Strona główna Forum dyskusjne Aukcje Serwisu Roœlin Wodnych i Akwariowych -  dochód z nich przeznaczam na utrzymanie Serwisu Kontakt z administratorem
Strona główna Serwisu| Regulamin witryny www.roslinyakwariowe.pl| Zrób zakupy w naszych Sklepie Internetowym| Skontaktuj się z redakcjš Serwisu
Poznaj gatunki i odmiany roœlin wodnychDowiedz się więcej na naszym forum dyskusyjnymObejrzyj akwaria naszych forumowiczówDołšcz do Klubu Miłoœników Roœlin Wodnych (KMRW)Poznaj redakcję Serwisu Miłoœników Roœlin WodnychZapoznaj się z ofertš naszej firmyObejrzyj produkty w naszym Sklepie Internetowym



Recenzja reduktora Ar/CO2 z rotametrem
Piotr Baszucki


Reduktor do testów dostarczył kolega Radek Jabłoński ("Jabol"), zajmujący się ich dystrybucją poprzez Internet (www).

Reduktor współpracował butlą 1,5kg zakupioną od kolegi Jarka Skórskiego.


Link do komentarzy na forum


Wstęp

Tym razem w moje ręce wpadł reduktor techniczny do Argonu/CO2, spotykany ostatnimi czasy dosyć czesto na róznorodnych aukcjach internetowych. Ze względu na swoją niską cenę w porównaniu do urządzeń stricte akwarystycznych, zasłużył on na swoje miejsce w wielu domowych zestawach CO2. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu urządzeniu i oceńmy jego przydatnoPć w zastosowaniach akwarystycznych.


Rozmiary i estetyka

Jeśli chodzi o estetykę urządzenia od razu zwracają na siebie uwagę jego niemałe gabaryty, wskazujące na jego techniczne przeznaczenie (zajmuje powierzchnię prostokąta o wymiarach 19x17cm - po podłaczeniu do 1,5kg bulti zestaw zajmuje nieco miejsca).

Powierzchnia urządzenia jest chromowana i posiada wstawki w kolorze niebieskim (rotametr, pokrętło) i zielonym (oznaczenia) przez co całosć mimo dużych gabarytów wygląda doPć estetycznie.

Urządzenie posiada jeden duży manometr (zbyt duży na nasze potrzeby), z wyrażną tarczą. Posiada wygodne pokrętło, z zaznaczonym kierunkiem otwierania przepływu gazu. Dodatkowym elementem jest tzw. rotametr

Czym jest rotametr?

To urządzenie spełniające rolę podobną do drugiego manometru - "na wyjściu". Żelazna kulka unoszona cięnieniem gazu jest wynoszona na odpowiednią wysokość wskazując na skali ciśnienie wydostającego się gazu. W przypadku zastosowań akwarystycznych ten "gadżet" jest tylko niczemu nie służącym dodatkiem, który szpeci i zwiększa gabaryty i tak nie małego urządzenia. Cisnienie, które wykorzystuje się do podaży CO2 w akwarium jest zbyt niskie by rotametr mógł spełniać swoje zadanie.

Mimo tego, że testowany reduktor jest przeznaczony do zastosowań technicznych, nie jest zbyt odporny na czynniki zewnetrzne (uderzenie, obicie) m.in. ze względu na obecność plastikowego rotametru, który zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.


Regulacja ciśnienia gazu

Reduktor wyposażony jest w zawór tzw. "techniczny" - oznacza to, że nie podłączymy go do butli do zastosowań spozywczych (np. do piwa).

Niebieskie pokrętło (ON<->OFF) odpowiada za redukcję ciśnienia gazu. Jego sposób działania jest bardzo intuicyjny - dopływ gazu zamyka się krecąc zaworem zgodnie ze wskazówkami zegara, co nie zawsze jest regułą w innych reduktorach. Zawór działa płynnie a dzięki temu, że za regulację odpowiada zawór iglicowy, mozna bardzo dokładnie wyregulować ilość wydostającego się gazu.

W testowanym egzemplarzu ciśnienie wyjściowe ustalone było maksymalnie na 3 bary, minimalną wyjsciową stabilną ilość gazu jakią udało mi się uzyskać szacuję na 1 bąbelek na 5 sekund (mierzone zestawem kroplówkowym). Dzięki śrubie ukrytej pod zieloną nalepką z opisem "Ar/CO2" możemy zmniejszyć wartość ciśnienia wyjściowego co przyczyni się do jeszcze dokładniejszej regulacji.


Podsumowanie

Generalnie reduktor z rotametrem świetnie spełnia wyznaczoną mu rolę. Dzięki precyzyjnemu zaworowi iglicowemu dostaryczymy do akwarium określoną, stałą ilość CO2, co nie jest bez znaczenia szczególnie w mniejszych zbiornikach. Jedynym mankamentem wydają się być duże gabaryty, które nie mają jednak wpływu na jakosć działania urządzenia. Pewną niedogodnością może być tez brak instrukcji obsługi - jednak montaż i regulacja testowanego reduktora jest tak prosta i intuicyjna, że wydaje się ona całkowicie zbędna.


Cechy urządzenia:

Plusy:
- maksymalne ciśnienie 3 bar ustawione na stałe
- precyzyjny zawór iglicowy
- precyzyjne, dobrze opisane i wygodne pokrętło
- wyraĄna tarcza manometru
- estetyczne wykończenie (chromowana powierzchnia)
- niska cena - ok. (80zł)

Minusy:
- zbędny rotametr
- duże gabaryty w porównaniu do produktów dedykowanych
- najczęściej brak dołączanej instrukcji obsługi


Dodatkowe informacje

Zestaw butli z reduktorem wzbogacić można o kilka przydatnych "ułatwiających życie" gadżetów, m.in.:

- zawór elektroniczny (elektrozawór) podpięty do sterownika oświetlenia lub pH-metru. Wpływa on na oszczędność gazu - w pierwszym przypadku dwutlenek węgla jest dostarczany do akwarium wraz z włączeniem oświetlenia (ew. o określonej godzinie), w drugim - w zależności od pH wody. Oba sposoby przyczyniają się do oszczędności gazu oraz dodatkowo niwelują skoki pH wody w akwarium. W przypadku dostarczania wraz z włączeniem oświetlenia - skoków dobowych (po nocy koncentracja CO2 w akwarium jest zazwyczaj wysoka) oraz dzięki pH-metrowi - lokalnych, tymczasowych skoków pH - wartość ta jest wtedy bardzo stabilna, choć pamiętać należy, że na pH wody mają wpływ również inne czynniki).

- Odpowiedni dyfuzor. Sposoby dyfuzji dwutlenku węgla w wodzie akwariowej to temat na oddzielny artykuł i kilka takich powstało już w dziale "Nawożenie" i "DIY" SRWiA. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na coraz szerszą gamę dyfuzorów fabrycznych - od drabinek, po spirale czy nowoczesne dyfuzory membranowe, w których dostarczanie CO2 do wody jest niemal bezstratne (dzięki zastosowaniu membrany rozbijającej gaz na drobniejsze cząsteczki i ułatwiające jego bierne rozpuszczanie). Niebawem na SRWiA ukaże się opis przykładowego dyfuzora membranowego.