej.

Oświetlenie u mnie na pewno standardowo od góry i prawdopodobnie na boku przylegającym do ściany. Co prawda przez szkło ale to chyba lepsze niż jego brak?


Trzy szkła to faktycznie duzo pracy ale moim zdaniem jest to do zrobienia.
Aparatura tak dużo miejsca by zajmowała?
Stelaż wyspawany z "szufladami" na akwaria (kazda musiałaby wytrzymac 50kg przy wymiarach 60x25x25=37,5l jesli dobrze przeliczyłem) przymocowany stabilnie do podłogi i góry. Odkryta ścianka to nie problem zeby ukryć stelaz:) A na przewody musiałoby być wydzielone miejsce i otwierana ścianka z jednaj strony. Ale uważam że jest to do zrobienia z tym ze to wyzsza szkoła jazdy. Miejsce na rękę by sie znalazało i na oświetlenie też.
Załączniki
dratwa.jpg
(97.55 KiB) Pobrane 773 razy

peteypee
Początkujący

Posty: 3
Dołączył: 26 sie 2014, 11:44











Powiązane tematy
  • Akwarium 112 litrów i kubełek na 250 litrów

    Witam Posiadam akwarium 112 litrów oraz filtr kubełkowy Eheim z serii professional 4+ za 700 zł(niestety nie pamiętam dokładnego oznaczenia). Filtr ten jest dedykowany do akwarium 250 litrów. Miałem ...

    Wyświetlenia: 4033 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Mega akwarium - peha68

    Absolutnie fantastyczna aranżacja (pomijając aspekt ścieżki :) )ponadnormatywnego akwarium w wykonaniu Panów z Peha68. https://www.youtube.com/watch?v=hM24gvwsrv4 oraz filtracja: https://youtu.be/O...

    Wyświetlenia: 18207 | Odpowiedzi: 58 czytaj więcej...

  • Jaka polecacie obsade rybek z krewetkami do akwarium 125 L

    Witam forumowiczow, Jak w temacie planuje zalozyc moje perwsze akwarium bardziej naturalne z latwymi rybkami do chodowli dla poczatkujacego oraz z takimi roslinami aby nie bylo duzo przycinania. Obec...

    Wyświetlenia: 700 | Odpowiedzi: 10 czytaj więcej...

  • [2456L] Dziennik budowy - Akwarium w ścianie

    Nareszcie! Doczekałem się! Nadszedł czas na rozpoczęcie prac z wymarzonym akwarium w ścianie, pomiędzy pokojami. Budowa domu była od samego początku podporządkowana i z myślą o duuuużym akwarium. Już ...

    Wyświetlenia: 65438 | Odpowiedzi: 232 czytaj więcej...

  • Akwarium na wymiar

    Witam po kilkuletniej przerwie. Jako że nowy dom ukończony to przyszła pora na moje akwarium. Stety/Niestety muszę oprzeć się o wykonanie akwarium na wymiar - bo nie widzę do kupienia takich rozwiązań...

    Wyświetlenia: 1015 | Odpowiedzi: 14 czytaj więcej...

  • Filtr narurowy do akwarium roślinnego

    Witajcie. Mam pytanie odnośni filtracji na bazie filtrów narurowych do wody połączonych rurami PCV i pompą od ogrzewania. Czy macie jakieś opinie na ten temat? W internecie można znaleść dość dużo got...

    Wyświetlenia: 15332 | Odpowiedzi: 41 czytaj więcej...

  • Pył w akwarium

    Witam założyłem ostatnio nowe akwarium 40l. Kupiłem sobie dobrze oceniane podłoże aktywne aquarium soli firmy tropica którego nie płuczę się przed wsypaniem. Od założenia akwarium po dwóch tygodniach ...

    Wyświetlenia: 736 | Odpowiedzi: 9 czytaj więcej...

  • Zakładanie akwarium

    Cześć akwaryści, Zakładam właśnie nowe akwarium. Nie jest to już moje pierwsze podejście, jednak poprzednie próby kończyły się z różnym skutkiem, nie zawsze pożądanym (inwazje glonów, brak wzrostu ro...

    Wyświetlenia: 345 | Odpowiedzi: 3 czytaj więcej...

  • Akwarium 112l wystarczający filtr eheim

    Cześć, obecnie w akwarium 112l gęsto obsadzonym roślinami mam filtr EHEIM EXPERIENCE 250 (2424). W środku są dwa kosze z gąbkami oraz seachem matrix , na samej górze jest wata. Zastanawiam się nad zak...

    Wyświetlenia: 1242 | Odpowiedzi: 19 czytaj więcej...

  • Akwarium bez podmian na mineralizatorze- stabilność

    Dzień dobry, Zastanawiam się nad obniżeniem ph oraz twardości wody w moim akwarium low tech. Chciałbym docelowo zrezygnować z podmian o ile wszystko będzie dobrze funkcjonować. W domu mam mineralizat...

    Wyświetlenia: 349 | Odpowiedzi: 2 czytaj więcej...



Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 417 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.