Jesteśmy po świeżych dostawach roślin :)     ZOBACZ KATALOG
Wielki Atlas Roślin Akwariowych Christell Kasselmann już dostępny w języku polskim!     Kup teraz







Lista działów » Aktualności i ciekawostki


160l krok po kroku ---prosze o pomoc



Aktualności i ciekawostki akwarystyczne oraz dyskusje nie pasujące do innych działów.



witam serdecznie
kilka sow o mnie
Krzysztof lat 34 - akwarystyka zajmuje sie od kilku lat jednak z duza przerwa z powodu wyjazdu w celu zarobkowym, (mniejsza o to) chcialbym zaczac od nowa "w zasadzie juz zaczalem" z ta niezmiernie "mila" przygada...

moze kilka slow o moim zbiorniku

zbiornik 100*40*40

podloze ADA AMAZONIA NEW 27l

obecne oswietlenie 2*39w t5 Sylvania (1- aquastar - 10000k, 2- luxline 865 - 6500k)
czas swiecenia 5,5 g (zamiezram podnosic co tydzien o godz do uzyskania 10 godz, po uplywie tego czasu w zaleznosci jak uplywal bedzie czas z dojrzewaniem baniaka mam mozliwosc podlaczenia 1 swietlowki np Philips 830)

filtracja TETRA TEC ex700 - zew, oraz AQUAEL 1000 turbo

ogrzewanie JBL 150W - obecnie wylaczone temp 24 w nocy , natomiast w dzien nieprzekracza 26 stopni C

dwutlenek wegla butla, dyfuzor zen podwieszany 25mm, komputer Weipro - PH jakie ustawilem to 6,8 - obecnie odlaczony z powodu zbicia PH przez podloze do 6,0 ktore stopniowo wzrasta wraz z podmianamii wody, CO2 podlaczone na krotko czas wlaczania 1 godz przed zapal. sw. i czas wylaczenia 1 godz przed zgaszeniam swiatla od 2 do 3 babli na sek

zbiornik zalalem w srode dokladnie 31.10
(zdjecia postaram sie przeslac w najblizszym czasie)

czynnosci jakie przeprowadzilem

przed wysypaniem i ulozeniem podloza zastosowalem tabletki BACTOZYM (w zasadzie sam proszek znajdujacy sie w srodku w ilosci przedawkowanej tzn 6-7 szt) poczym zalalem zbiornik tak aby warstwa podloza przedniej czesci akwarium byla mocno nasaczona. posadzilem rosliny (w duzej ilosci) oraz uzupelnilem wode w akwarium. wszystkie urzadzenia uruchomilem do filtrow dodalem po dwie tabletki Bactozym i....wlasnie i co teraz , gdyz wiele sie juz naczytalem i kazdy mowi co innego.
codziennie podmieniam wode w ilosci 50% wode leje prosto z kranu bez zadnej chemi taka tez zalalem akwarium, filtry ani podloze nie bylo szczepione wszystko od podstaw.w drugi i czwarty dzien podalem polowe zalecanej dawki potasu oraz wpuscilelem dwukrotnie bprzedawkowana ilosc bakterii nitryfikacyjnych Nitrivec. parametrow jak na razie nie mierze woda lekko metnawa ale to normalne w poczatkowej fazie. mija 5 dzien rosliny wypuscily po 1-2 listkach chociaz widac lekki brazowy nalot - wydaje mi sie ze jest to spowodowane podlozem- bynajmiej inni tak pisza).jedyna roslina jakiej niespodobaly sie warunki to moczarka najas zrobila sie cala brazowa a gorna czesc lodygi pochylila sie ku dolowi chociaz gdzie nie gdzie zaczyna wypuszczac nowe lodyzki- czas pokaze czy ja usune.
dzisiaj zamierzam podmienic juz tylko 30 % wody i tak tez prze 3 nastepne dni a w piatek tj 9.11. jednorazowo 50% wody oraz pelna dawka potasu. nastepnie w ciagu nastepnych 2 tygodniach podmiany tylko w poniedzialek oraz piatek po 30%.

prosze o porady oraz dobry kierunek postepowania gdyz dotychczasowe moje metody moga byc omylne a wszyscy wiemy jakim moze to byc skutkiem

prosze rowniez o odp na pyt?
- kiedy moge zaczac podawac pierwsze ilosci nawozu i od jakich dawek zaczac, zakupilem sole chociaz nie mam zielonego pojecia jak ich stosowac (wczesniej jak juz wspominalem zajmowalem sie akwarystyka ale technika poszla tak do gory ze obecnie to ze mnie laik i prosze o profesjonalna pomoz z Panstwa strony, kiedys stosowalem gotowych nawozow podajac je bez pomiarow obserwujac zachowanie roslin - wszystko bylo ok)
- kiedy moge zaczac wpuszczac pierwsze ryby (w kolejnosci po tygodniu 10* otosek, 30 neon innesa, a na koniec para akar paskowanych, oraz para pielegniczek borelli, zastanawiam sie nad kiryskiem pigmej w ilosci 15 szt bo o krewetkach moge tylko pomazyc ze wzgledu na pielegniczki)

przepraszam za wszelkie bledy oraz niejasnosci ktore w trakcie rozmow Panstwem postaram sie wyprostowac

jak juz wczesniej wspominalem czytalem wiele watkow i za kazdym razem byly to rozne procesy prowadzenia takiego zbiornika, chociaz wiem ze na akwarystyke nie ma reguly bo przeciez kazdy zbiornik jest inny ale kazda wskazowka pomoze nie tylko mi jak i wielu innym poczatkujacym milosnikom tego HOBBY

z gory dziekuje pozdrawiam krzysztof
krzysztof szwajłyk

kszmz
Początkujący

Posty: 48
Dołączył: 20 mar 2012, 03:27
Miasto: nowogard

05 lis 2012, 08:39   (#2)  

Wystartowałeś... gratuluję :)
Światła aż tak nie oszczędzaj, bo Ci rośliny padną za chwilę. Możesz spokojnie świecić te 9 godzin, potem zwiększyć do 10 godz. Rośliny mogą mieć na początku nalot, szczególnie brązowy (okrzemki) potem to zniknie. Podmieniaj wodę nawet codziennie, zwłaszcza na początku. Mam nadzieje, że masz dobrą wodę wodociągową. Teraz nie grzeb już wogóle w podłożu, nic nie przestawiaj, daj dojrzeć akwa. Jak nie masz gotowców, to z soli daj tygodniowo ok. 20 ppm potasy naraz albo podzielone w dawkach codziennych. Po miesiącu naucz się już dawkować więcej makro. A więcej "krok po kroku" w moim podpisie o bezpiecznym starcie i nawożeniu. Powodzenia!

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

05 lis 2012, 08:58   (#3)  

witam cie godween
dziekuje za cenne rady chociaz jedni wypowiadaja sie tak a drudzy tak
otoz w czym problem
swiatlo - jedni pisza 5 godz a drudzy od paczatku 10 i odrazu mikro oraz potas pelne dawki juz sam nie wiem co o tym myslec ale przy moim obecnym swieceniu chyba sie wstrzymam i dopiero tak jak napisalem w piatek podmiana 50 % wody pelna dawka potasu i byc moze 1/3 mikro co o tym sadzisz?
krzysztof szwajłyk

kszmz
Początkujący

Posty: 48
Dołączył: 20 mar 2012, 03:27
Miasto: nowogard

05 lis 2012, 11:55   (#4)  

Ja bym z mikro się wstrzymał na początku.

mlun
Początkujący

Posty: 40
Dołączył: 24 sty 2012, 23:10

05 lis 2012, 13:58   (#5)  

Przepraszam mialem na mysli makro... A jakiej firmy proponujecie testy myslalem o zakupie walizki jbl co o tym wyborze sadzicie?[/img]
krzysztof szwajłyk

kszmz
Początkujący

Posty: 48
Dołączył: 20 mar 2012, 03:27
Miasto: nowogard

05 lis 2012, 14:47   (#6)  

witam cie godween
dziekuje za cenne rady chociaz jedni wypowiadaja sie tak a drudzy tak
otoz w czym problem
swiatlo - jedni pisza 5 godz a drudzy od paczatku 10 i odrazu mikro oraz potas pelne dawki juz sam nie wiem co o tym myslec ale przy moim obecnym swieceniu chyba sie wstrzymam i dopiero tak jak napisalem w piatek podmiana 50 % wody pelna dawka potasu i byc moze 1/3 mikro co o tym sadzisz?


I każdy ma rację. Dlatego tak jest , bo jedni mają ziemię, inni żwir, inni jak Ty - Amazonię, i tu też ważne jaką jaką Amazonię I, II, czy New, inni znów mają substrat, a na nim żwir itd. To nie są szczegóły. Po co np. serwować od początku azot jak mamy żyzne podłoże, przykładowo Amazonia I. Amazonia New już taka żyzna nie jest więc po ok. trzech tygodniach tego azotu zacznie brakować, stąd Lights.

5 godzin świecenia? Otóż nie mam takiego baniaka, w którym przeżyją przy tak krótkim świetle niektóre trawnikowe lub inne wymagające rośliny - jedynie cieniolubne. I dlatego ktoś kto ma cieniolubne i LT tak radzi, ale nie można tego odnieść do światłolubnych roślin, które po kilku dniach braku światła marnieją, nie mówiąc o kilku tygodniach. Nie dość, że rośliny przeszły już swoje podczas transportu ze sklepu do domu, to tu jeszcze muszą się zakorzenić, dopiero potem rosnąć. Jak mają się do tego zabrać z tak krótkim światłem? A z glonami to takie proste nie jest: wyłączę światło i już nie będę miał glonów. Wszystko musi mieć ręce i nogi. Przede wszystkim muszę zapytać się jaki mam zbiornik, jakie chcę rośliny w nim uprawiać... itd.

Potas, kolejny temat. To, że trzeba lać potas od początku w każdym baniaku to tez mit! I tu z pewnością się ze mną zgodzi Kadazan. ADA produkując Amazonię bogatą w makro i Power Send pod nią zaopatrzone też w jakieś tam mikro, zaopatrując też akwarium HT w wyższe światło stanęła przed dylematem potasu i wymyśliła codzienne dawkowanie Bright K. Jednak nie ma takiej potrzeby w innym prowadzeniu zbiornika, np. w ogóle nie trzeba go dawać w LT, ale wielu uważa i od początku leje do akwa LT całe butle potasu, po co? Tym bardziej w akwarium na ziemi. Najlepszym sprawdzianem jest obserwacja roślin, która buduje doświadczenie akwarysty.

Jeśli masz Amazonię New to trzeba się trzymać pewnego systemu, jeśli nie ich nawozów, to tego sposobu myślenia przy dawkowaniu z soli. Jak czytasz porady, to szukaj takich wątków z podobnym akwarium do Twojego systemu, który zakupiłeś.

Co do podmian, to w wypadku Amazonii New im częściej tym lepiej, tu z kolei moje doświadczenia zbiegają się z doświadczeniami chestera. Przez pierwszy miesiącu codzienne podmiany 30% pozwolą uniknąć glonów i nie będzie mowy o jakimś wypłukiwaniu elementów nawozowych. Cała ta równowaga się tworzy, wyścig z glonami trwa, a ten czas jest szczególnie bogaty w wypuszczanie bomby kalorycznej z podłoża do kolumny wody. Po ustaleniu się równowagi można podmiany ograniczyć, choć i wtedy częściej niż raz na tydzień nie zaszkodzą, z tym, że już nie obfite jak przy EI, ale takie standardowe 20....30%.
Pozdrawiam i życzę udanego startu! Powodzenia :wink: Godween

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

05 lis 2012, 15:27   (#7)  

Poniżej podaję sposób postępowania przy akwarium z nawożeniem EI codziennym. Jeśli zamierzasz prowadzić akwarium inną metodą, to napisz :)

Otóż, zasada postępowania jest prosta i trzeba kierować się priorytetami:
1. światło
2. CO2
3. nawozy
Kolejność jest bardzo ważna!

Zacznij od światła, start z 5 lub 6h jest okej. Sam od tylu zaczynam i dwa miesiące po starcie nadal waham się, czy już wydłużyć. Nie piszesz, czy masz odbłyśniki, a potrafią one dużo zmienić.
Następnie CO2 - przede wszystkim zrezygnuj z komputera pH, ponieważ masz w wodzie inne czynniki obniżające odczyn (z podłoża), a CO2 i tak rośliny potrzebują. Zamiast tego stosuj test permanentny (wskaźnik) CO2 i ustaw jego poziom na 30ppm.
Upewnij się, że CO2 dociera we wszystkie zakamarki akwarium, woda krąży i nie ma martwych stref.
Sprawdź powyższe dokładnie jeszcze raz. Jak już będziesz pewien, że masz odpowiedni poziom CO2 i dobre światło to załóż, że się pomyliłeś i sprawdź jeszcze raz.

Dopiero wtedy wchodzą nawozy.
Przepis na nawóz makro dla Twojego akwarium: 78g KNO3 i 12g KH2PO4 wsypać do butelki i zalać wodą do pojemności 1000ml. Wymieszać, dozować 10ml dziennie. Jeśli masz miękką wodę, to dodaj do mikstury 300g MgSO4*7H2O.

Nie potrzebujesz dodatkowego źródła potasu, ten zawarty w KNO3 i KH2PO4 wystarczy. Tak jak Godween napisał - stosowanie nawozu potasowego ma sens i uzasadnienie w przypadku prowadzenia akwarium metodą ADA, w oparciu o ich produkty. W Twoim przypadku mamy bardzo wiele odstępstw od tej metody i nawożenie wyłącznie potasem może wywołać więcej szkód niż pożytku.

Pamiętaj o podmianie co tydzień 50% wody. Warto pomyśleć o wężu i złączkach, żeby nie dźwigać wiaderek :)

Czy masz dużo roślin? Piszesz, że dużo, ale to jest bardzo względne - czy możesz to dokładniej określić? Im więcej roślin zasadzisz na starcie, tym mniej będzie problemów z rozruchem akwarium.

Kiedy wpuszczać ryby - tu kieruj się wskazówkami producenta podłoża.
"Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia." - Voltaire

Avatar użytkownika
Kadazan
Z dużym doświadczeniem

Posty: 2649
Dołączył: 19 lut 2005, 18:19
Miasto: Toruń / Bydgoszcz

05 lis 2012, 15:36   (#8)  

Jeżeli ja mam Twardość ogólną na poziomie 15 Stopni, to muszę dodawać do makro (EI), MgSO4*7H2O ?
Czy ten MgSO4*7H2O nie podnosi sam w sobie twardości wody?
Pozdrawiam, Grzegorz

Avatar użytkownika
Josh
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 24 lut 2011, 14:46
Miasto: Nowy Tomyśl, Katowice

05 lis 2012, 16:19   (#9)  

Twardość to nie tylko Mg, to również wapń. Jeżeli wodociągi podają, że masz Mg w kranie powyżej 5 mg/l to już nie jest źle, moim zdaniem można wtedy w EI pominąć siedmiowodny siarczan magnezu. Dobrze, aby Mg był w stosunku do Ca 1:4.

Avatar użytkownika
Godween
Z dużym doświadczeniem

Posty: 4072
Dołączył: 02 maja 2011, 17:08

05 lis 2012, 18:51   (#10)  

Dzieki panowie za cenne rady
kadazan nie posiadam zadnych martwych stref co2 oraz swiatlo dociera wszedzie wszystkie rosliny zaczely sie rozrzastac i pnac w gore moze nie jest to szal przy takiej ilosci swiatla ale jak na poczatek uwazam ze jest ok
co do odblysnoikow to ich nie posiadam pkrywa samorobka wylozona srebnym ekranem grzewczym z mozliwoscia dolozenia jeszcze dwoch swietlowek - ktore sa juz zamontowane - i w kazdej chwili moge odpalic je w osobnosci ale uwarzam ze na stan obecny jest to w cale niepotrzebne
jesli chodzi o zbiornik to zdecydowanie roslinny
rosliny obecnie to
rotala r. 40 szt
rotala w. 15 szt
moczarka najas 25 sz
cryptokoryne l. 5 sz
microsorium p. 3 szt
corymbosa minima 5 szt
lobelia 6 szt
staurogyne r. 12 szt
hetherantera z. 6 szt
glosia okolo 50-60 szczepek
oraz dwa rodzaje trawek po 30 szt nazw niw chce przekrecic wiec puzniej dodam
Posiadam zdjecia ale nie wiem jak je wkleic z tel gdyz obecnie z niego pisze
dawki nawozu chcialbym podawac dwa razy w tyg w poniedzialek oraz piatek w te dni zamierzam podmieniac wode w ilosci 30 procent
pozdrawiam
krzysztof szwajłyk

kszmz
Początkujący

Posty: 48
Dołączył: 20 mar 2012, 03:27
Miasto: nowogard

06 lis 2012, 08:46   (#11)  

Wpisując odpowiedź masz poniżej informację "wgraj załącznik".
Tam gdzie jest nazwa pliku, klikasz przeglądaj, następnie szukasz zdjęcia na kompie i je tam wstawiasz (otwórz), potem klikasz "wgraj załącznik" i wyślij :)
Pozdrawiam, Grzegorz

Avatar użytkownika
Josh
Stały bywalec

Posty: 386
Dołączył: 24 lut 2011, 14:46
Miasto: Nowy Tomyśl, Katowice











Powiązane tematy


Baza wiedzy akwarystycznej


 
  Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży
akwarystycznej.

Sklep firmowy

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin. Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do
odbioru osobistego w Krakowie (obowiązuje rezerwacja).
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5



Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 316 gości

Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.