Polecamy

Produkty Tetra do akwarium

Lista artykułów


Start zbiornika roślinnego a glony


P: Szereg ludzi z Aquatic Plants Digest (APD) dyskutowało problem zielonego zakwitu wody w okresie początkowym urządzania nowego akwarium roślinnego. Wielu z nich sugerowało, że powinniśmy zapytać ciebie, jak uruchamiać nowe akwarium, i jak twoja strategia rozruchu ma się do poziomu końcowego elementów śladowych i poziomu dozowania nawozów. Sugerowali że zielony zakwit wody występuje w środowisku o ograniczonej ilości azotu. Jaka jest twoja opinia?

O: Używam podłoża z dodatkiem laterytu w proporcjach zalecanych przez producenta (lateryt firmy Dupla jest moim ulubionym, chociaż innych producentów są także dobre). Mieszam lateryt na dnie z około jedną trzecią do jednej drugiej żwiru . Docelowo podłoże ma 3 cale (7,5 cm) grubości a rozmiar ziarenek 1-3 mm.

Wiem, że uprzednio wspominałam o podłożach z ziemi i o roślinach doniczkowych w ziemi, ale nie jest to dobry punkt startu dla początkujących ogrodników wodnych. Najlepiej jest podążać najbezpieczniejszą drogą do sukcesu, a resztę zostawić na czas, gdy nabędzie się doświadczenia.
Gatunki, które najlepiej rosną w świeżo urządzonym akwarium, wcale nie wymagają ziemi w podłożu. Nie wkładając ziemi do zbiornika zapobiegamy możliwemu wypłukiwaniu nawozu wprost do wody.

Zawsze używam 2 do 3 watów światła fluorescencyjnego na galon wody (0,5 do 0,75 W/litr). Przy oświetleniu 2 waty na galon (0,5 W/litr) można nie używać dozowania CO2 (w zależności od chemii wody), gdy jest 3 waty na galon (0,75 W/litr) to zawsze dozuję CO2.

Obsadzam zbiornik w pełni od samego początku, upewniając się że przynajmniej 75% powierzchni zbiornika jest obsadzona. Z tych roślin przynajmniej 60% powinno być gatunkami szybko rosnącymi. Moimi ulubionymi gatunkami roślin są : Ceratopteris thalictroides, Hygrophola difformis, Hygrophila polisperma, H.angustifolia, Rotala rotundifolia, Vallisneria i Salvinia. Jeżeli masz rośliny o których wiesz że rosną dobrze w wodzie jaką masz to użyj ich.

Uruchamiam złoże filtracyjne w ustabilizowanym akwarium przynajmniej na tydzień przed przeniesieniem go do nowo zakładanego akwarium. Jeżeli nie masz innego akwarium (to nie musi być akwarium roślinne) i nie znasz nikogo kto mógłby to zrobić dla ciebie to zapytaj w lokalnym sklepie akwarystycznym. Większość z nich wyświadczy tę przysługę (?!). Jak to wykonasz to startujesz swój zbiornik z pełni funkcjonującym, dojrzałym biofiltrem. Ta metoda jest nawet może bardziej użyteczna przy uruchamianiu zbiornika nie-roślinnego. Możesz w ten sposób zapobiec problemom zwanym potocznie "syndromem nowego akwarium".

Po urządzeniu akwarium, obowiązują zasady dotyczące pierwszego miesiąca funkcjonowania zbiornika:

1 tydzień: Uruchom zbiornik, wyposażając we wszystkie urządzenia (włącznie z aktywnym biologicznie filtrem), w pełni obsadzony roślinami ale bez ryb. Daje to szansę roślinom wykształcić korzenie zanim ryby mogą im w tym przeszkodzić. Rośliny zdążą się w tym czasie na tyle się zadomowić, że są w stanie pobierać z systemu składniki odżywcze.

2 tydzień: Wpuść do akwarium odpowiednią ilość zwierząt odżywiających się glonami. Ja wybieram najchętniej Kosiarki (Crossochelius siamensis) i Otoski (Otocinclus sp.) Użyj otosków w odpowiednim rozmiarze i ilości. Innyi dobrymi rybkami są żyworódki różnych gatunków a szczególnie platki i (goodeits?) , oraz gatunki Ancistrus sp. (...) Nie należy rybek karmić w tym okresie.

3 tydzień: Nie rób nic

4 tydzień: Zrób pierwszą 25% podmianę wody i zacznij nawozić dobrymi nawozami z dodatkiem elementów śladowych. Moim ulubionym nawozem jest Tropica Mastergrow, ale na rynku jest dostępny cały szereg innych dobrych nawozów dla roślin akwariowych. Jeżeli dopiero zaczynasz i nie masz dobrego wyczucia co do potrzebnej ilości nawozu, zacznij ilości nie większej niż połowa zalecanej przez producenta dawki i w dalszym ciągu dozuj obserwując wegetację roślin.

Do tego momentu nie powinno być problemu z glonami. Jeżeli zbiornik wygląda dobrze to można w tym momencie stopniowo zwiększać obsadę ryb. Nie należy przekarmiać rybek i należy stosować regularne podmiany wody. Moje zbiorniki zasiedlam dość gęsto rybkami i stosuję 25-30% podmiany wody tygodniowo. Gdy doradzam innym, a szczególności gdy urządzam akwarium w szkołach to zalecam mniejszą obsadę ryb -około 1 cal długości małej rybki na 2 galony wody (1 cm na 3 litry wody) i robić wymianę 25% wody co 2 tygodnie. Trzeba pamiętać że wielkość obsady ryb i ilość pokarmów należy powiązać w wielkością i częstotliwością podmian wody. Im więcej ryb i większa ilość pokarmu dla nich tym większe powinny być regularne podmiany wody.

Jeżeli wystąpią problemy z glonami może to być spowodowane dużą ilością obumarłych części roślin, bądź były to nieodpowiednie gatunki roślin albo te rośliny były w złej kondycji w momencie obsadzania zbiornika. W każdym bądź razie wstrzymaj się z dodawaniem dalszych rybek do akwarium. Gdy obumierają liście roślin, to do wody są uwalniane składniki pokarmowe i w tym momencie nie należy jeszcze zwiększać ich ilości.
Usuwaj ręcznie tak dużo glonów jak to możliwe. Usuwaj wszystkie martwe liście jak tylko je zauważysz. Zainstaluj gąbkowy prefiltr na wlocie filtra i czyść go nie rzadziej niż co 48 godzin aby zapobiec zaleganiu w zbiorniku materiału roślinnego. Wykonuj podmiany wody nie rzadziej niż raz w tygodniu (i nie mniej niż 25%) dopóki problem występowania glonów nie znajdzie się pod kontrolą. Można wymieniać aż do 50% wody dziennie przez kilka dni jeżeli jest to absolutnie niezbędne. Nie należy także dodawać żadnych nawozów dopóki glony nie znajdą się pod kontrolą.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tego typu startowych problemów jest kupowanie roślin, które wyrosły w podobnej wodzie jak nasza i nie są osłabione długim przechowywaniem i transportem.
Oznacza to że najlepszym miejscem do zakupu roślin jest lokalna giełda wymiany pomiędzy akwarystami. Najlepszymi roślinami są te najbardziej pospolite (szybko rosnące) i zarazem powinny one być stosunkowo niedrogie.

W miarę upływu czasu jak akwarium stabilizuje się i jest w dobrej kondycji, przychodzi czas na powolne wycinanie tych szybko rosnących roślin a w ich miejsce posadzenie wybranych przez siebie gatunków wolniej rosnących. W tym momencie można sobie pozwolić na zamówienie z dostawą przez pocztę gatunków roślin niedostępnych na lokalnym rynku. Możesz wtedy "opchnąć" te szybko rosnące rośliny komuś kto właśnie staruje swoje akwarium!

Mówimy o "zielonej wodzie" tak jakby to był pojedynczy organizm, a tak nie jest. Jest wiele gatunków jednokomórkowych glonów zawiesinowych. Wcale nie jestem przekonana, że wszystkie z nich mają jednakowe potrzeby pokarmowe. Niektóre z nich mogą dobrze się rozwijać w środowisku z ograniczoną ilością azotu a inne z pewnością nie. Z mojego doświadczenia wynika, że zielony zakwit glonów pojawia się jeżeli wystąpi nierównowaga składników pokarmowych w akwarium - często przez nadmiar fosforanów. Czasem nadmiar fosforanów może być wywołany niedoborem azotu, ale co bardziej prawdopodobne jest to oznaka przekarmiania ryb, zbyt obfitej obsady ryb lub wprowadzenia go do zbiornika.

Woda w moich akwariach ma prawie zawsze ograniczoną ilość azotanów. Nigdy nie mam mierzalnych zawartości azotanów i prawie zawsze mam co najwyżej śladowe ilości fosforanów. Niekoniecznie to oznacza że rozwój roślin jest ograniczany przez ilość dostępnego azotu. Jeżeli azot jest dostępny poprzez podłoże to nie ma znaczenia czy woda zawiera mierzalne ilości azotanów czy też nie, dopóki rośliny mogą pobierać go poprzez korzenie. Czasami podaję azot do dojrzałych zbiorników jeżeli obserwacja roślin wskazuje że jest on potrzebny, ale robię to dodając stałe nawozy wprost do podłoża.

Nie wierzę, że można stwierdzić ograniczenia w rozwoju roślin wywołane niedoborami azotu poprzez pomiar zestawem do testowania. Zdrowo rosnące rośliny są bardzo dobre w wyłapywaniu nawet niewielkich ilości jonów amonowych (NH4+). Wzrost zawartości azotanów w wodzie jest możliwy tylko jeżeli ilość jonów amonowych jest większa aniżeli rośliny są w stanie zużyć. Preferuję obserwację roślin. Jeżeli wzrost roślin nie wykazuje niedoborów azotu - to się nie martwię.

Chcę przestrzec przed dodawaniem jakichkolwiek makroelementów do świeżo założonego zbiornika (mniej niż 3 miesiące). Roślinom zabiera nieco czasu zadomowienie się, zużycie własnych rezerw plus azotu dostępnego w systemie z odchodów ryb itd.. Tylko w starszych zbiornikach, silnie oświetlonych, nawożonych CO2 , z bardzo szybko rosnącymi roślinami może dojść do niedoborów azotu.

Autorka: Karen Randall Tłumaczenie:Witold Sławiński

Przeczytaj także

064l - pbalus
064l - pbalus
Zapraszamy do obejrzenia akwarium o wymiarach 60x30x36cm forumowicza pbalus. Zbiornik został założony na podłożu Yokuchi, oświetlony jest...
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Konkurs The International Aquatic Plants Layout Contest 2024
Firma Aqua Design Amano ogłosiła rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do tegorocznego konkursu na najładniejsze akwarium roślinne, który...
Pokarmy i preparaty ReptiZoo dla gadów i płazów
Pokarmy i preparaty ReptiZoo dla gadów i płazów
Miło nam poinformować, że od oferty sklepu dołączyły pokarmy i prearaty dla gadów i płazów marki ReptiZoo. Jako lider w branży...
Zestawy Bio-CO2 marki Fluval
Zestawy Bio-CO2 marki Fluval
Do folderu produktów marki Fluval, znanej z niezawodych filtrów zewnętrznych, dołączyły zestawy Bio-CO2. Całkowicie nowy system Fluval Bio-...
Tutorial ADA 120x50x50cm
Tutorial ADA 120x50x50cm
Zapraszamy do obejrzenia tutoriala z zakładania akwarium roślinnego o wymiarach 120x50x50cm w siedzibie ADA. Mimo użycia mało efektownych ska...
Chris Lukhaup: Nanoakwarium słodkowodne
Chris Lukhaup: Nanoakwarium słodkowodne
Miło nam poinformować o pojawieniu się na rynku kolejnej ciekawej pozycji książkowej. Nakładem wydawnictwa Pet Publications (wydawcy...
Kaskady Aquael FZN PRO
Kaskady Aquael FZN PRO
Do rodziny filtrów kaskadowych FZN dołączyła nowa seria o dumnie brzmiącym przyrostku PRO. Cechą charakterystyczną tych modeli jest niskie...
085l - Studium w Szkarłacie
085l - Studium w Szkarłacie
Zapraszamy do obejrzenia akwarium Forumowicza bloodraven. Zbiornik o pojemności 85l i wymiarach 70x35x35cm został zaaranżowany na podłoż...
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition
Nawożenie metodą GEN - Growthive Excellent Nutrition
Obecnie znanych jest kilka metod nawożenia akwariów roślinnych, jednak to GEN (Growthive Excellent Nutrition) jako metoda nawożenia, wyróż...
Bacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmannii Purple
Bacopa salzmanniii "Purple" ma wyraziste purpurowe liście osadzony na jasnozielonych łodygach co tworzy efektowny i oryginalny kontrast wizualny...
Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Wielki Atlas Roślin akwariowych w języku polskim
Miło nam poinformować o pojawieniu się w druku polskojęzycznego wydania znanej biblii miłośników roślin wodnych - "Aquarienpflanzen"...
Rośliny WIO
Rośliny WIO
Miło nam poinformować o wprowadzeniu do oferty roślin sygnowanych logiem WIO dedykowanych do paludarium, terrarium i aranżacji typu Wabi-Kusa...

Poznaj opisy roślin
Fissidens splachnobryoidesFissidens splachnobryoides
Jest uważany za najmniejszego Fissidensa na świecie. Wprowadzony do akwarium wiele lat temu, przybył z Azji. Znane zdjęcia z pewnego sklepu...
Hydrocotyle tripartitaHydrocotyle tripartita
Hydrocotyle tripartita Japan to pochodząca z Azji, szybkorosnąca roślina o jasno-zielonych liściach - idealna na trawnik lub sadzenia między...
Staurogyne repensStaurogyne repens
Staurogyne repens to jasnozielona i wytrzymała roślina na przód akwarium. Odnaleziono ją w naturze w rzecze Rio Cristalino w poł...
Cladophora aegagropila (gałęzatka)Cladophora aegagropila (gałęzatka)
Cladophora aegagropila jest w rzeczywistości reprezentantem glonów. Nie porasta jednak innych roślin ani szyb akwarium czy urządzeń...
Echinodorus latifoliusEchinodorus latifolius
Echinodorus latifolius to bardzo ładna żabienica na środkowy plan akwarium. Jej wygląd jest dość nietypowy, w swej formie podwodnej...
Hygrophila pinnatifidaHygrophila pinnatifida
Hygrophila pinnatifida pochodzi z Indii. Posiada charakterystyczne brązowe liście z przebarwieniami zieleni i bordowym spodem blaszki liściowej...
Vesicularia dubyana (Christmas moss)Vesicularia dubyana (Christmas moss)
Mech pochodzi z Brazylii. Pokrojem układu gałązek przypomina drzewo iglaste (stąd odniesienie w potocznej nazwie do drzewka świątecznego)....
Cryptocoryne undulatus RedCryptocoryne undulatus Red
Czerwona odmiana Cryptocoryne undulatus rosnąca w naturze w dorzeczach Sri Lanki. Jest prosta w uprawie i bardzo tolerancyjna na różne...
Microsorum pteropus TridentMicrosorum pteropus Trident
Microsorum trident to trzepiękna odmiana Microsorum pteropus o charakterystycznie powycinanych, najczęściej 'trójpalczastych"...
Anubias PetiteAnubias Petite
Anubias petite jest utrwaloną mutacją anubiasa, którą odkryto w jednej z singapurskich plantacji roślin. Jego kłącze osiąga długo...
Rotala Vietnam H'raRotala Vietnam H'ra
Rotala vietnam znana pod nazwą Rotala H'ra to przepiękna odmiana o charakterystycznych pomarańczowych liściach. Dzięki wąskim blaszkom...

Rośliny akwariowe zamówisz wysyłkowo z darmową dostawą do domu lub odbierzesz osobiście w Krakowiesklep internetowy
Forum dyskusyjne

Baza wiedzy akwarystycznej


 
 Działamy od 2001 roku i wspólnie z ponad
30 tysiącami akwarystów z całej Polski zdobywamy wiedzę i dzielimy się doświadczeniem oraz informujemy o nowościach z branży akwarystycznej.

 
Zapraszamy na Forum Dyskusyjne

Sklep akwarystyczny

Bogata oferta ponad 300 gatunków i odmian roślin.
Ponad 15 000 produktów dostępnych wysyłkowo lub do odbioru osobistego w Krakowie.
Punkt odbiorów: Kraków ul. Młyńska Boczna 5

Czytaj więcej o odbiorze osobistym

 
Copyright © 2001-2024 roslinyakwariowe.pl ®
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie całości lub fragmentów strony zabronione.
           


 
Facebook Login